Номер провадження 2-о/243/1558/2019
Номер справи 243/11377/19
про залишення заяви без руху
«02» жовтня 2019 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Гончарова А.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Перша Горлівська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин та проживання однією сім'єю на день смерті, -
До Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Перша Горлівська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин та проживання однією сім'єю на день смерті.
Частиною 1 статті 293 ЦПК України передбачено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Виходячи з вище викладеного, судом встановлено, що заява повинна відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.ст.175,177 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 цього Кодексу. Вказаний висновок узгоджується з правовими позиціями викладеними в п.3постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995р. "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення".
Відповідно до вимог ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини.
Згідно п.3постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Пред'явлена заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст. 318 та ст. 175 ЦПК України.
Суддя зазначає, що за змістом п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування» спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами та нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини.
Заявником не додано до заяви доказів, що підтверджують відмову нотаріуса в оформленні спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» відповідачами за даними категоріями справ є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини лише у разі відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення реалізації права на спадкування» та статті 111 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та статті 91 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія (АР Крим) або населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України (зона АТО), місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.
Відповідно до положень ст. 1277 ЦК України, у випадку неприйняття спадщини та після спливу одного року від дня відкриття спадщини нерухоме майно може бути визнане судом відумерлою спадщиною за позовом органу місцевого самоврядування в інтересах територіальної громади за місцем знаходження такого майна. А тому постановлене по справі рішення може вплинути на права та обов'язки органу територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
З заяви ОСОБА_1 вбачається, що спадщина відкрилась на території Бердянської міської ради, яка не залучена заявником до участі у справі.
При цьому, ані з поданої заяви, ані з доданих до неї документів не вбачається наявність або відсутність спадкоємців після смерті ОСОБА_2 , що в свою чергу перешкоджає вирішенню питання про розгляд даної заяви в порядку саме окремого провадження та визначення кола заінтересованих осіб.
Крім того, заява не може бути призначена до розгляду, оскільки не відповідає вимогам ст. 177 ЦПК України.
В заяві заявник просить звільнити її від сплати судового збору посилаючись на відсутність грошей та на норми п.21 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до п. 21 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв'язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
В даному випадку вказані норми закону не підлягають застосуванню.
Відповідно до частин першої, третьої статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд може зменшити розмір належних до оплати судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, або звільнити від їх оплати.
Відповідно до роз'яснень наданих у п. 29 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 10 від 17 жовтня 2014 року відповідно до статті 8 Закону № 3674-VI та статті 136 ЦПК України єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Враховуючи, що відстрочення, розстрочення або звільнення від сплати судового збору допускається у виняткових випадках і залежно від обставин справи, обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на цю особу. Доказами рівня майнового стану фізичної або юридичної особи можуть бути наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
В заяві ОСОБА_1 зазначено дві окремі вимоги: 1) встановлення факту проживання заявника разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини; 2) встановлення факту родинних відносин.
Згідно з ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до п.13 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №10 від 17.10.2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше самостійних вимог немайнового характеру, пов'язані між собою, судовий збір сплачується окремо з кожної із таких вимог (або загальною сумою).
Відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір», розмір судового збору за подання заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою, - становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Заявником в заяві заявлено дві вимоги, тому розмір судового збору за подачу даної заяви до суду становить 384,20 грн. х 2 = 768,40 грн.
Відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ст. 185 ЦПК України, позовна заява подана без додержання вимог, викладених в статтях 175 і 177ЦПК України підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
В ухвалі про залишення заяви без руху зазначаються недоліки заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десять днів з дня вручення узвали про залишення заяви без руху.
Таким чином, заявник повинен протягом десяти днів з дня отримання копії даної ухвали про залишення заяви без руху визначитися з колом заінтересованих осіб по справі, надати до суду постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії та оригінал квитанції про сплату судового збору в розмірі 768,40 грн. з реквізитами для сплати судового збору: Отримувач коштів - Слов'янське УК/м. Слов'янськ/22030101, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37803368, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банка (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA108999980000031218206005075, Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 258-261 ЦПК України, -
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Перша Горлівська державна нотаріальна контора, про встановлення факту родинних відносин та проживання однією сім'єю на день смерті - залишити без руху.
Повідомити заявника про необхідність виправити зазначені в ухвалі недоліки у строк, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання ним копії ухвали.
Роз'яснити, що інакше заява буде вважатись неподаною та повернута.
Учасник справи може отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://sl.dn.court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала самостійному оскарженню не підлягає.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду А.О. Гончарова