Україна
Донецький окружний адміністративний суд
07 жовтня 2019 р. Справа№200/9278/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зінченка О.В.,
при секретарі судового засідання Оголь В.К.,
за участю:
представника позивача - не з'явився,
представника відповідача - Гламаздіна О.О., за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства “ДТЕК Донецькі електромережі” (за місцезнаходженням: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, ВУЛИЦЯ КОМЕРЦІЙНА, будинок 8, код ЄДРПОУ 00131268) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (за місцезнаходженням: 04119, м. Київ, ВУЛИЦЯ ДЕГТЯРІВСЬКА, будинок 11 Г, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 21 червня 2019 року № 0005364612 від 02 січня 2019 року № 0000014612, -
24 липня 2019 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02 січня 2019 року № 0000014612 про нарахування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у сумі 6 594,98 грн., та повідомлення-рішення від 21 червня 2019 року № 0005364612 про нарахування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у сумі 52 990,76 грн.
В обґрунтування протиправності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень позивач зазначив, що податковим органом за наслідками камеральної перевірки прийняті всупереч нормам чинного законодавства податкові повідомлення - рішення. Посилаючись на норми Податкового кодексу України, Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669-VII), розпорядження Кабінету міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція» від 2 грудня 2015 року № 1275-р (надалі - Розпорядження № 1275-р), просив визнати спірні податкові повідомлення-рішення протиправними та скасувати.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. справи 3).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2019 року за клопотанням відповідача, справа здійснюється за правилами загального позовного провадження, по справі призначено підготовче судове засідання на 16 серпня 2019 року (арк. справи 77).
09 серпня 2019 року через відділ діловодства та архівної роботи суду відповідачем поданий відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що податковим органом була проведена камеральна перевірка щодо даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість та реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних АТ «ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ». Податковим органом, встановлено порушення пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим вказав, що штрафні санкції застосовані правомірно. Також у відзиві зазначив, що згідно Переліку, зазначених територій затверджені розпорядженням КМУ від 07 листопада 2014 року № 1085-р, місто Маріуполь не внесено до зазначених переліків. Зазначає, що позивач реєстрував податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, які були виписані у квітні 2017 року, у тому числі без порушення термінів реєстрації, тим самим вбачається можливість підприємства своєчасної реєстрації податкових накладних. На підставі чого, просив відмовити у позові у повному обсязі (арк. справи 80-81).
Ухвалою суду від 12 серпня 2019 року розгляд справи призначений у підготовчому судовому засіданні в режимі відео конференції на 16 серпня 2019 року на 11-15 год. (арк. справи 89).
16 серпня 2019 року підготовче засідання відкладено підготовче засідання на 13 вересня 2019 року на 16-15 год. (арк. справи 95).
Ухвалою суду від 21 серпня 2019 року розгляд справи призначений у підготовче судове засідання в режимі відеоконференції на 13 вересня 2019 року.
Ухвалою суду від 13 вересня 2019 року закрито підготовче засідання та призначено до розгляду по суті до судового засіданні на 04 жовтня 2019 року.
Представник позивача у судове засідання не з'явилась, надала суду клопотання про розгляд справи у її відсутність, зазначивши розглянути справу за наявними матеріалами та доказами наданими у процесі розгляду справи.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи викладені у відзиві на позов, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність певних обставин справи, суд встановив наступне.
Позивач - Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» є юридичною особою, що зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 00131268. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням товариства позивача є: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, вулиця Комерційна, буд. 8 (арк. справи 13-21).
Як платник податків позивач перебуває на обліку в Дніпропетровському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби.
12 грудня 2018 року відповідачем проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість АТ «ДТЕК Донецькій електромережі» та даних Єдиного реєстру податкових накладних, за наслідками якої складено акт за № 617/28-10-46-12-131236. Перевіркою встановлено порушення вимог пункту 201.1 та пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, із сумою ПДВ в розмірі 61 090,15 грн. (арк. справи 43- 44).
На підставі акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 02 січня 2019 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України та застосовано до позивача штраф у розмірі 6594,98 грн. (арк. справи 52).
За результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість та даних Єдиного реєстру податкових накладних, складений Акт від 29 травня 2019 року за № 272/28-10-46-12/131268, яким встановлено порушення вимог пункту 201.1 та пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, із сумою ПДВ у розмірі 529 907,64 грн. (арк. справи 46-51).
На підставі акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2019 року, яким встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 Податкового кодексу України та зобов'язано сплатити штраф у розмірі 52990,76 грн. (арк. справи 54).
Відповідно до статті 67 Конституції України та підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Відповідно до пункту 14.1.60 статті 14 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів.
Судом встановлено, що позивачем не заперечується факт несвоєчасної реєстрації податкових накладних, але зазначає, що порушення терміну реєстрації податкових накладних сталось в силу обставин непереборної сили з огляду на ситуацію, що склалася у Східному регіоні України, та введенням в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" і початком проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
02 вересня 2014 року прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII, згідно до статті 1 якого, - період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Законом України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” щодо вказаних осіб накладено, зокрема мораторій на виконання договірних зобов'язань та на нарахування пені та штрафів на основну суму заборгованості за кредитними та іншими договірними зобов'язаннями (ст.2); звільнено від виконання певних обов'язків, зокрема від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності (ст.6); скасовано орендну плату за користування державним та комунальним майном і концесійний платіж за право на створення (будівництво) та/або управління (експлуатацію) державним та комунальним майном (ст.7); накладено мораторій на нарахування пені за несвоєчасне внесення платежів за житлово-комунальні послуги (ст.8); внесено зміни до певних законів, тощо.
Відповідно до статті 10 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Позивачем надані Сертифікати Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили:
- сертифікат (висновок) від 05 вересня 2014 року №52778/05-4, яким відповідно до пунктів 102.4 та 100.5 статті 100 Податкового кодексу України позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили 14 квітня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. В сертифікаті зазначено, що на час видачі сертифікату (висновку) обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (арк. справи 11).
- сертифікат (висновок) від 05 вересня 2014 року № 2888/05-4, яким відповідно до пунктів п. 100.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України позивачу засвідчено настання обставин непереборної сили з 14 квітня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації. В сертифікаті зазначено, що на час видачі сертифікату (висновку) обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо (арк. справи 12).
На виконання Закону № 1669-VII розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція.
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р місто Краматорськ включено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
При цьому, суд враховує доводи позивача про те, що, позивач продовжує здійснювати господарську діяльність в тому числі на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження - у зоні проведення антитерористичної операції під впливом форс-мажорних обставин. Здійснюючи господарську діяльність з розподілення електроенергії Платник податків використовує обладнання, яке у зв'язку із його специфікою не може бути перевезене Платником податків з території проведення АТО на підконтрольну територію.
Підтвердженням знаходження виробничих потужностей та обладнання платника податків на непідконтрольній території є інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек. Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, яка знаходиться у відкритому доступі.
Так, відповідно до відомостей, що містяться у вказаному реєстрі, обладнання Платника податків знаходиться на території м. Дебальцеве, м. Вуглегіреьк, м. Єнакієве, м. Макіївка, м. Донецьк, м. Докучаєвськ, смт. Тельманове, м. Харцизьк, сщ. Артема Костянтииівського р-ну (арк. справи 37-42).
Наведені населені пункти відповідно до Розпорядження № 1085-р входять до переліку населених пунктів Донецької області, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
З огляду на зазначене, позивач є звільненим з 14 квітня 2014 року від відповідальності за неналежне виконання своїх зобов'язань щодо сплати штрафних санкцій, в даних правовідносинах, а саме: за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 14 листопада 2018 року №805/365/17-а (№К/9901/31531/18), яку суд враховує до спірних правовідносин.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про те, що відповідачем помилково прийняті спірні податкові повідомлення-рішення, у зв'язку з чим останні підлягають визнанню протиправними та скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при пред'явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 гривень, що підтверджується наявним в матеріалах адміністративної справи платіжним дорученням № 55105 від 17 липня 2019 року (арк. справи 3).
Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 гривні підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі».
На підставі положень Податкового кодексу України та керуючись 2, 3, 5- 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (за місцезнаходженням: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, ВУЛИЦЯ КОМЕРЦІЙНА, будинок 8, код ЄДРПОУ 00131268) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (за місцезнаходженням: 04119, м. Київ, ВУЛИЦЯ ДЕГТЯРІВСЬКА, будинок 11 Г, код ЄДРПОУ 39440996) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 21 червня 2019 року № 0005364612 від 02 січня 2019 року № 0000014612 - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02 січня 2019 року № 0000014612 про нарахування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у сумі 6 594,98 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21 червня 2019 року № 0005364612 про нарахування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у сумі 52 990,76 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (за місцезнаходженням: 04119, м. Київ, ВУЛИЦЯ ДЕГТЯРІВСЬКА, будинок 11 Г, код ЄДРПОУ 39440996) на користь «ДТЕК Донецькі електромережі» (за місцезнаходженням: 84302, Донецька обл., місто Краматорськ, ВУЛИЦЯ КОМЕРЦІЙНА, будинок 8, код ЄДРПОУ 00131268) судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 07 жовтня 2019 року.
Повний текст рішення складено та підписано 07 жовтня 2019 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.В. Зінченко