23 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2419/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Денисюка Р.С.,
при секретарі судового засідання Матящук Л.Р.,
за участю представника позивача Бляшука В.Й.,
представника відповідача Виш А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОФ Арбо" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.06.2019 № 0006521403 в частині,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОФ Арбо" (далі - ТзОВ "ДОФ Арбо", позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.06.2019 № 0006521403 в частині.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10:30 год. 04.09.2019 (а. с. 1, т.1), а в подальшому оголошено перерву у розгляді справи для подання додаткових доказів до 14:00 год. 12.09.2019 (а. с. 214, т.1). Ухвалою суду від 12.09.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 14:00 год. 23.09.2019 (а.с. 142, т.2).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність висновків податкового органу, викладених в акті про результати документальної позапланової виїзної перевірки податкового законодавства за період з 01.10.2017 по 21.12.2018 щодо не підтвердження взаємовідносин із фірмою-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" (Канада). Позивач зазначає, що факт виконання господарських операцій із вищевказаним іноземним контрагентом повністю підтверджується первинними документами бухгалтерського та податкового обліку, а доводи ГУ ДФС є необґрунтованими та безпідставними. Також вказує, що в ході проведення вказаної перевірки відповідачем жодних порушень щодо заниження доходів позивачем доведено не було, а навпаки в акті вказано, що в бухгалтерському обліку вказані операції відображені бухгалтерськими проведеннями ДТ70 КТ362 - на суму доходів від реалізації товарів, що вказує на те, що висновки акту перевірки про заниження позивачем доходів по взаємовідносинах з фірмою-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" не підтверджені доказами, є необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Відтак винесене на підставі акту перевірки оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
В поданому до суду відзиві на позов представник ГУ ДФС адміністративний позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що в ході перевірки позивача було встановлено взаємовідносини позивача із фірмою-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" (Канада), з якою було укладено контракт, предметом якого є поставка лісоматеріалів. Проведеною перевіркою встановлено, що товар на "LINHEAVEN SALES LP" фактично не реалізовувався, в ході проведення перевірки не було надано жодних первинних документів щодо прийому-передачі товару, що експортувався від продавця ТзОВ «ДОФ «Арбо» до покупця "LINHEAVEN SALES LP" та документів, що уповноважують перевізника отримувати товари від продавця в інтересах "LINHEAVEN SALES LP". Відтак перевіркою правомірно зроблено висновок про те, що позивачем занижено інші доходи у фінансовій звітності та суми доходів від будь-якої діяльності у розмірі 990600,00 грн. за третій квартал 2018 року.
З врахуванням наведеного просив у задоволенні позову відмовити (а.с. 179-182, т.1).
Позивач у відповіді на відзив не погодився з аргументами представника відповідача, викладеними у відзиві та зазначив, що відповідач у відзиві фактично підтвердив викладені позивачем у позові обставини щодо легітимності і дійсності канадської фірми "LINHEAVEN SALES LP" (а.с. 193, т.1).
Представник відповідача у запереченні на відповідь на відзив в обґрунтування обставин правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення послався на обставини, ідентичні тим, що викладені у відзиві (а.с. 205-208, т.1).
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив з підстав, викладених у відзиві на позов, просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши доводи позивача та відповідача, викладених у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази наявні в матеріалах справи приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що в період з 28.03.2019 по 14.05.2019 ГУ ДФС у Волинській області проведено документальну планову виїзну перевірки ТзОВ «ДОФ Арбо» податкового законодавства за період з 01.10.2017 по 31.12.2018, валютного - за період з 01.01.2017 по 31.12.2018, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - за період з 01.10.2017 по 31.12.2018, про що складено акт перевірки від 21.05.2019 № 10670/14-03/31979936 (а.с.9-24, т.1).
За висновками акту перевірки відповідачем встановлені порушення ТзОВ «ДОФ Арбо», зокрема, пунктів 44.1, 44.6 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134, пункту 135.1 статті 135 ПК України, статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пункту 1.21 пункту 1, підпункти 2.1, 2.4, 2.15, 2.16 пункту 2, підпункту 3.2 пункту 3 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704, пункту 8 П(С)БО № 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 193 від 10.08.2000, ПсБО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України №318 від 31.12.1999, пунктів 5, 7 ПсБО «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України №290 від 29.11.1999, внаслідок чого занижено податок на прибуток на загальну суму 477836,00 грн., в тому числі: за 4 квартал 2017 року на 18566,00 грн., за 1 квартал 2018 року на 19220,00 грн., 3 квартал 2018 на 284726,00 грн та 4 квартал 2018 року на 155324,00 грн., в результаті допущених порушень податкового законодавства, відображених в пункті 3.1.1.1. розділу 3 акта перевірки.
На підставі акту перевірки ГУ ДФС у Волинській області прийняте податкове повідомлення-рішення від 10.06.2019 № 0006521403 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств на загальну суму 716754,00 грн., в тому числі: за податковими зобов'язаннями в розмірі 477836,00 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 238918,00 грн. (а.с. 30, т.1).
Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем в адміністративному порядку, проте рішенням Державної фіскальної служби України від 17.07.2019 №33406/6/99-99-11-04-01-25 скаргу ТзОВ «ДОФ Арбо» залишено без розгляду (а.с. 33-38, т.1).
Позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення від 10.06.2019 № 0006521403 в частині збільшення податку на прибуток приватних підприємств за податковими зобов'язаннями в розмірі 178308,00 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 89154,00 грн.
Як свідчить акт перевірки від 21.05.2019 № 10670/14-03/31979936, податковий орган встановив, зокрема, здійснення позивачем експортних операцій із фірмою-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" (Канада). ГУ ДФС у Волинській області зазначає, що для перевірки товариством було представлено експортний контракт №16012017 від 16.01.2017 підписаний ТзОВ "ДОФ Арбо" з нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) підписаний в особі директора Ilіаs Gеоrgіоu. Загальна сума контракту приблизно складає 500 000,00 євро. Умови поставки: FСА- Камінь-Каширський. Предмет контракту: заготовки для європіддонів (Лісоматеріали розпилені уздовж нестругані, нешліфовані, хвойні).
За даними перевірки за період з 01.10.2017 по 31.12.2018 на виконання умов експортного контракту в перевіреному періоді ТзОВ «ДОФ Арбо» по контракту від 16.01.2017 №16012017 оформлено вантажно митні декларації на відвантаження пиломатеріалів в адресу "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) в загальній сумі 41 981,13 євро, що еквівалентно 1 370 836,29 грн.
В бухгалтерському обліку вказані операції відображені бухгалтерськими проведеннями ДТ70 КТ 362 - на суму доходів від реалізації товарів; ДТ 90 КТ 26 - списано на витрати собівартість готової продукції та списано зі складу продукцію відображену у ВМД.
За період з 01.10.2017 по 31.12.2018 на валютний рахунок ТзОВ «ДОФ Арбо» по контракту від 16.01.2017 №16012017 надійшло від фірми "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) - в загальній сумі 47457,42 євро, що еквівалентно 1571442,75 грн. Валютні кошти перераховано з рахунку LV79АІZК0000010412471, АВL BANK, SWIFT: АІZКKL22XXX.
Станом на 31.12.2018 по контракту від 16.01.2017 №16012017 укладеному з нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) за даними бухгалтерського обліку рахується кредиторська заборгованість в сумі 8093,73 євро, що еквівалентно 276793,73 грн.
Разом з тим перевіркою встановлено, що товар на "LINHEAVEN SALES LP" фактично не реалізовувався.
Так, в ході проведення перевірки ТзОВ "ДОФ "Арбо" не можливо встановити на підставі якого документу здійснюється приймання-передача ТМЦ для нерезидента із назвою "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) або його уповноваженому представнику, оскільки у позивача відсутні первинні документи по відпуску товару для вказаного нерезидента.
Разом з-тим договір не містить інформації про перелік уповноважених осіб, передача товару яким свідчить про передачу товару для нерезидента із назвою "LINHEAVEN SALES LP" (Канада).
Крім того, в ході проведення перевірки не було надано документів на підтвердження оформлених повноважень іншим особам на здійснення господарської операції, які в інтересах "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) одержують продукцію (ТМЦ), що відвантажується на експорт (письмові договори, довіреності, тощо).
Для перевірки не надано жодних первинних документів щодо прийому-передачі товарів, що експортувались від продавця ТзОВ "ДОФ Арбо" до покупця "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) та документів, що уповноважують перевізника отримувати товари від продавця ТзОВ "ДОФ Арбо" в інтересах "LINHEAVEN SALES LP".
На підприємстві ТзОВ "ДОФ Арбо" відсутні акти прийому-передачі ТМЦ, що експортувалися на фірму "LINHEAVEN SALES LP", її уповноваженому представнику.
Отже, враховуючи викладені обставини не можливо встановити, хто зі сторони нерезидента "LINHEAVEN SALES LP" представляв його інтереси, отримував товар та підтвердити перехід права власності на товар.
Для перевірки не надано жодних документів, які містять вказівки "LINHEAVEN SALES LP" щодо адреси на яку необхідно відвантажувати товар.
Отже, перевіркою встановлено, що у зв'язку з відсутністю у ТзОВ "ДОФ "Арбо" будь-яких документів на відпуск товарів для нерезидента "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) або його представнику (перевізнику), відповідно до вимог пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України, такі документи вважаються відсутні у товариства на момент складання податкової звітності.
Також зазначено про те, що банківські рахунки компанії-нерезидента відкрито в банку «АВL BANK», 23 Elizabet Street, Riga, LV-1010, Latvia, SWIFT-АIZKLV, 22, а не в банківських установах, розташованих у Канаді, як адреса реєстрації даного нерезидента.
Окрім того, на офіційному веб-порталі Міністерства фінансів США 13.02.2018 за адресою http//www.fincen.gov/news-releases/ fincen-names-ablv-bank-latvia-institution-primary-money-laundering-concern-and розміщено негативну інформацію щодо АВL BANK, засобами якого вчинялись фінансові операції на користь ТОВ "ДОФ Арбо" для закриття зобов'язань по зовнішньоекономічному контракту з "LINHEAVEN SALES LP".
Листом ДФС України від 07.08.2018 №24227/7/99-99-01-02-02-17 на запити ГУ ДФС в області від 18.12.2017 №5848/8/03-20-14-02-06 та від 04.01.2018 №51/8/03-20-16-06 надано інформацію стосовно діяльності компанії "LINHEAVEN SALES LP", отриману від компетентного органу Канади, згідно якої слідує: "5 квітня 2016 року у канадській провінції Альберта зареєстровано як командитне товариство "LINHEAVEN SALES LP". Група товариства "LINHEAVEN SALES LP" складається з двох компаній нерезидентів та обидві зареєстровані на Маршалових Островах.
Канадський суб'єкт господарювання "LINHEAVEN SALES LP" здійснює діяльність у Канаді як фіктивна компанія, про діяльність якої в Канаді нічого не відомо. При цьому зазначено, що учасники у Канаді зобов'язані індивідуально звітувати про канадські податки. Жодних податкових декларацій із задекларованими доходами її учасниками не подано. Інформація, яка б свідчила, або можливість визначити, чи здійснює або здійснювало "LINHEAVEN SALES LP" діяльність в Канаді, відсутня.
За здійсненим у канадських базах даних та податкових системах пошуком щодо пана Ilіаs Gеоrgіоu,- не знайдено жодної податкової інформації, а також відсутня інформація щодо взаємозв'язку із компанією "LINHEAVEN SALES LP". Крім того, зазначена адреса, як місце здійснення господарської діяльності "LINHEAVEN SALES LP" відома Податковій агенції Канади як місце розташування великої кількості фіктивних компаній.
Враховуючи зазначені вище обставини про відсутність у ТОВ «ДОФ Арбо» первинних документів по відпуску товару для "LINHEAVEN SALES LP" та інформацію компетентного органу Канади про фіктивність контрагента, відсутність даних про зв'язок особи від імені якої підписано договір зі сторони "LINHEAVEN SALES LP" із діяльністю вказаного підприємства, в ході перевірки не підтверджено факт відпуску відповідних товарів для нерезидента із назвою "LINHEAVEN SALES LP".
За даними бухгалтерського обліку ТзОВ «ДОФ Арбо» дані операції відображено наступними записами: по Дт бал.рах.362 «Розрахунки з іноземними покупцями» з Кт бал.рах.701 «Дохід від реалізації готової продукції» та Кт бал.рах.714 «Дохід від операційної курсової різниці» та по Дт бал.рах.312 «Поточні рахунки в іноземній валюті» з Кт бал.рах.362 «Розрахунки з іноземними покупцями».
Перевіркою встановлено, що товари фактично були відпущені зі складу та вивезені за межі митної території України згідно митних декларацій, однак не встановлено кому саме та на яких підставах такі товари були відпущені.
В ході перевірки встановлено завищення доходів від продажу по контрагенту "LINHEAVEN SALES LP" та заниження доходів від продажу по невстановлених контрагентах на загальну суму 1 370 836,29 грн. Разом з тим перевіркою встановлено, що ТзОВ "ДОФ "Арбо" не відображено у складі доходів суму коштів отриманих за період з 01.10.2017 по 31.12.2018 на валютний рахунок ТзОВ «ДОФ Арбо», відкритий у філії Волинського обласного управління АТ «Ощадбанк») з рахунку компанії-нерезидента у сумі 1 571 442,75 грн.
Вказані обставини, на думку податкового органу, свідчать про заниження суми інших доходів в фінансовій звітності та суму доходів від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку у декларації з податку на прибуток (рядок 1 декларації) на загальну суму 1 571 442,75грн.
Одночасно зазначено, що за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ДОФ-Арбо» (акт від 06.03.2019 №4072/14-09/31979936) платнику вже було збільшено суму доходів по всіх операціях з отримання коштів від нерезидента "LINHEAVEN SALES LP" (Канада), крім операції з надходження коштів 30.08.2018 на суму 30000,00 євро, що еквівалентно 990600,00 грн.
Враховуючи наведене, плановою перевіркою встановлено, що ТзОВ «ДОФ-Арбо» занижено інші доходи в фінансовій звітності та суми доходів від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку у декларації з податку на прибуток (рядок 1 декларації) у розмірі 990600,00 грн. за третій квартал 2018 року.
Також в ході проведення перевірки встановлено, що на порушення вимог пункту 8 П(С)БО №21 "Вплив змін валютних курсів" ТзОВ "ДОФ "Арбо" занижено суму доходів від курсової різниці на 476722 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Як передбачено пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до підпункту 134.1.1. пункту 134.1. статті 134 ПК України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Пунктом 135.1. статті 135 ПК України визначено, що базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV (далі - Закон №996-XIV, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Водночас статтею 1 цього Закону визначено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Отже, первинні документи, які підтверджують дані податкового обліку платника податків повинні бути достовірними, тобто відображати дійсний зміст господарських операцій, які впливають на визначення об'єкту оподаткування.
В іншому випадку, первинні документи, які не відображають реального руху активів між учасниками господарської операції, є недостовірними.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно з частиною другою статті 9 цього Закону первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
З аналізу наведеного слідує, що для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам щодо взаємовідносин між ТзОВ «ДОФ Арбо» та фірмою "LINHEAVEN SALES LP", суд приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що 16.01.2017 між ТзОВ "ДОФ "Арбо" як продавцем та фірмою "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) укладено зовнішньоекономічний контракт №16012017, предметом якого є поставка на умовах ФСА - Камінь-Каширський (згідно правил Інкотермс 2000) заготовок для європіддонів, піддонів дерев'яних різної ширини, товщини і довжини в кількості 5000 м. куб. відповідно до специфікації. Приблизна сума контракту складає 500000,00 євро. Поставка товару здійснюється автомобільним транспортом. Платежі за поставлену партію товару здійснюються в євро шляхом перерахунку коштів на валютний рахунок продавця. Оплата за кожну партію товару здійснюється по факту відгрузки і митного оформлення товару, а також покупець може вносити передоплату. В разі несвоєчасної оплати товару покупець оплачує штраф продавцю в розмірі 0,5 % від вартості товару за кожен тиждень прострочки, але не більше 100% суми, що залишилась. Термін дії контракту - до 31.12.2018. Зі сторони нерезидента контракт підписано директором Ilіаs Gеоrgіоu. Адреса нерезидента: 260, 2323-3ns Ave NE, Calgery Alberta, T2E 6Z3, Канада (а.с.136-139, т.1).
На виконання умов даного контракту позивачем за період з 01.10.2017 по 31.12.2018 здійснювались поставки деревини, що підтверджується рахунками-фактури, міжнародними товаро-транспортними накладними (CMR), вантажними митними деклараціями (ВМД), повідомленнями про фактичне вивезення товару (а.с. 156-173, т.1, 1-137, т.2). Оплата за поставлений товар проведена шляхом перерахування на рахунки позивача у банках іноземної валюти, про що свідчать меморіальні ордери філії Волинського обласного управління АТ «Ощадбанк», листи-повідомлення про поступлення коштів, складені позивачем (а.с. 140-153, т.1).
Таким чином, досліджені судом первинні документи повністю підтверджують факт здійснення господарських операцій між ТзОВ «ДОФ Арбо» та фірмою "LINHEAVEN SALES LP" (Канада) щодо поставки лісоматеріалів за період з 01.10.2017 по 31.12.2018 згідно укладеного контракту №16012017 від 16.01.2017.
Відповідно до підпункту 14.1.55 пункту 14.1 статті 14 ПК України дохід, отриманий з джерел за межами України, - будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" експорт (експорт товарів) - це продаж товарів українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб'єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України.
Відповідно до статті 82 Митного кодексу України експорт (остаточне вивезення) це митний режим, відповідно до якого українські товари випускаються для вільного обігу за межами митної території України без зобов'язань щодо їх зворотного ввезення.
Частиною першою статті 246 Митного кодексу України передбачено, що метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Приписами частини першої статті 248 Митного кодексу України визначено, що митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Статтею 2 Закону України "Про міжнародне приватне право" встановлено, що цей Закон застосовується до таких питань, що виникають у сфері приватноправових відносин з іноземним елементом: 1) визначення застосовуваного права; 2) процесуальна правоздатність і дієздатність іноземців, осіб без громадянства та іноземних юридичних осіб; 3) підсудність судам України справ з іноземним елементом; 4) виконання судових доручень; 5) визнання та виконання в Україні рішень іноземних суді.
Згідно із частинами першою та другою статті 25 Закону України "Про міжнародне приватне право" особистим законом юридичної особи вважається право держави місцезнаходження юридичної особи. Для цілей цього Закону місцезнаходженням юридичної особи є держава, у якій юридична особа зареєстрована або іншим чином створена згідно з правом цієї держави.
За змістом підпункту 14.1.122. пункту 14.1. статті 14 ПК України нерезиденти - це: а) іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України; б) дипломатичні представництва, консульські установи та інші офіційні представництва інших держав і міжнародних організацій в Україні; в) фізичні особи, які не є резидентами України.
Підставами для висновків податкового органу про заниження позивачем інших доходів у фінансовій звітності та суми доходів від будь-якої діяльності, визначених за правилами бухгалтерського обліку у декларації з податку на прибуток у розмірі 990600,00 грн. за 3 квартал 2018 року стало те, що товар на фірму "LINHEAVEN SALES LP" фактично не реалізовувався, оскільки в ході проведення перевірки не підтверджено факт відпуску відповідних товарів для нерезидента (не встановлено на підставі якого документу здійснюється приймання-передача ТМЦ від позивача для нерезидента, так як в позивача відсутні первинні документи по відпуску товару); банківські рахунки компанії-нерезидента відкрито в банку Латвії, а не в банківських установах, розташованих у Канаді, за адресою реєстрації фірми-нерезидента; отримано інформацію від компетентного органу Канади стосовно фіктивної діяльності компанії "LINHEAVEN SALES LP"; на офіційному веб-порталі Міністерства фінансів США розміщено негативну інформацію щодо банку, засобами якого вчинялись фінансові операції на користь ТзОВ «ДОФ Арбо» для закриття зобов'язань по зовнішньоекономічному контракту з вказаним нерезидентом.
Однак, такі висновки відповідача суд вважає безпідставними, з огляду на наступне.
Так висновок контролюючого органу про те, що позивачем товар фактично на "LINHEAVEN SALES LP" не реалізовувався є безпідставним та повністю спростовується первинними документами, які були надані на момент проведення перевірки та наявні в матеріалах справи. При цьому, відповідач не ставить під сумнів дійсність перерахованих в акті перевірки вантажно-митних декларацій та задекларованої в них інформації, що була перевірена самою ж фіскальною службою під час митного оформлення експортованих позивачем лісоматеріалів. Ніяких порушень, чи невідповідностей встановлено не було. Разом з тим, відповідно до ВМД, CMR, рахунків-фактур одержувачем та покупцем експортованих позивачем ТМЦ є саме фірма-нерезидент "LINHEAVEN SALES LP", а не будь-які інші компанії. Акт перевірки не містить обґрунтувань чому саме ці документи не враховані відповідачем в ході проведення перевірки.
Також роблячи висновок про неможливість встановити на підставі якого документу здійснюється приймання-передача ТМЦ від позивача для нерезидента "LINHEAVEN SALES LP", відповідач посилається на відсутність первинних документів.
Як уже зазначалося судом всі первинні документи позивачем були представлені в ході проведення перевірки, однак відповідачем не взяті до уваги. У міжнародних товарно-транспортних накладних (CMR) як одержувача товару зазначено саме фірму-нерезидента "LINHEAVEN SALES LP", вони містять відбитки печаток та підписи перевізників в отриманні від позивача як відправника вантажу «заготовок для виготовлення тари» відповідної кількості, пакування, ваги та об'єму. За цими міжнародними ТТН та відповідно до умов контракту ФСА - Камінь- Каширський, позивач як продавець передав перевізнику товар для доставки його до покупця. Таким чином, з моменту передачі, обов'язок позивача щодо поставки товару за контрактом від 16.01.2017 виконано.
Разом з тим, суд зазначає, що укладений між позивачем та фірмою-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" експортний контракт №16012017 від 16.01.2017 не поставлено контролюючим органом під сумнів, не визнано судом в установленому порядку фіктивним, нікчемним чи недійсним, а тому цей контракт є дійсним на даний час і обов'язковим для виконання сторонами. Саме у відповідності до цього контракту, позивач і виконував свої зобов'язання щодо експорту ТМЦ нерезиденту "LINHEAVEN SALES LP".
За період, що перевірявся, від нерезидента "LINHEAVEN SALES LP" надходила валютна виручка як передоплата за реалізовані лісоматеріали власного виробництва згідно з умовами контракту №16012017 від 16.01.2017.
Посилання контролюючого органу як на доказ фіктивності фірми-нерезидента на те, що компанією-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" з місцезнаходженням у Канаді перераховувались валютні кошти на адресу позивача через Латвійський банк, судом до уваги не береться, оскільки зареєстрована в Канаді фірма, здійснюючи свою діяльність в країнах Європи не позбавлена права мати відкриті рахунки в банківській установі, розташованій у Латвії та користуватись ними.
Щодо посилання контролюючого органу в акті перевірки на розміщену на офіційному веб-порталі Міністерства фінансів США (FinCEN) 13.02.2018 негативну інформацію щодо ABLV Bank, засобами якого вчинялись фінансові операції на користь ТзОВ «ДОФ «Арбо» для закриття зобов'язань по зовнішньоекономічному контракту з "LINHEAVEN SALES LP", то суд зазначає, що позивач до ABLV Bank ніякого відношення не має, оскільки цей банк обраний іноземним контрагентом за контрактом №16012017 від 16.01.2017 і через рахунки цього банку на рахунок позивача, відкритий в АТ «Ощадбанк» вчасно надходили валютні кошти передоплати за експортовані лісоматеріали.
При цьому, суд зазначає, що за наведеним відповідачем в акті перевірки посиланням, розміщено текст не українською мовою, офіційного перекладу наведеної інформації, контролюючим органом не зроблено та не надано такого перекладу на запит позивача. Вказане, на думку суду, не дає можливості переконатися в тому, що в даному випадку має місце негативна інформація щодо ABLV Bank, а тому наведені в акті перевірки посилання не можуть бути доказом негативності цього банку. Також, в тексті за цим посиланням відсутні вказівки як на позивача ТзОВ «ДОФ «Арбо» так і на фірму-нерезидента "LINHEAVEN SALES LP", а також і на операції з перерахування коштів від цього нерезидента позивачу. Відтак наведені в акті перевірки посилання контролюючого органу на розміщену на закордонних сайтах інформацію як на таку, що є негативною щодо банку ABLV Bank є надуманими і не підтвердженими належними доказами.
Окрім цього, з акту документальної позапланової перевірки від 06.03.2019 №4072/14-09/31979936 вбачається, що перевіркою документів, відповідно до яких в бухгалтерському обліку позивача відображено фінансово-господарські операції з фірмою "LINHEAVEN SALES LP" не виявлено фінансових операцій, що підлягають обов'язковому та внутрішньому фінансовому моніторингу згідно з статтею 15 Розділу III Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення».
Щодо посилання контролюючого органу в акті перевірки на надану ДФС України інформацію листом від 07.08.2018 № 24227/7/99-99-01-02-02-17 про фіктивність нерезидента "LINHEAVEN SALES LP", надану компетентним органом Канади, то суд його до уваги не приймає, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем з метою отримання вищезазначеної інформації компетентного органу Канади в оригіналі та в офіційному перекладі на українську мову було направлено відповідачу листи №186 від 16.10.2018, №227 від 18.12.2018, №15 від 17.01.2019 (а.с. 112-125, т.1).
Листом від 15.01.2019 №1373/10/03-20-14-09-12 (а.с. 126-129, т.1) ГУ ДФС у Волинській області надано виписку з відповіді компетентного органу Канади щодо фірми "LINHEAVEN SALES LP". Однак ця виписка з відповіді компетентного органу Канади є неофіційним перекладом, про що в ній так і зазначено. Також, в надісланій виписці, нічого не зазначено про те, який саме компетентний орган Канади надав відповідь щодо вказаної фірми. Із виписки із відповіді не вбачається на яку адресу та коли саме компетентним органом Канади було надіслано відповідь щодо фірми-нерезидента та яким саме державним органом України і коли саме було отримано цю відповідь. Тобто, надіслана виписка з відповіді компетентного органу Канади не завірена в установленому законом порядку, є неофіційним перекладом, не містить жодної інформації щодо відправника та одержувача, а також щодо дати відправлення та дати надходження інформації. Окрім цього, у наданій інформації зазначено, про відсутність випадків порушення цією фірмою податкового законодавства Канади.
Щодо реєстрації фірми "LINHEAVEN SALES LP" за адресою, яка відома Податковій агенції Канади як місце розташування великої кількості фіктивних компаній, то суд зазначає, що така інформація не заперечує можливості реєстрації і дійсних компаній та не може категорично свідчити про фіктивність компанії за ознакою місця її реєстрації.
В акті перевірки не вказано та не підтверджено будь-якими доказами, коли саме фірма "LINHEAVEN SALES LP" визнана як фіктивна. Посилання на те, що про діяльність фірми "LINHEAVEN SALES LP" в Канаді нічого не відомо не може свідчити про її фіктивність.
При цьому, суд зазначає, що податковий органом будь-яких інших документів, які б свідчили про фіктивність вказаного нерезидента, окрім листа компетентного органу Канади щодо фірми "LINHEAVEN SALES LP" суду не представлено.
Разом з тим, сам же факт реєстрації нерезидента підтверджено і актом перевірки, де якому зазначено, що вказане товариство зареєстровано як командитне у Канадській провінції Альберта 05.04.2016. Це також підтверджується і копією посвідченого 20.12.2018 нотаріусом перекладу засвідчених 10.10.2018 Генеральним консульством України в м. Торонто (Канада) Посвідчення 04.10.2018 державного нотаріуса в провінції Онтаріо (Канада) електронного звіту про пошук торгової назви товариства "LINHEAVEN SALES LP" та копії Електронного звіту про пошук торгової назви товариства "LINHEAVEN SALES LP", отриманого 27.09.2018 від Уряду провінції Альберти Реєстратора корпорацій Системи корпоративної реєстрації (а.с.92-96, т.1).
Безпідставним є і посилання відповідача в акті перевірки на те, що за здійсненим у канадських базах даних та податкових системах пошуком щодо пана Ilіаs Gеоrgіоu не знайдено жодної податкової інформації, а також відсутня інформація щодо взаємозв'язку із компанією "LINHEAVEN SALES LP", оскільки в акті перевірки відповідачем не наведено інформації щодо заперечення директором фірми "LINHEAVEN SALES LP" паном Ilіаs Gеоrgіоu своєї причетності до підписання експортного контракту від 16.01.2017 за №16012017 та не наведено інформації щодо заперечення засновниками цієї фірми своєї участі у її створенні та в її господарській діяльності.
При цьому, в угоді від 28.03.2016 про створення обмеженого партнерства "LINHEAVEN SALES LP" (а.с.85-87, т.1) зазначено, що це партнерство створене обмеженим партнером CYP SATURN LTD та генеральним партнером CEO CORONA LTD, від імені якого пан Ilіаs Gеоrgіоu і підписав угоду про створення "LINHEAVEN SALES LP". Вказане, на думку суду, спростовує використану в акті перевірки інформацію щодо не підтвердження взаємозв'язку пана Ilіаs Gеоrgіоu з компанією "LINHEAVEN SALES LP".
Окрім цього, суд зазначає, що чинне законодавство не встановлює обов'язок продавця, перевіряти відомості щодо декларування контрагентами-покупцями своїх зобов'язань, виконання ними таких зобов'язань перед бюджетом їх країн реєстрації та наявність чи відсутність ознак фіктивності фірм, ймовірність чи реальність проведення контрагентом транзитних фінансових операцій, спрямованих на здійснення операцій з надання податкової вигоди третім особам, наявність у контрагента складських приміщень, людських ресурсів, подальший рух та використання експортованих позивачем товарів.
Щодо твердження контролюючого органу про те, що позивачем отримано грошові кошти в розмірі 1571442,75 грн. без виникнення необхідності відвантаження товару, що свідчить про отримання доходу товариством, який не пов'язаний з операційною діяльністю підприємства, а тому такий дохід повинен відображатись у статті «інші доходи» відповідно до статей 6,7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 6.3 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 не визнаються доходами такі надходження від інших осіб як сума попередньої оплати продукції (товарів, робіт, послуг).
Таким чином, вказане спростовує висновок відповідача про те, що позивачем повинні відображатись у складі доходів суми коштів, отриманих на валютний рахунок з рахунку нерезидента.
Отже проаналізувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що взаємовідносини між позивачем та фірмою-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" мали на меті настання реальних подій і позивачем до перевірки було надано всі первинні документи (вантажно-митні декларації, міжнародні товарно-транспортні накладні, рахунки-фактури, документи на закупівлю деревини, документи складського обліку, а також платіжні доручення про отримання іноземної валюти від вказаного нерезидента як передоплату за експортовані лісоматеріали, суми по яких, були віднесені до складу доходів позивача, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток. Також, ведення позивачем бухгалтерського обліку здійснювалось з врахуванням вимог, встановлених Положенням (стандартами) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», 16 «Витрати».
Таким чином, висновок податкового органу про фактичну не реалізацію лісоматеріалів фірмі "LINHEAVEN SALES LP" спростовується дослідженими в судовому засіданні доказами. Водночас надана суду первинна документація підтверджує факт господарських відносин позивача із фірмою "LINHEAVEN SALES LP".
Як наслідок, грошові кошти по операції з надходження коштів 30.08.2018 від "LINHEAVEN SALES LP" в сумі 30000,00 євро, безпідставно кваліфіковано як інші доходи, які призвели до отримання доходу товариством, не пов'язаного з господарською діяльністю підприємства, а тому доводи контролюючого органу про заниження позивачем інших доходів саме в розмірі 990600,00 грн. за третій квартал 2018 року за операціями із фірмою-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" не знайшли свого підтвердження та є необґрунтованими.
Податковим повідомленням-рішенням від 10.06.2019 № 0006521403 товариству збільшено суми грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток приватних підприємств на загальну суму 716754,00 грн., в тому числі: за податковими зобов'язаннями в розмірі 477836,00 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 238918,00 грн.
Проте, позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення від 10.06.2019 № 0006521403 в частині донарахування товариству податку на прибуток приватних підприємств саме за операціями із фірмою-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" в сумі 178308,00 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 89154,00 грн.
З врахуванням встановлених обставин справи, суд погоджується з позицією представника позивача та вважає безпідставними висновки контролюючого органу про донарахування позивачу грошових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств за операціями із фірмою-нерезидентом "LINHEAVEN SALES LP" за податковим зобов'язанням в сумі 178308,00 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 89154,00 грн., а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення в цій частині підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Протилежного судом не встановлено.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірності оскаржуваного в даній адміністративній справі податкового повідомлення-рішення від 10.06.2019 № 0006521403 в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 178308,00 грн., застосування штрафних санкцій в сумі 89154,00 грн., а тому його необхідно визнати протиправними та скасувати.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДФС у Волинській області підлягає до стягнення на користь позивача судовий розмір в розмірі 4011,93 грн. грн., сплачений відповідно до платіжного доручення № 575 від 06.08.2019.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 262, 295, 297, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 10.06.2019 № 0006521403 в частині збільшення Товариству з обмеженою відповідальністю "ДОФ Арбо" суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 178308,00 грн. (сто сімдесят вісім тисяч триста вісім гривень 00 копійок), застосування штрафних санкцій в сумі 89154,00 грн. (вісімдесят дев'ять тисяч сто п'ятдесят чотири гривні 00 копійок)
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОФ Арбо" судові витрати в розмірі 4011,93 грн. (чотири тисячі одинадцять гривень 93 копійки).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОФ Арбо" (44500, Волинська обл., м. Камінь-Каширський, вул. Воля, 240, ЄДРПОУ 31979936).
Відповідач: Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 39400859).
Суддя Р.С. Денисюк
Повний текст рішення складено 03 жовтня 2019 року.