Справа № 308/11534/19
08 жовтня 2019 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді - Малюк В.М.,
при секретарі - Матіко Я.О.,
за участю перекладачів - Барчесян Р.В, Каністан Равіндран,
представника позивача Чопського прикордонного загону, військової частини № НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України - Жила Л.А.
та відповідача - ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ),
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгород, адміністративну справи за адміністративним позовом Чопського прикордонного загону, військової частини № НОМЕР_1 , Державної прикордонної служби України до громадянина Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі території України,-
ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина № НОМЕР_1 ) ДПС України звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з зазначеним адміністративним позовом мотивуючи його тим, що 25.07.2019 року о 20 год. 30 хв. відповідач ОСОБА_1 був переданий під час офіційної прикордонно-представницької зустрічі в ППр «Малий Березний» в порядку угоди про реадмісію осіб, який незаконно поза межами пункту перетнув державний кордон в складі групи осіб із України в Словацьку Республіку на напрямку прикордонного знаку №92 та о 09 год. 20 хв. 25.07.2019 був затриманий прикордонною поліцією Словацької Республіки.
Документи, що підтверджують законність перебування на території України у відповідача відсутні. Відповідач родичів на території України, які б могли надати йому допомогу у поверненні до країни походження, та достатніх коштів для повернення до країни походження не має, підстав для законного перебування на території України його також не має, проте має сталий намір потрапити до країн Західної Європи нелегальним шляхом.
За таких обставин, позивач просить примусово видворити за межі України громадянина Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник позивача ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частини № НОМЕР_1 ) ДПС України - Жила Л.А. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задоволити. Крім цього просила допустити негайне виконання рішення.
Відповідач ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у судовому засіданні позов визнав та пояснив, що дійсно був затриманий на території Словацької Республіки та переданий на територію України.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно із частиною 1 стаття 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За правилами ч.7 ст.5 КАС України іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи користуються в Україні таким самим правом на судовий захист, що й громадяни та юридичні особи України.
Відповідно до ч.4 ст.46 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень, в тому числі в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України визначені статтею 288 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом встановлено, що 25.07.2019 року відповідач ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) був переданий під час офіційної прикордонно-представницької зустрічі в ППр «Малий Березний» в порядку угоди про реадмісію осіб, який незаконно поза межами пункту перетнув державний кордон в складі групи осіб із України в Словацьку Республіку на напрямку прикордонного знаку №92 та о 09 год. 20 хв. 25.07.2019 р. був затриманий прикордонною поліцією Словацької Республіки.
Представлені позивачем докази свідчать про те, що ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) реалізуючи свої права та свободи, міг встановленим порядком іммігрувати в Україну або іншу європейську країну на постійне місце проживання, або тимчасово прибути для працевлаштування на визначений термін, як це передбачено законодавством України, законодавством інших держав та міжнародними документами, не завдавши шкоди національним інтересам України. Але знаючи про можливість легально виїхати до європейських країн, відповідач вибрав більш легкий та незаконний спосіб, знаючи, що для досягнення своєї мети він неодноразово буде порушувати та ігнорувати законодавство країн на своєму шляху, відповідач умисно пішов на вчинення правопорушення.
Відповідно до положень ст.ст.9, 29 Загальної декларації прав людини ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання. При здійсненні своїх прав і свобод кожна людина повинна зазнавати тільки таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання і поваги прав і свобод інших та забезпечення справедливих вимог моралі, громадського порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.
У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997 року, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, законного арешту або затримання з метою запобігання недозволеному в'їзду особи в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначається Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно до п.14 ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Частиною 3 статті 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.
Відповідно до ч.1 ст.30 цього Закону органи охорони державного кордону, стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання такого рішення. Частиною 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 29.07.2019 року по справі №308/8768/19 адміністративний позов військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України до громадянина Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), задоволено, та затримано останнього з метою ідентифікації та забезпечення видворення за межі України, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на строк, достатній для виконання судового рішення, який не може перевищувати шість місяців, починаючи з часу фактичного затримання.
Судом встановлено, що відповідач коштів для виїзду з території України не має, працевлаштуватись на території України не має змоги, будь-які документи, що підтверджують законність його перебування на територію України або дають право на виїзд за межі території України, передбачені п.п.16-19 та 20 ст.1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» у відповідача відсутні. Відповідач не відноситься до осіб, яким надано статут біженця і не є особою, яка потребує додаткового захисту.
Таким чином, позовні вимоги щодо примусового видворення відповідача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Крім цього, на підставі ч.2 п.3 ст. 371 КАС України, слід допустити негайне виконання рішення суду.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 29, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст.ст. 2, 6, 77, 246, 250, 288, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративним позовом Чопського прикордонного загону, військової частини № НОМЕР_1 , Державної прикордонної служби України до громадянина Соціалістичної Республіки Шрі- ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення за межі території України - задоволити.
На підставі ч.3 ст.29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» примусово видворити громадянина Соціалістичної Республіки Шрі-Ланка ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України (посвідка на повернення НОМЕР_2 ).
На підставі ч.2 п.3 ст. 371 КАС України допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду В.М. Малюк