Рішення від 01.10.2019 по справі 120/2523/19-а

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

01 жовтня 2019 р. Справа № 120/2523/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Жданкіної Наталії Володимирівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: ОСОБА_2 ,

представника відповідача: Балік О.М.,

свідків: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Вінницькій області) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що відповідно до записів в трудовій книжці вона набула право на отримання пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в зв'язку з чим 25.04.2019 звернулась до відповідача із заявою про призначення відповідної пенсії. Однак, рішенням №023830006276 від 27.06.2019 ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовило позивачу в призначенні пенсії за віком, покликаючись на відсутність в неї необхідного страхового стажу - 26 років.

На думку позивача, така відмова є протиправною, у зв'язку з чим звернулась з цим позовом до суду.

Ухвалою від 16.08.2019 відкрито провадження у даній справі та зазначено, що розгляд справи здійснюватиметься в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання призначене на 17.09.2019. Крім того, даною ухвалою надано відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

В судовому засіданні 17.09.2019 оголошено перерву до 01.10.2019.

В судовому засіданні 01.10.2019 допитано в якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які також працювали в спірний період разом з позивачем в Вінницькому Продторзі (в подальшому - Вінницьке міське об'єднання "Продтовари", ВДКТВКП "Астрорія") (копії витягів з трудових книжок, а.с. 41, 42).

Показами свідків підтверджено той факт, що ОСОБА_1 дійсно працювала з 28.09.1978 по 01.11.1994 в Вінницькому Продторзі (в подальшому - Вінницьке міське об'єднання "Продтовари", ВДКТВКП "Астрорія") на посаді продавця.

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги з мотивів, викладених у позовній заяві, просили суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на мотиви, викладені у відзиві на адміністративний позов.

Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 (а. с. 5). Протягом трудової діяльності позивач працювала на різних підприємствах, що підтверджується відомостями трудової книжки серії НОМЕР_2 (а.с. 7-8).

Позивач 25.04.2019 звернулась до управління Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За наслідками розгляду заяви позивача, відповідачем було прийнято рішення №023830006076 від 27.06.2019 про відмову в призначенні пенсії за віком, так як відсутній достатній страховий стаж, було підтверджено 13 років 03 місяці 20 днів загального страхового стажу (а.с. 13).

Не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, які виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV).

Згідно з статтею 62 Закону №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Приписами пункту 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637), встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз норм чинного законодавства, дозволяє зробити висновок, що необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Судом встановлено, що стаж роботи позивача в Першому Вінницькому Продторзі (в подальшому - Вінницьке міське об'єднання "Продтовари", ВДКТВКП "Астрорія") в період з 28.09.1978 по 01.11.1994 підтверджується записами в трудовій книжці позивача, які здійснені відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.1974 №162 та Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 №58.

Однак, наявний в трудовій книжці запис від 11.01.1994 про звільнення позивача з посади продавця першої категорії ВМО "Продтовари", вчинений на виконання Наказу №216к від 01.11.1994, завізований печаткою, яка є розмитою та не дає можливості ідентифікувати товариство. Наведена обставина слугувала підставою для відмови позивачу в зарахування до загального трудового стажу період її роботи з 28.09.1978 по 01.11.1994 на вказаному підприємстві.

При цьому, як вбачається з листів відповідей архівного відділу Вінницької міської ради від 11.03.2019 за №С-24-23867/24-30, від 01.04.2019 №№ С-24-28544/24-30, С-24-28546/24-30, С-24-28548/24-30 та листа Державного архіву Вінницької області від 25.03.2019 за №07-97/3 наданих у відповідь на звернення позивач, документи з особового складу за 1978-1994 року на зберігання до Державного архіву Вінницької області та архівний відділ Вінницької міської ради не надходили та не передавалися, у зв'язку з чим у вказаних установ відсутня можливість видати історичну довідку та довідку про роботу ОСОБА_1 за вказаний період (а.с. 10-11).

В зв'язку з цим, судом залучено та допитано в судовому засіданні свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які також працювали в спірний період разом з позивачем в Вінницькому Продторзі (в подальшому - Вінницьке міське об'єднання "Продтовари", ВДКТВКП "Астрорія").

Показами свідків підтверджено той факт, що ОСОБА_1 дійсно працювала з 28.09.1978 по 01.11.1994 в Вінницькому Продторзі (в подальшому - Вінницьке міське об'єднання "Продтовари", ВДКТВКП "Астрорія") на посаді продавця.

Відповідно до п.18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

У зв'язку з цим, враховуючи отримані в судовому засіданні покази свідків, суд приходить до висновку про наявність підстав для зарахування до загального трудового стажу позивача періоду її роботи з 28.09.1978 по 01.11.1994 в Вінницькому Продторзі (в подальшому - Вінницьке міське об'єднання "Продтовари", ВДКТВКП "Астрорія"), що становить 16 років 01 місяць 04 дні.

Крім того, як вказує відповідач в оскаржуваному рішенні № 023830006076 від 27.06.2019, без врахування спірного періоду, загальний трудовий стаж ОСОБА_1 становить 13 років 03 місяці 20 днів. Таким чином, з врахуванням вищенаведених висновків суду, а саме з урахуванням періоду роботи позивача в Вінницькому Продторзі (в подальшому - Вінницьке міське об'єднання "Продтовари", ВДКТВКП "Астрорія") з 28.09.1978 по 01.11.1994, її загальний трудовий стаж становить 29 років 04 місяці 24 дні.

За змістом ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року.

З наявного в матеріалах справи паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 встановлено, що позивач народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, а відтак досягла 59-річного віку ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Оцінюючи викладені обставини у їх сукупності, факт народження позивача ІНФОРМАЦІЯ_1 та досягнення нею станом на час прийняття оскаржуваного рішення 59-річного віку, наявність страхового стажу понад 25 років, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову ГУ ПФУ у Вінницькій області у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 в контексті ч.2 ст.2 КАС України та зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 03.05.2019.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).

Отже, відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує на користь позивача здійснені ним та документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 768,40 грн. (а.с.2) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 023830006076 від 27.06.2019 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 03.05.2019.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при звернені до суду судовий збір у розмірі 768,40 коп. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 )

Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 13322403)

Повний текст рішення виготовлено та підписано: 07.10.2019

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна