Рішення від 03.10.2019 по справі 478/1217/19

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

03 жовтня 2019 р. № 478/1217/19

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1

до Управління соціального захисту населення Казанківської районної державної адміністрації в Миколаївській області, вул. Миру, 193, Казанка, Казанківський район, Миколаївська область, 56002

пропоновлення строку на звернення для отримання допомоги по вагітності та пологах при народженні дитини, оформленні відпустки до досягнення дитиною трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Казанківської районної державної адміністрації в Миколаївській області з вимогами поновити строк на звернення до Управління соціального захисту населення Казанківської райдержадміністрації в Миколаївській області на отримання допомоги по вагітності та пологами, при народженні дитини оформленні відпустки до досягнення дитиною трирічного віку, допустити негайно виконання судового рішення.

Свої позовні вимоги позивачка обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дочку на тимчасово окупованої Російською Федерацію території - у місті Сімферополі. Для оформлення документів про народження дитини за українським законодавством, вона була вимушена звертатися до суду для встановлення факту народження, а також виправляти у свідоцтві про народження графи з громадянством батьків, що призвело до того, що позивачка тривалий час не мала можливості виїхати з тимчасово окупованої території України, на територію України, яка контролюються українською владою. Внаслідок цього, вона не мала можливості своєчасно оформити державну допомогу при народженні дитини. Тільки 30.05.2019 позивачка змогла виїхати з Автономної Республіки Криму, до Миколаївської області та відразу звернулася до органів соціального захисту про призначення допомоги при народженні дитини. Але, у призначенні допомоги їй було відмовлено, оскільки відповідно до ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. Позивачка вважає таку відмову протиправною.

Відповідач відзиву проти позову не надав, свою позицію не висловив.

Суд розглянув справу 03.10.2019 відповідно до вимог ст.263 КАС України в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 на території м. Сімферополя Автономної Республіки Крим, народила доньку - ОСОБА_2.

Оскільки Автономна Республіка Крим з 20 лютого 2014 року є тимчасово окупованою внаслідок збройної агресії Російської Федерації територією, позивачка для оформлення документів про народження дитини, встановлювала факт її народження у судовому порядку.

05.08.2017 Казанківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області видано Свідоцтво про народження ОСОБА_2.

18.05.2018 Казанківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області видано виправлене Свідоцтво про народження ОСОБА_2, з зазначенням громадянства батьків дитини.

31.05.2019 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Казанківської районної державної адміністрації з заявою про призначення виплати по народженню дитини та її утримання.

04.06.2019 Управління соціального захисту населення Казанківської районної державної адміністрації листом №1368/01-02 відмовила ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини, з підстав, передбачених ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п.12 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Відповідно до ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Відповідно до п.12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Зазначені норми імперативні, та не передбачають виключень, а також будь-якої дискреції органів соціального захисту під час розгляду питання про призначення допомоги при народженні дитини, у разі звернення батьків про призначення такої допомоги після 12 місяців після народження дитини.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відмовляючи ОСОБА_1 у призначення допомоги при народженні дитини, Управління соціального захисту населення Казанківської районної державної адміністрації діяло правомірно.

Разом з тим, Верховним Судом було розглянуто багато аналогічних спорів з приводу призначення допомоги при народженні дитини, у разі звернення батьків у строк більше 12 місяців після народження дитини, за умови, що такі особи прибули з тимчасово окупованих територій.

З цього приводу Верховним Судом зроблений правовий висновок, що особи, які прибули з тимчасово окупованих територій допомога при народженні дитини, повинна бути призначена, незалежно від пропущення ними строку, передбаченого ст.11 Закону, п.12 Порядку.

Такі висновки містяться у постановах Верховного Суду від 11.09.2019 у справі №220/2054/16-а (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/84165916), від 14.02.2018 у справі №591/610/16-а (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/72289105), від 23.10.2018 у справі № 161/69/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/77361088), від 25.04.2019 у справі №226/1056/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/81478173), а також багатьох інших.

Відповідачем не надано посилання на постанову Верховного Суду, в якому було б сформульований протилежний правовий висновок. Судом також самостійно така відмова Верховного Суду від свого попереднього висновку не знайдена.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Повноважень суду для відходу від правових висновків Верховного Суду, діючий КАС України та Закон України «Про судоустрій і статус суддів», не містить.

За таких обставин, суд зобов'язаний врахувати правовий висновок численно викладений у постановах Верховного Суду, зазначених вище.

Позов належить задовольнити, з використанням повноважень, наданих ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивачки, з виходом за межи позовних вимог.

Ефективним способом захисту у цьому випадку, буде покладення на відповідача зобов'язання призначити ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Казанківської районної державної адміністрації в Миколаївській області (вул. Миру, 193,Казанка,Казанківський район, Миколаївська область,56002 ) задовольнити.

2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Казанківської районної державної адміністрації призначити ОСОБА_1 державну допомогу при народженні дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1

3. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко