Справа № 760/18114/18
Провадження № 2/760/1761/19
17 вересня 2019 року Солом'янський районний суд м. Києва
у складі головуючого судді-Букіної О.М.
при секретарі-Кривулько С.В.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача -Дворниченко В.Є.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва», третя особа - Комунальне підприємство «Київкомунсервіс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з даним позовом та просить суд:
-визнати дії Житлово - експлуатаційної контори № 903 щодо розміщення сміттєзбиральних контейнерів навпроти будинку АДРЕСА_1 протиправними та таким, що суперечать нормам чинного законодавства;
-зобов'язати Житлово - експлуатаційну контору № 903 прибрати незаконно встановлений контейнер для збору побутових відходів біля будинку АДРЕСА_1;
-зобов'язати Житлово - експлуатаційну контору № 903 розташувати контейнерний майданчик на відстані не менше 20 метрів від вікон квартири АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на прибудинковій території житлового будинку АДРЕСА_1 , знаходиться контейнер для збору сміття.
Позивач зазначає, що вказаний контейнер розташований відповідачем з порушенням Правил благоустрою міста Києва від 25.12.2008, затверджених Рішенням №1051/1051 Київською міською радою II сесії VI скликання.
Вказує, що контейнерні майданчики повинні бути розміщені на відстані від вікон та дверей житлових будинків, дитячих закладів, спортивних та дитячих майданчиків, а також місць відпочинку населення не менше 20 м, але не більш 100 м від входів до під'їздів житлових будинків. Забороняється розміщення контейнерів на тротуарах, проїзних частинах вулиць, міжквартальних проїздів та в арках будинків.
Разом з цим зазначає, що сміттєзбірники необхідно розміщувати на відстані від вікон та дверей жилих будинків не менше 20 м, але не більш 100 м від вхідних під'їздів (п.п. 3.6.6 п. 3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 N 76).
Посилається, що майданчика для контейнера за спірною адресою немає, контейнер встановлений на проїзній частині прибудинкової території будинку АДРЕСА_1 , та на відстані від входу до буд. 16, та вікон квартири позивача менше 5 метрів.
Вважає, що місце розташування сміттєзбирального контейнеру твердих побутових відходів відповідачем встановлено без дотримання вимог чинного законодавства та з порушенням прав позивача, як мешканця квартири АДРЕСА_1 на безпечні для його життя та здоров'я умови , а також права на здоровий сон та відпочинок.
Зазначає, що неодноразово звертався зі скаргами до диспетчерської служби КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» з метою усунення порушень місця розташування контейнера, проте останні були залишені без задоволення.
З урахуванням наведеного, просить задовольнити позов у повному обсязі.
13.07.2019 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вищезазначену справу було передано до провадження головуючому судді Букіній О.М.
Ухвалою суду від 16.07.2018 позовну заяву було залишено без руху та надано строк на усунення недоліків.
Ухвалою суду від 27.08.2019 в справі відкрито спрощене позовне провадження.
22.10.2018 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Зазначає, що відповідно до розпорядження Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації № 279 від 06.05.2015 «Про передачу та закріплення майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке передано до сфери управління Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації за Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва», будинок АДРЕСА_1 закріплено на праві господарського відання за Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» та обслуговується його структурним підрозділом Житлово - експлуатаційною дільницею № 903. Вказує, що сміттєвий майданчик знаходиться на відстані 7 метрів від вікон першого поверху житлового будинку АДРЕСА_1 . Зазначає, що у зв'язку зі щільною забудовою та через обмеженість вільної території біля будинку перемістити контейнер не видається можливим. Зазначає, що Житлово - експлуатаційна дільниця № 903 Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» не є надавачем послуг з вивезенням побутових відходів. Згідно розпорядження Київської міської державної адміністрації від 08.12.2017 № 1589 «Про введення в дію рішення конкурсної комісії з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів та території міста Києва» дані послуги надає Комунальне підприємство «Київкомунсервіс». З урахуванням наведеного, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
07.11.2018 позивачем подані до суду клопотання про залучення в якості третьої особи Комунальне підприємство «Київкомунсервіс» та заміну належного відповідача по справі Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва».
07.11.2018 позивачем до суду подано заперечення на відзив. В своїх запереченнях просить задовольнити позовні вимоги та заперечує проти обставин, викладених у відзиві.
Ухвалою суду від 20.11.2018 справу призначено до розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін.
23.05.2019 судом не виходячи до нарадчої кімнати, було залучено до участі у справі в якості третьої особи Комунальне підприємство «Київкомунсервіс».
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача заперечувала проти позову та просила відмовити в його задоволенні.
Заслухавши думку сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.
Згідно до ст. 293 ЦК України фізична особа має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, право на достовірну інформацію про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її збирання та поширення.
Діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про відходи» житлові масиви і внутрішньодворові території, дороги загального користування та інші об'єкти благоустрою населених пунктів, а також місця проведення масових заходів обладнуються контейнерними майданчиками.
Будівництво контейнерних майданчиків здійснюють відповідно до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Після проектування та будівництва прийняття в експлуатацію контейнерного майданчика, здійснюється відповідно до статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Судом встановлено, що на прибудинковій території житлового будинку АДРЕСА_1 , знаходиться контейнер для збору сміття, що не заперечувалося представником відповідача в суді.
Відповідно до акту обстеження прибудинкової території житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 від 12.10.2018 у складі заступника начальника ОСОБА_2 , майстра технічної дільниці № 6 ОСОБА_3 , майстра технічної дільниці № 5 ОСОБА_4 , встановлено, що на асфальтовому покритті прибудинкової території житлового будинку АДРЕСА_1 розташовано один контейнер для збору твердих побутових відходів. Контейнер знаходиться на відстані 7 метрів від вікон першого поверху будинку. В даному акті також зазначено, що станом на теперішній час накопичень сміття на території зазначеного житлового будинку відсутнє (а.с.64).
Суд погоджується з доводами позивача про те, що вказаний вище контейнер розташований з порушенням Правил благоустрою міста Києва від 25.12.2008, затверджених Рішенням №1051/1051 Київською міською радою II сесії VI скликання.
Так, відповідно до п.п. 3.6.5. та 3.6.6. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що затверджені наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №76 від 17.05.2005, під'їзди до місць, де встановлені контейнери і стаціонарні сміттєзбиральники, повинні освітлюватися і мати тверді покриття з урахуванням розвертання машин і випуску стріли підйому контейнеровоза або маніпулятора. Сміттєзбірники необхідно розміщувати на відстані від вікон та дверей жилих будинків не менше 20 м, але не більш 100 м від вхідних під'їздів.
Відповідно до п. 2.8 та п. 2.10 Державних санітарних норм та правила утримання територій населених місць, що затверджені наказом Міністерства охорони здоровя України від 17.03.2011 №145 (далі Санітарні норми і правила), контейнерні майданчики повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м. На території садибної забудови населених пунктів відстань від контейнерних майданчиків до меж присадибних ділянок зі сторони вулиць повинна складати не менш як 5 м. Місця розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів на присадибній ділянці та відстань від них до власного житлового будинку визначає власник цього будинку з додержанням правил добросусідства. Спірні питання щодо місць розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів на території присадибної ділянки розглядаються у порядку вирішення земельних спорів згідно з законодавством.
Відповідно до п. 2.10. у виняткових випадках в районах забудови, що склалася, де немає можливості дотримання відстаней, зазначених у пункті 2.8 Санітарних норм, місця розташування контейнерних майданчиків встановлюються комісією за участю посадових осіб спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури і державної санітарно-епідеміологічної служби, а також представників балансоутримувача будинку та органу самоорганізації населення. Комісією складається акт довільної форми щодо місця розташування контейнерного майданчика, який підписується всіма членами комісії у чотирьох примірниках для кожної із сторін.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань збирання, транспортування, утилізація та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин.
Відповідно до 7.3.4. Правил благоустрою міста Києва від 25.12.2008 № 1051/1051, контейнери для збирання сміття та відходів як вторинної сировини повинні встановлюватись на майданчику з твердим покриттям з П- чи Г-подібними огорожами та закриватись щільно кришками. Переповнення контейнерів та місць накопичення відходів не допускається.
Контейнерні майданчики влаштовують на відстані від вікон та дверей житлових будинків, дитячих закладів, спортивних та дитячих майданчиків, а також місць відпочинку населення не менше 20 м, але не більш 100 м від входів до під'їздів житлових будинків.
У разі неможливості дотримання зазначених вимог контейнери для твердих побутових відходів встановлюються на відстані, яка визначається комісійно за участю районного архітектора, уповноважених представників громадських та житлово-експлуатаційних організацій. Акт комісії погоджується в районній санітарно-епідеміологічній станції та затверджується виконавчим органом районної у м. Києві ради.
Відповідно до п. 7.3.6. зазначених правил, забороняється розміщення контейнерів на тротуарах, проїзних частинах вулиць, міжквартальних проїздів та в арках будинків.
В акті житлово - експлуатаційної дільниці КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» чітко зазначено, що сміттєзбиральний контейнер знаходиться на відстані 7 метрів від вікон першого поверху житлового будинку АДРЕСА_1 .
Крім того, з наданий фотокарток, що містяться в матеріалах справи вбачається, що цей контейнер знаходиться на відстані 5-7 метрів до входу в цей же будинок.
Таким чином, для обгрунтованості визначення місця розташування вказаного вище контейнера відповідач мав надати докази того, що в іншому місці розташування такого контейнеру є неможливим та надати відповідний акт, що передбачений п.7.3.4 Правил.
Разом з цим, суд вважає, що даний акт не є належним доказом в підтвердження дотримання відповідачем вимог чинного законодавства щодо розміщення сміттєзбирального контейнеру за спірною адресою.
Із наданого відповідачем акту вбачається, що він складався комісією, у склад якої ввійшли лише представники відповідача.
При цьому, доказів затвердження та погодження розміщення сміттєзбирального контейнеру за спірною адресою у санітарно-епідеміологічній станції та виконавчого органу районної у м.Києві раді, відповідачем не надано.
З огляду на викладене вище, суд вважає, що відповідачем не надано доказів в обгрунтування розміщення контейнеру за спірною адресою з дотриманням вимог чинного законодавства.
За таких обставин суд погоджується з доводами позивача про те, що розміщення сміттєзбирального контейнеру за спірною адресою порушує права позивача, як споживача та мешканця будинку АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (стаття 5 ЦПК України).
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Способи захисту цивільних прав та інтересів, передбачених ст. 16 ЦК України не є вичерпними, тому суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Таким чином, суд вважає за можливе зобов'язати Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» прибрати встановлений контейнер для збирання сміття та побутових відходів біля будинку АДРЕСА_1 та встановити контейнер для збирання сміття та відходів як вторинної сировини біля будинку АДРЕСА_1 у відповідності до вимог п.7.3.4 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 року «Про Правила благоустрою міста Києва».
Разом з тим,суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача щодо визнання дій відповідача щодо розміщення сміттєзбиральних контейнерів навпроти будинку АДРЕСА_1 протиправними.
Так, відповідач обгрунтовуючи свої заперечення вважав, що місцерозташування такого контейнера визначено з моменту забудови будинку, в підтвердження чого надав відповідний акт від 12.10.2018.
Між тим, суд оцінюючи надані відповідачем докази, прийшов до висновку, що наданий відповідачем акт від 12.10.2018 не є належним доказом в підтвердження дотримання відповідачем вимог чинного законодавства щодо розміщення сміттєзбирального контейнеру за спірною адресою, що в свою чергу свідчить про наявність в його діях лише бездіяльності, з огляду також на численні звернення позивача.
Враховуючи наведене вище, позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Таким чином, з Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» підлягає стягненню на користь держави сума судового збору 1409,60 грн., тобто за дві вимоги немайнового характеру.
На підставі викладеного, ст. 50 Конституції України, ст. 293 ЦК України, Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 141, 259, 263 - 265, 268, 273 ЦПК України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Керуюча компанія з
обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва, третя особа- Комунальне підприємство «Київкомунсервіс» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового
фонду Солом'янського району м. Києва прибрати встановлений контейнер для збирання сміття та побутових відходів біля будинку АДРЕСА_1 .
Зобов'язати Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового
фонду Солом'янського району м. Києва» встановити контейнер для збирання сміття та відходів як вторинної сировини біля будинку АДРЕСА_1 у відповідності до вимог п.7.3.4 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 року «Про Правила благоустрою міста Києва».
В іншій частині позову, відмовити.
Стягнути з Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» ( код ЄДРПОУ35756919 , м. Київ, вул.. Соціалістична, 6) на користь держави судовий збір у розмірі 1409,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.М.Букіна