справа № 1.380.2019.003710
02 жовтня 2019 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Коморний О.І.,
секретар судового засідання Бабич Ю.Б.
за участю:
представника позивача Вінак Н.В.
представника відповідача не прибув
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення заборгованості з Комунального підприємства “Червоноградтеплокомуненерго”.
Обставини справи
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про стягнення заборгованості з Комунального підприємства «Червоноградтеплокомуненерго» в сумі 107102,48 грн, виплачених сум пенсій, призначених відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.2 ч.2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до п. “б-з” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” підприємства та організації, на яких набуто пільговий стаж, з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Однак, всупереч зазначеним вимогам відповідач не сплатив суму витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за грудень 2017 - червень 2019 року в сумі 107102,48 грн.
Відповідач заперечив проти позову з підстав наведених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що заборгованість виплачених сум пенсій, призначених відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.2 ч. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виникла у зв'язку з браком обігових коштів, спричнених виконанням Постанови КМУ №217 від 18.06.2014 р. «Про затвердження Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки». Вказує, що внаслідок введення в дію зазначеної Постанови ПАТ „Ощадбанк" відповідно до затверджених Реєстрів нормативів перерахування коштів, що надходять як плата за теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води від усіх категорій споживачів та як плата теплопостачальних організацій за вироблену теплогенеруючими організаціями теплову енергію, гарантовано постачальнику природного газу із сторони КП „Червоноградтеплокомуненерго" перераховується близько 91-92% коштів. Протягом 2017-2019 p.p. згідно з Реєстрів нормативів перерахування коштів у розпорядженні підприємства залишалося для виплати заробітної плати у середньому лише 7-9 % від усіх надходжень грошових коштів споживачів теплової енергії. Окрім того зазначає, що КП „Червоноградтеплокомуненерго" не може розраховувати на кошти, що надходять на його рахунки після реалізації постанови КМУ №217, оскільки на них постановами в межах виконавчого провадження ВП №50614119 від 06.04.2016, ВП №40469831 від 14.08.2015, ВП №46391162 від 14.08.2015, ВП №34582186 від 14.08.2015, ВП№44025663 від 14.08.2015, ВП№39299310 від 14.08.2015, ЗВП № 50963160 від 09.11.2016, ЗВП №39438970 від 14.06.2017 накладено арешт. З урахуванням викладеного, просить суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 25.07.2019 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 13.08.2019 відкито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
На адресу суду 16.09.2019 надійшла відповідь на відзив, де позивач вказує, що нормативно-правові акти, що регулюють порядок покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" та призначених відповідно до частин другої і третьої статті 114 Закону №1058, не передбачають звільнення від відшкодування роботодавцем вказаних витрат у зв'язку з браком обігових коштів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просить суд задовільнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
Комунального підприємства “Червоноградтеплокомуненерго”, ідентифікаційний код юридичної особи 23966248, зареєстроване 27.03.1996, дата запису: 20.08.2004, номер запису: 1 419 120 0000 000027, як юридична особа та перебуває на обліку як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з розрахунками суми боргу позивача по відшкодуванню пільгових пенсій відповідно до п.п. «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Список №2) та ч.2,3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період: грудень 2017 - червень 2019, борг відповідача перед Пенсійним фондом складає 107102,48 грн.
Відповідно до пункту 1, 2 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.1997 (далі - Закон №400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в тому числі є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону № 400/97-ВР в редакції від 03.10.2017 № 2148-VIII, для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2 - 8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Для платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону (пункт 1 статті 4 Закону № 400/97-ВР).
Відповідно до вимог статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах (далі список №2).
Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. При цьому до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Закон № 1058-IV набрав чинності з 01.01.2004. Відтак, обов'язок покривати підприємствами та організаціями витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій діє починаючи з 2004 року.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом шостим Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (далі - Інструкція).
Пунктом 6.2 Інструкції визначено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій (пункт 6.4 Інструкції).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пункт 6.5 Інструкції).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пункт 6.7 Інструкції).
Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд) та діють на підставі постанови Пенсійного фонду від 22.12.2014 № 28-2 «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі».
Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань організовує роботу управлінь Фонду щодо:
- забезпечення надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень та платників відповідно до законодавства;
- стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
За період роботи в КП «Червоноградтеплокомуненерго» працівники отримали право на призначення пільгових пенсій за Списком № 2, що підтверджується відповідними протоколами та довідками. (а.с.33-43)
Призначення пільгових пенсій цим особам відповідачем не оскаржено, доказів зворотного до матеріалів справи не представлено.
Позивачем направлено відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2, що долучені до матеріалів справи /а.с.12-33/.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області направлялись платнику розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": №12972/06.01-25/2 від 12.12.2017, №5689/06.01-25/2 від 14.12.2017, № 47/06.01-25/2 віл 03.01.2018, № 222/06.01-25/2 від 09.01.2018, №5373/05-83/2 від 20.12.2018, № 171/5/05-84 від 18.01.2019, №227/05-83/2 від 21.01.2019, № 715/05-83/2 від 20.02.2019, № 1013/05-83/2 від 14.03.2019 року. (а.с.18-32)
Судом встановлено, що у відповіда є заборгованість перед Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівської області за грудень 2017 - червень 2019 року на загальну суму 107102,48 грн.
Відсутність коштів у підприємстві не є підставою для звільнення від відшкодування роботодавцем вказаних витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З врахуванням того, що відповідач не виконав вимог ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме: не відшкодував в повному обсязі понесені позивачем фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам за грудень 2017 - червень 2019 року в сумі 107102,48 грн, доказів, на спростування доводів позивача не надав, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що слід задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень, з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивачем таких витрат не понесено (свідків у справі не залучено, експертизи не проводились), судові витрати з відповідача стягувати не слід.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 255, 294, 295, КАС України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства «Червоноградтеплокомуненерго» (Львівська область, м. Червоноград, вул. Промислова, 1, 80100; код ЄДРПОУ: 23966248) на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополити Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) заборгованість в сумі 107102 (сто сім тисяч сто дві) грн 48 коп. виплачених сум пенсій, призначених відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п.2 ч.2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
3. Судові витрати з сторін не стягуються.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 07.10.2019р.
Суддя Коморний О.І.