Справа № 471/587/19
Провадж.№ 3/481/693/2019
04.10.2019 року суддя Новобузького районного суду Миколаївської Вжещ С.І. за участю секретаря Юхименко Т.М., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Орєхової Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції з Братським районним судом Миколаївської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Департаменту захисту економіки Управління захисту економіки Національної поліції України в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , депутата Іванівської сільської ради Братського району Миколаївської області, пенсіонера за віком,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення, складеного оперуповноваженим Управління захисту економіки в Миколаївській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Спинул Олександром Олександровичем за ч.1 ст.172-6 КУпАП, вбачається, що 06.11.2015 року на 1-ій сесії 7-го скликання Іллічівської ( далі Іванівська) сільської ради Братського району Миколаївської області визнано повноваження депутата ОСОБА_1
Відповідно до підп. «б» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені в п. 1 ч. 1 ст. 3 цього ж Закону (депутати місцевих рад), зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
За результатами огляду публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік подав лише 10.06.2019 року, чим допустив порушення встановленого строку подання щорічної декларації.
В подальшому 08.07.2019 року зроблено скріншот сторінки веб-сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим підтверджено несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік.
19.06.2019 року отримано відповідь від Іванівської сільської ради Братського району Миколаївської області, з якої стало відомо, що з депутатами Іванівської сільської ради Братського району Миколаївської області з періодичністю два рази на місяць проводяться заняття із вивчення Закону України «Про запобігання корупції» щодо обов'язку щорічно до 1 квітня подавати електронну декларацію за минулий рік з одночасним роз'ясненням порядку подачі такої декларації.
Зокрема під час проведення сесії Іванівської сільської ради Братського району Миколаївської області №37 від 12.03.2019 депутатів Іванівської сільської ради Братського району Миколаївської області, в тому числі і ОСОБА_1 , додатково проінформовано щодо необхідності подання декларації за 2018 рік, не пізніше 01.04.2019 року.
Встановлено, що ОСОБА_1 отримав електронний цифровий підпис 26.03.2019 через Акредитований центр сертифікації ключів ПАТ КБ «Приватбанк», що підтверджується витягом від 08.07.2019 року, про що можна зробити висновок, що ОСОБА_1 у зв'язку із наявністю електронного цифрового підпису мав можливість вчасно подати декларацію за 2018 рік.
Також, у зв'язку з тим, що ОСОБА_1 вже здійснював подачу декларації за 2017 рік, достовірно знав про обов'язок, строки та порядок подання декларації за 2018 рік, що підтверджується відповіддю Іванівської сільської ради Братського районну, і не вжив жодних заходів щодо своєчасного подання такої декларації.
Згідно отриманих копій документів з Іванівської сільської ради Братського району Миколаївської області встановлено, що ОСОБА_1 перебував в березні 2019 року на сесіях сільської ради. У період з 01.01.2019 по 31.03.2019 на лікарняному не перебував.
Відповідно до абз. 9 підп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 № 223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Тому, ОСОБА_1 не мав поважних причин для несвоєчасного подання декларації за 2018 рік.
Управління захисту економіки в Миколаївській області ДЗЕ Національної поліції України має лист з Державного підприємства «Українські спеціальні системи», де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме з 04.03.2019 року у окремих користувачів при роботі з ІТС Реєстр спостерігались помилки, які в повній мірі були усунуті 06.03.2019 року о 14:40 год.
Починаючи із зазначеного часу до тепер портал Реєстр функціонує в штатному режимі. В період необхідності подання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік Реєстр працював в належному режимі крім вищевказаних дат та часу.
Прокурор в судовому засіданні зазначив, що у ОСОБА_1 не було поважних причин порушення вимог ЗУ «Про запобігання корупції», а саме на несвоєчасне подання декларації за 2018 рік. Додав, що на посаду, яку займає ОСОБА_1 розповсюджується дія Закону України «Про запобігання корупції», а тому він зобов'язаний був вчасно подати декларацію. Вважає, що у нього був час на своєчасне подання декларації, відтак вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП повністю доведена наявними в матеріалах справи доказами, у зв'язку з чим просить суд ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні вказаного правопорушення та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
В судовому засіданні особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 обставини, викладені в протоколі підтвердив, вину у вчиненні правопорушення визнав та щиро покаявся. Додатково пояснив, що 26.03.2019 року він, знаючи про строки подання декларації про майновий стан, 26.03.2019 року, зібравши всі необхідні довідки, передав знайомому працівнику ПАТ КБ «Приватбанк», філія якого знаходиться в смт Братське, ці документи для отримання особистого ключа для складання декларації про доходи, та попросив, щоб та особа вчинила всі дії по заповненню та відправленню такої декларації до НАЗК. Йому було повідомлено, що декларація складена та відправлена, що він самостійно не перевірив, оскільки не має навиків роботи з електронно-обчислювальною технікою, та вважав, що його декларація подана, доповівши про це голові Іванівської сільської ради Братського району Миколаївської області. Крім того, він зазначив, що в період з 28.03.2019 року по 8.04.2019 року хворів та стаціонарно лікувався в Братській ЦРЛ, а тому не міг проконтролювати подання декларації до 01.04.2019 року. В подальшому в червні місяці голова Іванівської сільської ради повідомила йому, що його декларації на сайті НАЗК не має, у зв'язку з чим він негайно це виправив, подавши її 10.06.2019 року.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши протокол та докази, що містяться у справі, а також докази, надані ОСОБА_1 , судом встановлено наступне.
Згідно рішення Іллічівської сільської ради Братського району Миколаївської області № 1 від 06.11.2015 року по теперішній час ОСОБА_1 є депутатом Іллічівської (Іванівської) сільської ради Братського району Миколаївської області 7-го скликання.
В період часу з 28.03.2019 року по 02.04.2019 року лікувався амбулаторно та з 02.04.2019 року по 8.04.2019 року стаціонарно лікувався в Братській ЦРЛ Миколаївської області.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що відповідно до підп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього закону.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень» особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Стаття 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність, в тому числі, за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Для розкриття об'єктивних складових адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, слід зазначити, що диспозиція цієї норми за своїм змістом лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших норм. Так, примітка до ст. 172-6 КУпАП, містить вказівку на суб'єкт цього правопорушення, відсилає до норм спеціального антикорупційного закону, зокрема частин 1 і 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», в яких, крім іншого, передбачено певну деталізацію відповідних положень нормативно-правових актів, що наповнює норму ч. 1 ст. 172-6 КУпАП більш конкретним змістом для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації зазначеного діяння.
Так, для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом.
Відповідно до листа ВССУ від 22.05.2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо; предметом правопорушення є декларація, подана шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції: а) за минулий рік; б) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями; суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу; вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 , останній намагався здійснити всі необхідні дії для вчасного, до 01.04.2019 року, подання декларації про доходи, але поклавшись на іншу особу, а потім захворівши, таких дій в повному обсязі не вчинив, хоча повинен був проконтролювати таке подання безпосередньо після 08.04.2019 року, часу, коли він одужав і до часу подання ним декларації 10.06.2019 року, а тому суддя вважає, що в його діях вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Однак, враховуючи обставини, при яких було вчинене адміністративне правопорушення, а саме пенсійний вік особи, що вказує на відсутність спеціальних навичок для роботи з електронно-обчислювальною технікою та можливість самостійно здійснити подання декларації про доходи, його хворобу в період подання такої декларації, подання такої декларації невідкладно, після отримання даних про її не подання до 1.04.2019 року, наявність пом'якшуючих обставин, якими відповідно до п.1 ч.1 та ч.2 ст.34 КУпАП, суд визнає щире розкаяння винного та вчинення правопорушення особою похилого віку (72 роки), дають підстави вважати, що вчинене останнім носить малозначний характер, а тому суддя, вважає за необхідне, на підставі ст.22 КУпАП, звільнити його від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Відповідно до ст. 22, ст. 284 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням. При оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст.ст. 22, 283, 284, ч.1 ст.172-6 КУпАП, суд,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.22 КУпАП, звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду через Новобузький районний суд Миколаївської області.
Суддя Вжещ С.І.