Рішення від 27.09.2019 по справі 260/241/19

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2019 року м. Ужгород№ 260/241/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Поп Н.

за участю:

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача : адвоката Шерегі В.М.

відповідача: Теківський сільський голова Пенцкофер Микола Антонович ,

представника відповідача: адвоката- Бора Ю.В.

третьої особи: Теківська сільська рада, Теківська сільська виборча комісія- представники не зявилися

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Теківський сільський голова Пенцкофер Микола Антонович за участю Теківська сільська рада, Теківська сільська виборча комісія визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Теківського сільського голови Пенцкофер Миколи Антоновича , яким просить:

1 .Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2.Визнати протиправним та скасувати розпорядження Теківського сільського голови Пенцкофера Миколи Антоновича №5 від 08.02.2018 р. про зупинення дії рішення №420 від 07.02.2019 р. (позачергової) тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради.

3.Судові витрати віднести на Відповідача.

1.Позиції сторін.

Позов мотивований тим, що Рішенням тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради №420 від 07.02.2019 р. вирішено: 1. Взяти до уваги та затвердити постанову №2 Теківської виборчої комісії від 22.01.2019 р. «Про відкликання Теківського сільського голови Пенцкоферу М.А. за народною ініціативою»; 2. Достроково припинити повноваження сільського голови за народною ініціативою; 3. Виконання обов'язків Теківського сільського голови покладено на Деяка О.О .

Проте, Розпорядженням Теківського сільського голови №5 від 08.02.2019 р. дане рішення сільської ради зупинено на підставі ст. 12, 42, 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування» та винесено дане питання на повторний розгляд сесії Теківської сільської ради.

Позивач вважає, що дане розпорядження ОСОБА_3 є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки, з моменту прийняття рішення сесії 07.02.2019 р. ОСОБА_3 був позбавлений повноважень сільського голови та не має права здійснювати владні та управлінські функції. Вважає, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням ч. 2 ст. 2 КАС України та підлягає скасуванню оскільки воно прийнято упереджено, не у межах повноважень сільського голови та з порушенням права територіальної громади на участь у процесі прийняття рішення про припинення повноважень сільського голови за народною ініціативою.

21 березня 2019 року, на адресу суду від Теківського сільського голови Пенцкофер М.А. подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач зазначає, що у порушення вимог ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо завчасного оприлюднення проектів рішень органу місцевого самоврядування ініціаторами скликання сесії в усному порядку було запропоновано прийняти рішення щодо затвердження постанови №2 Теківської територіальної виборчої комісії від 22.01.2019 року, дострокового припинення повноважень сільського голови та призначення виконуючим обов'язки Теківського сільського голови депутата сільської ради Деяк О .О .

За таке рішення проголосували 8 з 14 депутатів сільської ради (більшість від загального складу ради). Однак, таке рішення ради та саму постанову Теківської територіальної виборчої комісії №2 від 22.01.2019 року відповідач вважає протиправними. Зазначає, що Теківська сільська виборча комісія ні сільського голову, ні сільську раду про початок процедури відкликання сільського голови з посади не повідомляла.

Натомість Теківська сільська виборча комісія прийняла рішення рекомендувати депутатам Теківської сільської ради прийняти рішення про відкликання сільського голови Пенцкофер М.А. Окрім того зазначає, що жодного подання про припинення повноважень від Теківської сільської виборчої комісії на адресу Теківської сільської ради не надходило.?Також зауважує, що у даній ситуації Теківська сільська виборча комісія реалізувала свої повноваження у спосіб, який обмежив право сільського голови на захист та представництво власних інтересів. Також наголошує, що такої юридичної особи як Теківська територіальна виборча комісія просто не існує. Відтак зазначає, що Розпорядження сільського голови від 08.02.2018 р. №5 «Про зупинення дії рішення №420 від 07.02.2019 р. (позачергової) тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради» прийнято у повній відповідності до вимог чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позову.

В судовому засіданні позивач та його представник заявлені позовні вимоги підтримали та просили суд даний адміністративний позов задовольнити повністю з підстав викладених вище.

Відповідач та його представник в судовому засіданні заперечили щодо задоволення даного адміністративного позову з підстав зазначених вище.

Треті особи в судове засідання не зявилися, хоча були належним чином повідомлені про судовий розгляд.

Заслухавши сторони та їх представників сторін, встановивши обставини справи на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, проаналізувавши норми права, які підлягають або не підлягають застосуванню до даних правовідносин, надавши оцінку кожному аргументу сторін та мотиви суду, з яких суд дійшов до висновків у справі, констатує наступне.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що на загальних зборах мешканців с. Теково та с. Гудя, яке відбулося в с. Теково 30.12.2018р., згідно протоколу загальних зборів розглядалось питання про висловлення недовіри Теківському сільському голові ОСОБА_3 (а.с.13-15).

За наслідками загальних зборів мешканців вирішено:

- висловити недовіру Теківському сілському голові ОСОБА_3 ;

-затверджено склад ініціативної групи по збору підписів;

-затверджено форму підписного листа.

Відповідно до постанови Теківської територіальної виборчої комісії №2 від 22.01.2019 р., встановлено волевиявлення 689 мешканців на припинення повноважень ОСОБА_3 , (а.с.17)

На підставі цього, Теківська TBK рекомендувала депутатам Теківської сільської ради прийняти рішення про дострокове припинення повноважень Теківського сільського голови за народною ініціативою.

Так, Рішенням тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільською радою №420 від 07.02.2019 р. вирішено (а.с.16):

1. Взяти до уваги та затвердити постанову №2 Теківської виборчої комісії від 22.01.2019 р. «Про відкликання Теківського сільського голови Пенцкоферу М.А. за народною ініціативою»;

2. Достроково припинити повноваження сільського голови за народною ініціативою;

3. Виконання обов'язків Теківського сільського голови покладено на Деяка О.О .

Сільським головою ОСОБА_3 було видано Розпорядження №5 Теківського сільського голови Виноградівського району Закарпатської області від 08.02.2018 р. "Про зупинення дії рішення № 420 від 07.02.2019 року ( позачергової) тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради, в якому вказано наступне:

Відповідно до ч.ч. 3,5 ст.12, ч.4 ст.42, ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" за результатами роботи 33 позачергової сесії сьомого скликання Теківської сільської ради, враховуючи численні порушення норм законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про місцеві вибори, недотримання ініціаторами скликання сесії ради вимог "Регламенту роботи Теківської сільської ради":

1.Зупинити рішення Теківської сільської ради від 07.02.2019 року № 420 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови".

2. Внести питання "Про дострокове припинення повноважень сільського голови " на повторний розгляд сесії Теківської сільської ради.

3. Секретарю сільської ради ( Ковчі К.О. ) зауваження сільського голови після їх формування lовести lо відома депутатського корпусу.

(а.с.11).

3. Мотиви суду та норми права, які застосовані судом.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон України Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно з частиною першою статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови починається з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання.

Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частини першої та другої статті 79 цього Закону.

Частиною третьою статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади

За змістом частин першої та абзацу першого частини другої статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; припинення його громадянства; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; відкликання з посади за народною ініціативою; визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; його смерті.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Згідно ст. 79 ЗУ «Про місцеве самоврядування», сільський, селищний, міський голова може бутивідкликаний з посади за народною ініціативою в порядку, визначеному Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" з особливостями, передбаченими частинами шостою - десятою цієї статті, не раніше як через рік з моменту набуття ним повноважень.

Згідно ч. 8 ст. 79 ЗУ «Про місцеве самоврядування», рішення про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою сільського, селищного, міського голови, який був обраний шляхом самовисування, приймається за поданням територіальної виборчої комісії відповідною сільською, селищною, міською радою більшістю голосів від її складу.

Повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади у випадку народної недовіри, - з дня прийняття відповідною радою або вищим керівним органом відповідної політичної партії рішення про дострокове припинення повноважень сільського, селищного,міського голови.

Відповідно до ч. 4 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування», рішення сільської, селищної, міської ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень.

Однак , дана норма не може бути застосована сільським головою, повноваження якого припинені у звязку з його відкликанням за народною ініціативою, оскільки в даному випадку його повноваження припинилися з дня постановлення рішення Теківською сільською радою, а саме з 07 лютого 2019 року., а отже всі акти і розпорядження прийняті відповідачем після цієї дати є нечинними.

Посилання відповідача на те, що Рішення тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради №420 від 07.02.2019 не може бути законним з підстави визнання Закарпатським окружним адмінсудом 26.04.2019 року у справі № 857/5805/19 незаконною Постанови Теківської виборчої комісії № 2 від 22.01.2019 року, то суд констатує наступне.

Восьмий апеляційний адмінсуд 21.05.2019 року по даній справі зауважив:

"Із змісту постанови № 2 Теківської виборчої комісії від 22.01.2019 слідує, що така має рекомендаційний характер, оскільки Теківська виборча комісія постановила: «на підставі ч. 8 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування» рекомендує депутатам Теківської сільської ради прийняти рішення про дострокове припинення повноважень Теківського сільського голови, ОСОБА_3 за народною ініціативою». Відтак постанова № 2 Теківської виборчої комісії від 22.01.2019 носить рекомендаційний характер, а тому з врахуванням вимог ст. 236 КАС України, оскарження зазначеної постанови Теківської виборчої комісії не є тією об'єктивною неможливістю розгляду справи до її вирішення. Розпорядження відповідача №5 від 08.02.2018 про зупинення дії рішення № 420 від 07.02.2019 (позачергової) 33 сесії VII скликання Теківської сільської ради є самостійним рішенням і його оскарження не впливає на обставини, що можуть бути встановленні в справі № 260/157/19 за позовною заявою ОСОБА_3 до Теківської сільської ради «Про визнання бездіяльності протиправною та скасування постанови № 2 Теківської виборчої комісії від 22.01.2019».

У відповідності до ч.10 статті 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Проте станом на сьогоднішній день судове рішення щодо незаконності Рішення тридцять третьої сесії сьомого скликання Теківської сільської ради №420 від 07.02.2019 відсутнє.

Відповідно до статті 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідач, видаючи оскаржуване розпорядження, не дотримався процедури оприлюднення оскаржуваного розпорядження, чим допустив порушення як ч. 11 ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування" , так і норми ЗУ "Про доступ до публічної інформації", а саме статей 14,15 даного Закону.

Також із вказаних підстав посилання відповідача у оскаржуваному розпорядженні на незаконність рішення Теківської сільської ради №420 від 07.02.2019 не відповідає вимогам законів і не тягне ніяких правових наслідків, оскільки незаконність рішення сільської ради може бути визнана тільки судом і з моменту прийняття рішення сесії 07.02.2019 р. ОСОБА_3 був позбавлений повноважень сільського голови, не мав права здійснювати владні та управлінські функції, і чинним законодавством не передбачено можливості сільського голови зупинення рішення сільської ради про припинення його ж повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування», у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України "Про військово-цивільні адміністрації" або Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Крім того, суд звертає увагу, що оскаржуване рішення датоване 2018 роком, яким зупинене рішення сільської ради від 2019 року, що свідчить також про неправильність щодо дати його постановлення.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладено на відповідача.

Відповідачем в даному випадку не доведено правомірності оскаржуваного позивачем рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу, між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відтак оскаржуване рішення прийнято без дотримання вищевказаних вимог, і зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача належить задовольнити.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Теківський сільський голова Пенцкофер Микола Антонович визнання протиправним та скасування розпорядження за участю Теківська сільська рада, Теківська сільська виборча комісія- задовольнити повністю.

Визнати протиправним Розпорядження № 5 Теківського сільського голови Виноградівського району Пенцкофер Миколи Антоновича від 08.02.2018 року "Про зупинення дії рішення № 420 від 07.02.2019 року (позачергової ) тридцять третьої сесії сьомго скликання Теківської сільської ради."

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Теківської сільської ради (код ЄДРПОУ 04349194, с. Теково, вул. Дружби,183 Виноградівський район) на користь ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 769 (сімсот шістдесят девять) грн. згідно квитанції № 1-561К АТ "Альфа-Банк" від 26.02.2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду через Закарпатський окружний адміністративний суд.

СуддяЗ.Б. Плеханова

Повний текст рішення виготовлено та підписано 07 жовтня 2019 року