Справа № 308/4906/19
3/308/2469/19
03 жовтня 2019 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й., з участю представника Закарпатської митниці ДФС - Селеш О.Я., представника правопорушника - Ігнатьо Б.Я., розглянувши матеріали адміністративної справи Закарпатської митниці ДФС щодо гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Закарпатської області, м. Хуст, працюючого викладачем стоматологічного факультету УжНУ, мешканця АДРЕСА_1 , Закарпатська АДРЕСА_1 . 28а; закордонний паспорт - НОМЕР_1 від 03.12.2015 року; орган, що видав - 2101
про порушення митних правил за ст. 471 Митного кодексу України, -
07.04.2019 року о 12 год. 55 хв. в зону митного контролю на ділянку “В'їзд” митного посту «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС заїхав легковий автомобіль марки “FORD”, моделі “KUGA”, номер кузова № НОМЕР_2 , реєстраційний номерний знак України НОМЕР_3 під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який повертався з Словаччини, де перебував у приватних справах, в Україну.
Формою проходження митного контролю гр. України ОСОБА_1 обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”.
Згідно п. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно п. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до частини 4 статті 318 Митного кодексу України митний контроль товарів, транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється відповідно до типових технологічних схем митного контролю, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Керуючись пунктом 6 Типової Технологічної Схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451, на підставі результатів аналізу та оцінки ризиків, транспортний засіб було виведено з загального потоку для проведення митного огляду.
Згідно частини 1 п. 3 ст. 336 Митного кодексу України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами органів доходів і зборів шляхом усного опитування громадян та посадових осіб підприємств, а згідно пункту 2 даної статті - шляхом митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян).
В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу було виявлено товар іноземного виробництва, а саме: відбілючий акселератор без видимих ознак експлуатації в упаковці виробника, торгової марки «BEYOND» модель «POLUS ADVANCED BY-0398P» одна штука, країна виробництва - США. Загальна вага товару складає 18,70 кг. (Акт зважування від 07.04.2019р. додається).
Виявлений товар знаходився у багажному відсіку легкового автомобіля у коробці виробника. Доступ до виявленого нічим не утруднювався та став можливим після відкриття багажного відсіку автомобіля.
Громадянин України ОСОБА_1 пояснив, що відбілючий акселератор його попросив перевезти колега. Вартість йому не відома. Згідно мережі інтернет ціна ідентичного виробу в Російській Федерації становить 260000,00 руб (курс НБУ на 07.04.2019 становить 0,41364000 грн.)-107546,40 грн.
У відповідності до вимог частини 1 статті 374 Митного кодексу України “Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України”, товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг., що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню та не є об'єктами оподаткування митними платежами..
Відповідно до частини 4 статті 374 Митного кодексу України, товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість та/або загальна вага яких перевищують обмеження, встановлені частиною першою цієї статті, але загальна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, в частині, що перевищує еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг (при ввезенні через інші ніж відкриті для повітряного сполучення пункти пропуску через державний кордон України). Базою оподаткування таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг.
Громадянину України ОСОБА_1 було роз'яснено порядок та норми ввезення товарів громадянами, встановлені частиною першою та частиною четвертою статті 374 Закону України від 13.03.2012 №4495-VI.
Таким чином, митний орган вважає, ОСОБА_1 вчинив порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України, а саме порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто у гр. України ОСОБА_1 під час митного контролю виявлено товари, які перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, а саме: відбілючий акселератор без видимих ознак експлуатації в упаковці виробника, торгової марки «BEYOND» модель «POLUS ADVANCED BY-0398P» одна штука, країна виробництва - США, загальною вагою 18,7 кг., Згідно мережі інтернет ціна ідентичного виробу в Російській Федерації становить 260000,00 руб (курс НБУ на 07.04.2019 становить 0,41364000 грн)-107546,40 грн.
Під час розгляду справи представник особи відносно якої складено протокол про порушення митних правил ОСОБА_2 заявив клопотання про призначення незалежної товарознавчої експертизи вилучених товарів згідно протоколу про порушення митних правил, проведення якої доручити експертам Закарпатської торгово - промислової палати. Перед експертом просить поставити питання згідно переліку, заявленому ним в клопотанні.
Представник митниці Селеш О.Я. в судовому за засіданні не заперечив проти задоволення клопотання представника правопорушника ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 515 МК України експертиза призначається, якщо для з'ясування питань, що виникають у справі про порушення митних правил, виникла потреба у спеціальних знаннях з окремих галузей науки, техніки, мистецтва, релігії тощо. Зазначена експертиза не є судовою експертизою. Експертиза проводиться експертами спеціалізованого митного органу з питань експертного забезпечення, його відокремлених підрозділів та інших установ або окремими спеціалістами, які призначаються посадовою особою митного органу, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил. Особа, щодо якої порушено зазначену справу, має право на проведення за її рахунок незалежної експертизи.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Заслухавши пояснення представника особи відносно якої складено протокол про порушення митних правил та представника Закарпатської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що для повного, всебічного та об'єктивного встановлення всіх обставин справи про порушення митних правил, зокрема встановлення вартості переміщуваних ОСОБА_1 через митний кордон України товарів, заявлене клопотання слід задовольнити та призначити у даній справі товарознавчу експертизу, проведення якої доручити Закарпатській товарно - промисловій палаті.
Керуючись ст. 515 МК України, ст. 245 КУпАП, -
Призначити у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 за ст. 471 МК України товарознавчу експертизу, проведення якої доручити Закарпатській товарно - промислові палаті ( АДРЕСА_2 . Ужгород, АДРЕСА_3 ).
На вирішення експертизи поставити наступне питання:
?Яка загальна вага цілісного (комплексного) виробу системи прискорювача відбілювання марки «Beyond» моделі «Polus Advanced By - 0398P»?
?Яка вага вилученого у громадянина ОСОБА_1 дня 07 квітня 2019 року товару?
?Чи є вилучений у гр. ОСОБА_1 дня 07 квітня 2019 року товар комплексним виробом - системою прискорювача відбілювання марки «Beyond» моделі «Polus Advanced By - 0398P» готовою для кінцевого використання?
?Які частини згідно з Інструкцією з експлуатації системи прискорювача відбілювання марки «Beyond» моделі «Polus Advanced By - 0398P» є відсутніми у товару, що був вилучений у громадянина ОСОБА_1 дня 07 квітня 2019 року? (Інструкція знаходиться у матеріалах справи №308/4906/19)
?Яка вартість вилученого у громадянина ОСОБА_1 товару станом на день 07 квітня 2019 року?
Попередити експерта Закарпатської товарно - промислової палати, яким проводитиметься експертиза, про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.
В розпорядження експерта надати матеріали справи про порушення митних правил №308/4906/19.
Зобов'язати Закарпатську митницю ДФС надати експерту для дослідження товар вилучений у ОСОБА_1 згідно протоколу про порушення митних правил №1883/30500/19 від 07 квітня 2019 року.
Зобов'язати експерта провести експертизу до 28 жовтня 2019 року.
Витрати по оплаті за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Про результати виконання даної постанови повідомити суд негайно.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду: В.Й. Данко