ф
Іменем України
03 жовтня 2019 року
Київ
справа №357/566/17
адміністративне провадження №К/9901/23393/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Рибачука А.І., Стеценка С.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду (колегія суддів: Грибан І.О., Беспалов О.О., Парінов А.Б.) від 16.03.2017 у справі №357/566/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом, в якому просив визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області щодо перерахунку його пенсії по інвалідності протиправною та зобов'язати провести з 26 липня 1994 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності із заробітної плати у розмірі 576 крб. згідно довідок від 26.07.1994 № 337 та від 24.04.1996 № 13/264.
Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10 лютого 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного Фонду України у місті Білій Церкві Київської області щодо проведення перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 та зобов'язано управління Пенсійного Фонду України у місті Білій Церкві Київської області провести з 26 червня 2016 року перерахунок та виплату пенсії по інвалідності із заробітної плати за виконання робіт в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно довідки про оплату праці від 25 квітня 2016 року № 121, виданої Головним управлінням ДСНС України в Київській області.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10 лютого 2017 року скасовано, ухвалено нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Касаційну скаргу обгрунтовано тим, що позивач отримує пенсію по інвалідності, проте при розрахунку пенсії відповідачем не включено в заробіток премію в розмірі 100 крб., яка була зазначена в довідці, за роботу в особливих умовах із фонду заробітної плати за участь в гасінні пожежі на ЧАЕС відповідно до наказу УПО УВС Київської області від 31.12.1986 року № 135, також не включено заробіток, збільшений у 2 рази, який нараховується на одинарний посадовий оклад та звання згідно наказу МВС СРСР № 0189, в розмірі 154,80 крб., тобто, розмір його пенсії мав бути розрахований із заробітку за роботу в зоні відчуження, що становить 576 крб., згідно нормативно-правових актів, що регулюють питання оплати праці за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11 квітня 2017 року відкрито касаційне провадження.
Справу передано до Верховного Суду.
У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з виконанням службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та перебуває на обліку в УПФУ в м.Біла Церква, отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсія позивачу розрахована згідно довідок про заробітну плату в зоні відчуження з 01.07.1986 року по 10.07.1986 року № 337 від 26.07.1994 року та від 24.04.1996 року № 13/264, виданих Управлінням пожежної охорони ГУ МВС України в Київській області.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області із заявою про перерахунок пенсії із заробітної плати у розмірі 576 крб. згідно довідок від 26.07.1994 року № 337, від 24.04.1996 року № 13/264.
Листом від 26 листопада 2016 року Управління Пенсійного фонду України у м.Білій Церкві Київської області повідомила, що в разі наявності документів, що підтверджують факт заохочення за виконання особливо небезпечної роботи, та в разі надання останніх, вказане може бути підставою для перегляду розміру пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки № 121 від 25.04.2016 року з урахуванням невключеної до його заробітку премії в розмірі 100 крб.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, апеляційний суд виходив з того, що про виплати, які позивач просить включити до обрахунку пенсії, відсутні первинні документи щодо їх нарахування та отримання позивачем.
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, яка набрала чинності з 01.01.2012 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Вказаний Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.ст. 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатись, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Для розрахунку пенсії по інвалідності, виходячи із заробітку за роботу в зоні відчуження, необхідно надати довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, первинні документи того періоду, які підтверджують дану роботу та отриману заробітну плату.
Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи.
У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1210, в усіх випадках премія, передбачена підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР, Укрпрофради від 10 червня 1986 р. N 207-7 (не більш як 400 карбованців на місяць), що була визначена умовами оплати праці для осіб, які безпосередньо брали участь у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи і запобіганням забрудненню навколишнього природного середовища, після проведеного розрахунку додається до суми обчисленого заробітку.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією.
Тобто, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період. При цьому, розмір отриманої заробітної плати, що зазначається у довідці, має відповідати та видається на підставі первинних документів, а орган пенсійного фонду має право перевірити обґрунтованість її видачі.
Отже, обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 вказаного Закону видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження є первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.
Як встановлено судами, при обчисленні пенсії позивачу у 1994 році було враховано премію в розмірі 100 крб., яка була зазначена в довідці про оплату праці позивача за роботу в зоні відчуження у 1986 році. При перерахунку пенсії в 1996 році, на підставі довідки про оплату праці від 24.04.1996 року № 13/264, в заробіток, з якого обчислено пенсію, включено кратну оплату праці залежно від зони небезпеки /кратність 3/ та збережений заробіток за місцем основної служби.
25.04.2016 року Головним управлінням ДСНС України в Київській області позивачу було видано нову довідку про оплату праці № 121 за роботу в зоні відчуження з 01.07.1986 року по 10.07.1986 року, в якій зазначено, що позивач за роботу в м.Чорнобиль за місцем служби ПВПЧ-3 на посаді начальника частини виплачена заробітна плата /грошове забезпечення/ в сумі 421 крб.20 коп. , а саме: 89 крб. - збережений середній заробіток за місцем роботи, 232,20 крб. -оплата праці за дні роботи /служби/ в зоні відчуження з кратністю 3, 100 крб. - премія за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження із фонду заробітної плати за участь в гасінні пожежі на ЧАЕС згідно наказу УПО УВД в Київській області № 135 від 30.12.1986 року.
З листа пенсійного органу від листопада 2016 року № 20919/02 вбачається, що в подальшому позивач звертався із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням довідки № 121, за наслідками розгляду якої пенсійним органом було зроблено запит про проведення зустрічної перевірки достовірності видачі довідки № 121 та факту роботи пенсіонера та нарахування заробітної плати за роботу в зоні відчуження, щодо підтвердження останніх первинними документами.
Разом з тим, позивач вимоги про перерахунок пенсії на підставі довідки № 121 від 25.04.2016 року не заявляв.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволенням позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2017 року - без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ю. Бучик
Судді А.І. Рибачук
С.Г. Стеценко