07 жовтня 2019 року Чернігів Справа № 620/2472/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Ткаченко О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) адміністративну справу за позовом керівника Бахмацької місцевої прокуратури до Талалаївської селищної ради Талалаївського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Бахмацької місцевої прокуратури звернувся до суду з адміністративним позовом до Талалаївської селищної ради Талалаївського району Чернігівської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність з питання затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика, який розташований по вул. Шкільна в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області;
- зобов'язати вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, який розташований по вул. Шкільна в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання вказаних інженерних споруд та може призвести у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків та здоров'я дітей.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.08.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов.
16.09.2019 селищним головою смт. Талалаївка Ю.Є. Величко до суду подано відзив на позовну заяву, згідно якого вважає, що остання є обґрунтованою, а тому позовні вимоги визнає в повному обсязі.
При цьому, суд зазначає, що згідно ч. 4 ст. 47 КАС України відповідач вправі визнати адміністративний позов, та відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України - у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог, якщо ці дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації елементів благоустрою, розташованих в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання вказаних інженерних споруд та може призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей. Встановлено, що на території Талалаївської селищної ради розміщено дитячий майданчик по вул. Шкільна с. Скороходове.
Згідно інформації Талалаївської селищної ради протягом звітного періоду придбано дитячий майданчик згідно договору купівлі-продажу від 08.08.2018 № 1/08, який знаходиться на балансі Талалаївської селищної ради, паспортизація та інвентаризація дитячого майданчика не проводилася, паспорт та інвентаризаційні документи дитячого майданчика, відсутні.
А тому, керівником Бахмацької місцевої прокуратури подано до суду даний позов про визнання протиправною бездіяльності з питання затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика, який розташований по вул. Шкільна в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області та зобов'язання вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, який розташований по вул. Шкільна в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 06.09.2005 № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі Закон №2807) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до ст. 2 Закону №2807 благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Згідно до ч. 1 ст. 20 Закону №2807 організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону №2807 благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону №2807 до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 частини 1 статті 13 Закону №2807 об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 21 Закону №2807 елементами (частинами) об'єктів благоустрою є, зокрема, обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону №2807 підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання вищенаведених положень ст. 18 Закону 2807 Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29.10.2012 року № 550 затверджено Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція № 550).
Відповідно до п. 1.3 Інструкції № 550 паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Відповідно до п. 1.5 Інструкції № 550 технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.
Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що організацію благоустрою повинна забезпечувати селищна рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, Талалаївська селищна рада після прийняття на баланс дитячого ігрового майданчику по вул. Шкільна в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області інвентаризацію та паспортизацію майданчику не здійснила, обстеження та перевірка його технічного стану не проводилася.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою (дитячого ігрового майданчика по вул. Шкільна), свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. 77 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на позивача.
Бахмацькою місцевою прокуратурою доведено правомірність звернення до суду з позовом та наявність підстав для визнання протиправною бездіяльність Талалаївської селищної ради Талалаївського району Чернігівської області з питань затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення, а саме дитячого майданчика, який розташований по вул. Шкільна в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області та зобов'язання вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, який розташований по вул. Шкільна в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області.
За наведених обставин визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси сторін або інших осіб, оскільки позовні вимоги підтверджені дослідженими судом належними і допустимими доказами, в зв'язку з чим визнання позову приймається судом та позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи відсутність судових витрат позивача, їх розподіл не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 47, 77, 78, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов керівника Бахмацької місцевої прокуратури до Талалаївської селищної ради Талалаївського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Талалаївської селищної ради Талалаївського району Чернігівської області (вул. Вокзальна, 3, смт. Талалаївка, Талалаївський район, Чернігівська область, 17200, код ЄДРПОУ 04412679) з питання затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика, який розташований по вул. Шкільна в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області.
Зобов'язати Талалаївську селищну раду Талалаївського району Чернігівської області (вул. Вокзальна, 3, смт. Талалаївка, Талалаївський район, Чернігівська область, 17200, код ЄДРПОУ 04412679) вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, який розташований по вул. Шкільна в с. Скороходове Талалаївського району Чернігівської області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повне рішення складено 07 жовтня 2019 року.
Суддя О.Є. Ткаченко