Справа № 752/19939/19
Провадження №: 3/752/7861/19
30.09.2019 року суддя Голосіївського районного суду міста Києва Єсауленко М.В., розглянувши адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Алжира, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ознаками правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 . інкримінується порушення п. 13.1 ПДР України, що виразилось у тому, що 12.09.2019 року, він керуючи автомобілем «Daewoo Lanos», н.з. НОМЕР_1 , рухаючись по вул. Деміїська площа у м.Києві, не вибрав безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем «Skoda Octavia», н.з. НОМЕР_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Суд, виконуючи вимоги ст.287 КУпАП з підготовки до розгляду дійсної адміністративної справи, встановив порушення процесуальних норм при оформленні протоколу.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності та відповідно до ст.ст. 254, 256 КУпАП розпочинається складанням протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом,
Статтею 256 КУпАП крім іншого, визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Відповідно до п.1 розділу VII «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» у разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів на місці дорожньо-транспортної пригоди складається протокол про адміністративне правопорушення стосовно цих осіб, до якого додаються: 1) схема місця ДТП, яку підписують учасники ДТП та поліцейський ; 2) пояснення учасників пригоди та свідків (у разі їх наявності) ; 3) показання технічних приладів (у разі їх наявності) ; 4) показання засобів фото- та/або відеоспостереження (у разі їх наявності); 5) інші матеріали, які необхідні для прийняття рішення у справі.
З наявного у справі протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 269237 від 12.09.2019 року встановлено, що він не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, зокрема у протоколі про адміністративне правопорушення не міститься даних про те, яким чином роз'яснювались права особі відносно якої складено протокол, зважаючи на те, що ОСОБА_1 . є громадянином Алжира, пояснення викладені на іноземній мові, а протокол викладено на українській мові і не містить перекладу на мову, якою володіє особа, відносно якої складено протокол.
Окрім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить викладу обставин щодо часу настання події дорожньо-транспортної пригоди.
Вказані обставини свідчать про невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення і схеми місця ДТП, яка є додатком до протоколу, положенням ст. 256 КУпАП і положенням Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС України № 1395 від 07.11.2015р., і унеможливлюють здійснення судом всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин ДТП, що є підставою для повернення адміністративного матеріалу до УПП у м. Києві для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись п.п. 2, 3, 4 ч.1 ст.278 КУпАП, суд, -
постановив:
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, повернути до Управління патрульної поліції в м. Києві для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.В. Єсауленко