Рішення від 04.10.2019 по справі 140/2450/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2450/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Мачульського В.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оздоровчо-реабілітаційний комплекс «ФізіоФіт Компані» про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

12.08.2019 Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області (далі - ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оздоровчо-реабілітаційний комплекс «ФізіоФіт Компані» (надалі - ТзОВ ОРК «ФізіоФіт Компані», відповідач) про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1 700,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що за результатами здійснення контролю за дотриманням порядку розповсюдження реклами та вимог до її змісту позивач виявив порушення відповідачем законодавства про рекламу. За результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, позивач прийняв рішення №021 від 26.06.2019 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на ТзОВ ОРК «ФізіоФіт Компані» у розмірі 1 700,00 грн. Суму штрафу за порушення законодавства про рекламу відповідач в добровільному порядку не сплатив, тому просить стягнути з відповідача штраф за порушення законодавства про рекламу в сумі 1 700,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13.08.2019 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.1).

Копія ухвали суду від 13.08.2019 про відкриття провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою його місця знаходження, проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв'язку «адресат відсутній» (відбиток календарного штемпеля від 20.08.2019 (а.с.33-зворот), тобто, в розумінні частини шостої статті 251 КАС України днем вручення вказаної ухвали є 20.08.2019.

Правом на подання відзиву на адміністративний позов відповідач у наданий йому строк не скористався, жодних документів до суду не подав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 26.03.2019 ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області складено протокол №016 про порушення законодавства про рекламу ТзОВ «ОРК «ФізіоФіт Компані», у місті Луцьку по вулиці Карпенка Карого, 1/а (біля АЗС «Укр-Петроль») розміщено зовнішню рекламу на наземному щиті, яка містить зображення оголеної (умовно одягненої) жінки, нехтуючи правилами пристойності. Порушення полягає у поданні для розповсюдження рекламних матеріалів із зображенням фізичної особи без письмової згоди цієї особи. Порушення посилюється тим, що тіло жінки зображується принизливо, зневажливо, неетично (а.с.7).

28.03.2019 позивачем прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу та для розгляду справи по суті, керівнику ТзОВ «ОРК «ФізіоФіт Компані» - ОСОБА_1, направлено вимогу вих. №1793/05.01-06, про призначення розгляду справи на 11.04.2019 о 11:00 год. за адресою м. Луцьк, Ковельська, 8 (3 поверх, каб. №2), та надати документи на підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори з рекламодавцем або розповсюджувачем реклами, акти виконаних робіт, письмову згоду фізичної особи на розміщення її зображення у рекламі, квитанції про сплату, іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття рішення по справі). У даній вимозі також зазначалося, що у разі неявки, справу буде розглянуто за його відсутності, про прийняте рішення повідомлено у відповідності до вимог чинного законодавства. Вимога отримана керівником 28.03.2019, що підтверджено його підписом на другому примірнику (а.с.8-9).

11.04.2019 керівником ТзОВ «ОРК «ФізіоФіт Компані» - ОСОБА_1 до ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області надано інформацію про неможливість з'явитися на призначений розгляд справи, у зв'язку з необхідністю проходження навчання (підвищення кваліфікації) (а.с.10).

В подальшому 11.04.2019 позивачем повторно надіслано відповідачу вимогу за вих. №2096/05.01-06 аналогічного змісту з'явитися на розгляд справи, перенесеної на 13.05.2019, на 12:00 год. Вимога отримана уповноваженим представником 15.04.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.11-12).

13.05.2019 на розгляд справи ні керівник, ні представник ТзОВ «ОРК «ФізіоФіт Компані» не з'явилися, та не надали інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами, та/або вартості розповсюдженої реклами. За результатами розгляду справи 13.05.2019, складено протоколи №016 та №028 про порушення законодавства про рекламу відносно ТзОВ «ОРК «ФізіоФіт Компані» (а.с.13,15).

На підставі протоколу №028 від 13.05.2019 ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області, 28.05.2019 прийнято рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, оскільки товариством не подано інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами (а.с.16).

Позивачем 29.05.2019 надіслано керівнику ТзОВ «ОРК «ФізіоФіт Компані» наступну вимогу за вих. №298/05.01-06, та роз'яснено з'явитися на розгляд справи 26.06.2019 на 12:00 год. за адресою: м. Луцьк, Ковельська, 8 (3 поверх, каб. № 2) (а.с.17-20).

26.06.2019 ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області складено протокол №028 про порушення законодавства про рекламу та прийнято рішення №021 про накладення штрафу відносно ТОВ «ОРК «ФізіоФіт Компані» у розмірі 1700,00 грн. за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами, згідно ч.6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» (а.с.21-24).

Рішення відправлене 27.06.2019 ТзОВ «ОРК «ФізіоФіт Компані» та отримане за довіреністю 03.07.2019, що підтверджується витягом з сервісу відстеження поштових відправлень, розміщеному на веб-сайті Укрпошти (відправлення № 4301643327168) (а.с.25-26).

Відповідач добровільно суму штрафу не сплатив, а тому позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про рекламу» реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг (абз.6 ст. 1 Закону України «Про рекламу»).

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про рекламу», основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.

Частиною 1 статті 10 Закону України «Про рекламу» встановлено, що недобросовісна реклама забороняється.

Відповідно до частини 7 статті 21 Закону України «Про рекламу» у рекламі лікарських засобів, медичних виробів та методів профілактики, діагностики, лікування і реабілітації забороняється участь лікарів та інших професійних медичних працівників, а також осіб, зовнішній вигляд яких імітує зовнішній вигляд лікарів.

При цьому, відповідно до частини 2 статті 26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Згідно з абзацом 1 частини 4 статті 27 Закону України «Про рекламу» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесено виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладають штрафи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами.

Відповідно до частин 6-8 статті 27 Закону України «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 300 і більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян приймається виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Частиною 11 статті 27 Закону України «Про рекламу» передбачено, що рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.

Як передбачено пунктом 20 Постанови Кабінету міністрів України № 693 від 26.05.2004 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу» сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Доказів оскарження в судовому порядку рішення №021від 26.06.2019 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу сторони суду не надали як і не надали доказів сплати штрафу .

Враховуючи те, що штраф за порушення вимог Закону України «Про рекламу» у розмірі 1 700,00 грн. відповідач не сплатив, а правомірність рішення суб'єкта владних повноважень підтверджено матеріалами справи, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача про стягнення з ТзОВ «ОРК «ФізіоФіт Компані» вказаної суми штрафу є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З урахуванням такого правила витрати позивача - суб'єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оздоровчо-реабілітаційний комплекс «ФізіоФіт Компані» (43024, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Олеся Гончара, будинок 3, код ЄДРПОУ 40317441) на користь Державного бюджету України штраф за порушення законодавства про рекламу в розмірі 1 700,00 (одна тисяча сімсот гривень нуль копійок)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський