Іменем України
20 вересня 2019 р. № 400/2211/19
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
доГоловного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.07.2019 р. № 00053014004,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області з вимогами про визнання протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №00053014004 від 10.07.2019, яким позивачці визначено штрафні санкції в сумі 40800 гривень.
Свої позовні вимоги позивачка обґрунтувала тим, що вважає застосовані до неї штрафні санкції необґрунтованими. Позивачка здійснює продаж пива на розлив, однак у даному випадку відсутня друга ознака правопорушення, а саме продаж для споживання на місці. У позивачки є ліцензія для продажу пива, але відсутні місця для його споживання на місці. Твердження відповідача, що фіскальний чек №00030216 від 19.06.2019 є підтвердженням факту продажу позивачем пива для її споживанням на місці не повинен братися до уваги, оскільки фіскальний чек може підтверджувати лише факт продажу алкогольного напою, однак не факт споживання його на місці.
Також, позивачка зазначила, що не зберігала тютюнові вироби у місці не внесеному до Єдиного реєстру місць зберігання тютюнових виробів, оскільки 2 блока цигарок, які інспектори зазначили у Акті перевірки, це не товар, а особисті речі ОСОБА_2
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що під час фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 було виявлено три факти: 1) продаж пива на розлив у пластиковій стакан; 3) зберігання 20 пачок цигарок у місці зберігання не внесеного до Єдиного державного реєстру місць зберігання роздрібних партій тютюнових виробів; 3) 20 пачок цигарок, не мали акцизних марок.
Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства або спеціалізований відділ, що має статус суб'єкта господарювання, громадського харчування, суб'єкта господарювання з універсальним асортиментом товарів за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та відповідно до зареєстрованих видів економічної діяльності за кодами класифікації КВЕД - 56.10-56.30. Відповідно до абз.13 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог ст.15-3 цього Закону - 6800 гривень. Перевіркою встановлено факт реалізації 1 порції алкогольного кегового пива (0,5 л по ціні 13 гривень) на розлив в пластиковій стакан для кінцевого споживання на місці у магазині суб'єкта господарювання, який не має статусу громадського харчування, чим порушено ст.15-3 Закону. Перевіркою було встановлено факт зберігання 20 пачок цигарок «Комплімент» без марок акцизного податку. Факт зберігання цигарок без марок акцизного податку підтверджується письмовим пояснення ФОП ОСОБА_1 Щодо доводу позивача, що 20 пачок цигарок, які були виявлені працівниками контролюючого органу в торговому приміщенні, не належать позивачці, а були придбані рідним братом ФОП ОСОБА_1 для власного споживання, відповідач вважає, що відповідно до Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 №833, забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників. Згідно з приписами ст.15 Закону зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
В судових засіданнях 20.08.2019, 10.09.2019 та 18.09.2019 позивачка та її представник підтвердили позовні вимоги. Представник відповідача проти позову заперечив.
В судовому засіданні 18.09.2019 судом допитано в якості свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_2 Свідок ОСОБА_2 пояснив, що є братом ФОП ОСОБА_1, 21.06.2019 йшов поруч з її магазином, та не деяких час залишив там свій пакет, в якому було 20 пачок цигарок, які він придбав на ринку для власного споживання.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження 20.09.2019 без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована фізичною особою-підприємцем 16.12.2002. Основним видом діяльності ФОП ОСОБА_1 є діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (основний), роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; обслуговування напоями.
Окрім іншого, ФОП ОСОБА_1 здійснює свою господарську діяльність у магазині за адресою АДРЕСА_1.
ФОП ОСОБА_1 на зазначений об'єкт торгівлі має ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями (пивом).
11.06.2019 ГУ ДФС у Миколаївській області видано наказ №1254 про проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1
21.06.2019 на підставі зазначеного наказу, податковими інспекторами здійснено фактичну перевірку у магазині ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1.
Під час перевірки, встановлено факт продажу пива на розлив в пластиковий стакан, а також знайдено у приміщенні магазину 20 пачок цигарок без марок акцизного збору встановленого зразка.
За результатами перевірки складено Акт №104/14-29-40-01/НОМЕР_1 від 21.06.2019.
Зазначені факти кваліфіковано відповідачем як порушення вимог ст.15-3 Закону - продаж алкогольних напоїв на розлив, порушення вимог ст.11 Закону - зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, порушення ст.15 Закону - зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.
10.07.2019 уповноваженою особою ГУ ДФС у Миколаївській області на підставі акту фактичної перевірки від 21.06.2019 прийнято податкове повідомлення-рішення №00053014004, яким до фізичній особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні санкції у розмірі 40800 гривень.
Відповідно до ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до ст.22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Здійснювати продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці має право виключно підприємство ресторанного господарства або спеціалізований відділ, що має статус суб'єкта господарювання громадського харчування, суб'єкта господарювання з універсальним асортиментом товарів за умови наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та зареєстрованими видами економічної діяльності за кодами класифікації КВЕД-2010 - 56.10-56.30.
Позивачка має ліцензію на роздрібну торгівлю пивом, а також відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань її основний вид діяльності код КВЕД 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування (основний).
Разом з тим, навіть сама позивачка не вважає, свій магазин закладом громадського харчування, ресторанам та заперечую що здійснює продаж пива для споживання на місці.
На переконання суду, продаж пива для споживання на місці, означає надання саме таких послуг по споживання проданого пива на місці, що передбачає облаштування відповідного торговельного залу, столів, стільців, стійкі чи інших приладів для розміщення споживачів.
У цьому випадку, таких фактів під час перевірки контролюючим органом виявлено не було.
Сам факт продажу пива на розлив у дрібну тару (у цьому випадку стакан 0,5 л) не є визначальним того, що продаж відбувся саме для споживання на місці.
За таких обставин, суд вважає необґрунтованим притягнення позивачки за вказане правопорушення.
При цьому, суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені в постановах по аналогічним справам від 04.09.2018 у справі №820/1335/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76306574), від 11.03.2019 у справі №818/3895/15 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/80385083).
В цій частині позов належить задовольнити.
Відповідно до ст.1 Закону, тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Відповідно до ч.4 ст.11 Закону, алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з п.п.14.1.109 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на плашку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Відповідно до п.226.11 ст.226 Податкового кодексу України, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.
Згідно зі ст.15 Закону зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;
Відповідно до ст.17 Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 17000 гривень; виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
У цьому випадку судом встановлено, що позивачкою дійсно зберігалось на місці роздрібної торгівлі, яке не внесено до Єдиного державного реєстру місць зберігання, як місце зберігання ФОП ОСОБА_1 тютюнових виробів 20 пачок цигарок без акцизних марок.
Зазначений факт було визнано позивачкою як під час перевірки, так і під час судового засідання.
Цього факту цілком достатньо для кваліфікації її дій як правопорушення, передбачених ст.11 та 15 Закону - зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка та зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру.
До версії позивачки про належність 20 пачок цигарок її рідному брату, який тимчасово залишив їх на зберігання у торговому приміщення, суд відноситься критично. Разом з тим, навіть якщо і погодитися з цією версію, навіть таке тлумачення подій, жодним чином не спростовує того факту, що позивачка на території магазину зберігала тютюнові вироби без марок акцизного податку, що само по собі є правопорушенням, незалежно від того, хто є власником цих цигарок, та протягом якого часу відбувалося таке зберігання.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для скасування рішення відповідача в частини застосування штрафних санкцій за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка та зберігання алкогольних напоїв у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру. В цій частині позову належить відмовити.
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Миколаївській області №00053014004 від 10.07.2019 про застосування штрафних санкцій в частині за порушення вимог статті 15-3 цього Закону на суму 6800 гривень.
В решті позовних вимог відмовити.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 128,32 грн. підлягає відшкодуванню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
1. Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Миколаївській області №00053014004 від 10.07.2019 про застосування штрафних санкцій в частині за порушення вимог статті 15-3 цього Закону на суму 6800 гривень.
3. В решті позовних вимог відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6,Миколаїв,54001 39394277) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 128,32 гривень (сто двадцять вісім грн. тридцять дві коп.).
5. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 30.09.19