Іменем України
02 жовтня 2019 року
Київ
справа №420/953/19
адміністративне провадження №К/9901/21375/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: Шишова О.О., Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянув в письмовому провадженні в касаційній інстанції справу №420/953/19
за позовом ОСОБА_1 до Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень, визнання незаконним звільнення та поновлення на посаді, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 травня 2019 року (прийняте у складі головуючого судді - Андрухіва В.В.) та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2019 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого Осіпова Ю.В., суддів: Бойка А.В., Шевчук О.А.),
I. Суть спору.
1. У лютому 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області (далі - Трояндівська сільрада, відповідач), в якому просив:
1.1. - визнати протиправним та скасувати рішення №336-VІІ від 13.02.2019 року 29-сесії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області 7-го скликання "Про факти порушення сільським головою Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 Конституції України та законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень";
1.2. - визнати протиправним та скасувати рішення №337-VІІ від 13.02.2019 року 29-ї сесії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області 7-го скликання "Про дострокове припинення повноважень голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 в зв'язку із порушенням Конституції України та законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень та звільнення ОСОБА_1 з займаної посади";
1.3. - поновити ОСОБА_1 на посаді голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області з 13.02.2019 року.
2. Позовні вимоги мотивовані тим, що 28.10.2015 року рішенням Кіровської сільської виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області №5 його визнано обраним на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 року Кіровським сільським головою, а 05.11.2015 року Кіровська сільська рада Комінтернівського району Одеської області своїм рішенням №01-VII визнала його повноваження, як сільського голови Кіровської сільської ради.
3. Однак, в подальшому, як зазначає позивач у своєму позові, депутати Трояндівської сільської ради, в порушення порядку, визначеного п.16 ч.1 ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту сільської ради, 13.02.2019 року (т.б. в період перебування його у відпусці) на позачерговій 29-й сесії прийняли протиправні рішення №336-VІІ «Про факти порушення сільським головою Трояндівської сільської ради Лиманського району ОСОБА_1 . Конституції України та законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень» та №337-VІІ «Про дострокове припинення повноважень голови Трояндівської сільської ради Лиманського району ОСОБА_1 в зв'язку із порушенням Конституції України та законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень та звільнення ОСОБА_1 з займаної посади».
ІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення.
4. Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10 травня 2019 року залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2019 року у задоволені позову відмовлено
5. Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що рішення №336-VІІ та №337-VІІ від 13.02.2019 року 29-ї сесії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області 7-го скликання були прийняті із дотриманням процедури та в межах повноважень, наданих відповідачу Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".
IІІ. Провадження в суді касаційної інстанції.
6. Позивач, не погодившись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій. звернувся з касаційною скаргою, у якій посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
7. На обґрунтування наведених у касаційній скарзі вимог ОСОБА_1 зазначає, що при прийнятті спірного рішення Трояндівською сільрадою не дотримано порядок скликання сесії, а також відсутні належні та допустимі докази порушення позивачем як сільським головою Конституції та законів України, прав і свобод громадян, а також порушень у здійсненні наданих йому повноважень. Суд апеляційної інстанції не врахував указаних обставин без зазначення відповідних мотивів.
8. За вказаних обставин ОСОБА_1 вважає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 травня 2019 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2019 року підлягають скасуванню, та необхідністю прийняття нового судового рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
9. У відзиві на касаційну скаргу відповідач вказує, що твердження ОСОБА_1 в касаційній скарзі не відповідають дійсності, оскільки суд першої та апеляційної інстанції не лише врахували ті нормативні акти, які скаржник зазначив у скарзі, а й навів їх диспозиції у самій постанові. Проаналізувавши ці норми матеріального права та врахувавши встановлені у справі обставини, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що рішення №336-VІІ та №337-VІІ від 13.02.2019 року 29-ї сесії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області 7-го скликання прийняті з дотриманням процедури та в межах повноважень відповідача.
ІV. Установлені судами фактичні обставини справи
10. 28.10.2015 року рішенням Кіровської сільської виборчої комісії Комінтернівського району Одеської області №5 "Про визнання сільського голови обраним на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 року", відповідно до ч.4 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори», вирішено:
10.1. Визнати обраним на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів в одномандатному виборчому окрузі 25.10.2015 р. ОСОБА_1 , 1968 р.н., позапартійного, висунутий Комінтернівською районною організацією Радикальної партії Олега Ляшка.
10.2. Дану інформацію оприлюднити на місцевій дошці об'яв (а.с. 16, т. 1).
11. 05.11.2015 року рішенням Кіровської сільської ради Комінтернівського району Одеської області №01-VII «Про підсумки голосування по виборах сільського голови Кіровської сільської ради та визнання його повноважень» вирішено:
11.1. Інформацію голови Кіровської сільської виборчої комісії В.О. Пасишиної «Про підсумки виборів сільського голови Кіровської сільської ради та визнання його повноважень», прийняти до відома.
11.2. Визнати повноваження сільського голови Кіровської сільської ради - ОСОБА_1 , 1968 року народження, громадянина України, освіта - професійно-технічна, позапартійний (а.с. 17, т. 1).
12. Рішенням Кіровської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 09.11.2016 року №131-VII «Про зміну найменування та місцезнаходження Кіровської сільської ради Комінтернівського району Одеської області» вирішено, зокрема:
12.1. Змінити найменування «Кіровська сільська рада Комінтернівського району Одеської області» на «Трояндівська сільська рада Лиманського району Одеської області».
12.2. Змінити місцезнаходження Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області, зазначивши нову адресу: 67520 , Одеська область, Лиманський район, село Трояндове, вул. Сонячна, буд. 4 .
12.3. Внести відповідні зміни до регламенту Трояндівської сільської ради VII скликання, затвердженого рішенням Кіровської сільської ради №09-VII від 23.11.2015 року, змінивши у назві та тексті Регламенту «Кіровська сільська рада Комінтернівського району» на «Трояндівська сільська рада Лиманського району» у всіх відмінках (а.с. 14, т. 1).
13. 23 січня 2019 року депутати Трояндівської сільської ради VII скликання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 звернулися до Трояндівського сільського голови ОСОБА_1 з депутатським зверненням, в якому, відповідно до п.7 ст.41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 11, 13, 18, 19, 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ініціювали скликання пленарного засідання сесії Трояндівської сільської ради VII скликання з наступним порядком денним:
13.1. Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень Трояндівського сільського голови Полипчука І.В.
14. Відповідь депутати просили надати в найкоротший термін у зв'язку з необхідністю своєчасного інформування депутатського корпусу про проведення позачергової сесії (а.с. 22, т. 1).
15. Розпорядженням сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 від 29.01.2019 року №13/2019-КР «Про надання частини основної щорічної чергової відпустки та матеріальної допомоги на оздоровлення ОСОБА_1 », розглянувши заяву ОСОБА_1 сільського голови Трояндівської сільської ради щодо надання частини основної щорічної чергової відпустки та надання матеріальної допомоги на оздоровлення, керуючись ст.6 Закону України «Про відпустки» та ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», надано ОСОБА_1 , сільському голові Трояднівської сільської ради, частину основної щорічної чергової відпустки за відпрацьований період з 05.11.2018 року по 05.11.2019 року частково терміном 14 календарних днів з 31.01.2019 року по 13.02.2019 року включно (а.с. 25, т. 1).
16. Розпорядженням сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 від 30.01.2019 року №15/2019-КР по о/с за посадами працівників, на період перебування ОСОБА_1 у відпустці з 31.01.2019 року по 13.02.2019 року, покладено виконання обов'язків голови Трояндівської сільської ради на заступника голови з юридичних питань Трояндівської сільської ради - ОСОБА_11 (а.с. 26, т. 1).
17. Розпорядженням заступника голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області з юридичних питань М.С. Сатановського від 31.01.2019 року №02/2019-СР «Про відмову скликання пленарного засідання сесії «Про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень сільського голови» відмовлено в задоволенні депутатського звернення №К-06/230-355 від 23.01.2019 року депутатів Трояндівської сільської ради VII скликання: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 до голови Трояндівської сільської ради - ОСОБА_1 про скликання пленарного засідання сесії Трояндівської сільської ради для включення в порядок денний позачергової сесії питання «Про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень сільського голови» (а.с. 23, т. 1).
18. 07.02.2019 року відбулося засідання депутатів Трояндівської сільської ради, оформлене протоколом №1, на якому були присутні 9 депутатів Трояндівської сільської ради. На засіданні розглянули питання, зокрема:
18.1. - розгляд депутатського звернення щодо порушень Конституції України, законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування , прав і свобод громадян сільським головою Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 та не забезпечення здійснення наданих йому повноважень;
18.2. - розгляд відповіді Трояндівської сільської ради на депутатське звернення від 23.01.2019 року;
18.3. - про скликання позачергової сесії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області відповідно до ч.7 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";
18.4. - про визначення дати, часу, місця проведення та порядку денного позачергової сесії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
18.5. - про обговорення проекту рішення сесії "Про дострокове припинення повноважень голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 в зв'язку із порушенням Конституції України, законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та не забезпечення здійснення наданих йому повноважень та звільнення ОСОБА_1 з займаної посади";
18.6. - про підготовку до позачергової сесії Трояндівської сільської ради та до відкриття сесії (а.с. 91-98, т. 1).
19. 08 лютого 2019 року депутати Трояндівської сільської ради ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулися до сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 з листом, в якому повідомили, що 13.02.2019 року о 14:00 год. відбудеться позачергова сесія Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
20. Порядок денний позачергової сесії Трояндівської сільської ради «Про дострокове припинення повноважень голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 у зв'язку із порушенням Конституції України, законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та не забезпечення здійснення наданих йому повноважень та звільнення ОСОБА_1 з займаної посади» (а.с. 18, т. 1).
21. Рішенням Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 13 лютого 2019 року №336-VII «Про факти порушення сільським головою Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 Конституції України та законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та не забезпечення здійснення наданих йому повноважень», розглянувши депутатське звернення від 23.01.2019 року, відповідно до ст.25, ст.26, ч.3 ст.59, ч.3 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішено (а.с. 20, т. 1):
21.1. Вважати такими, що знайшли своє підтвердження факти порушення сільським головою Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 Конституції України та законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, а саме:
- порушення передбаченої законом процедури звільнення секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області та перевищення повноважень при цьому сільським головою Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- порушення порядку затвердження планів роботи Трояндівської сільської ради на 2018, 2019 роки;
- ненадання відповіді на депутатські запити депутатів Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- порушення порядку розгляду прогнозу сільського бюджету, затвердження сільського бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання сільського бюджету;
- порушення порядку скликання пленарних засідань сесій Трояндівської сільської ради;
- безпідставне невнесення кандидатури на посаду секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області та порушення процедури обрання секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Регламенту Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області в частині оприлюднення проектів рішень Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- порушення моральних та етичних норм, розділу 8 Регламенту Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- порушення встановленої законом процедури звітування перед депутатським корпусом сільської ради та територіальною громадою Трояндівської сільської ради.
21.2. Провести процедуру по достроковому припиненню повноважень сільського голови Трояндівської сільської ради ОСОБА_1 у зв'язку із порушенням Конституції України, законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень та звільнення ОСОБА_1 з займаної посади.
22. Рішенням Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 13 лютого 2019 року №337-VII «Про дострокове припинення повноважень голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 у зв'язку із порушенням Конституції України, законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень та звільнення ОСОБА_1 з займаної посади» відповідно до п.16 ч.1 ст.26, ч.3 ст.42, ч.3 ст.59 та ч. 2, 3, п.3 ч.11 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішено (а.с. 21, т. 1):
22.1. Затвердити протокол №3 засідання лічильної комісії ради про результати таємного голосування з дострокового припинення повноважень сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 .
22.2. Достроково припинити повноваження сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 з дня прийняття цього рішення.
22.3. Питання про припинення трудових відносин (звільнення) з сільським головою Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 вирішити в порядку, передбаченому законом, в день виходу на роботу.
22.4. Заступнику голови з фінансово-економічних питань - головному бухгалтеру ОСОБА_14 провести розрахунки згідно чинного законодавства та забезпечити складання акту щодо передачі ОСОБА_1 матеріальних цінностей до Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
22.5. Виконуючому обов'язки секретаря виконавчого комітету Ляховій І.Г. здійснити відповідні записи та видати трудову книжку ОСОБА_1 .
22.6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на голів постійних комісій Трояндіської сільської ради.
23. Не погоджуючись з рішеннями відповідача, позивач був вимушений звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування (в редакції, яка діла на час розгляду справи в судах першої та апеляційної інстанції)
24. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
25. За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАСУ) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
26. Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР; тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
27. Згідно з частиною 1 статті 42 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови починається з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частини першої та другої статті 79 цього Закону.
28. Частиною 3 статті 42 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
29. За змістом частин 1- 2 статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; припинення його громадянства; набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України "Про засади запобігання і протидії корупції"; порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених цим Законом; визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; його смерті.
30. Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
31. Відповідно до частини 3 статті 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
32. Системний аналіз наведених правових положень свідчить, що повноваження сільського голови можуть бути припинені в разі не забезпечення здійснення наданих йому повноважень за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
33. Згідно з пунктом 16 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР прийняття рішення про дострокове припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом, вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
34. За змістом частини 4 статті 46 Закону № 280/97-ВР, наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської ради - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
35. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць (частина 5 статті 46 цього Закону).
36. На підставі частини 14 статті 46 Закону № 280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради четвертого скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
37. У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті (частина шоста статті 46 Закону № 280/97-ВР та п. «б» статті 12 Регламенту).
38. Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації (частина сьома статті 46 Закону № 280/97-ВР).
39. Згідно з частиною 7 статті 46 Закону № 280/97-ВР 7. сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
40. Відповідно до частини дев'ятої статті 46 Закону, у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради .
41. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради (частина одинадцята статті 46 Закону № 280/97-ВР).
VI. Позиція Верховного Суду
Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
42. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що відповідно до частини 1 статті 341 КАС України, Суд переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
43. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (ч. 2 ст. 341 КАС України).
44. Верховний Суд зазначає, що судом першої та апеляційної інстанції правильно було встановлено, що 23 січня 2019 року депутати Трояндівської сільської ради VII скликання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 звернулися до Трояндівського сільського голови ОСОБА_1 з депутатським зверненням, в якому, відповідно до п.7 ст.41 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 11, 13, 18, 19, 20 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», ініціювали скликання пленарного засідання сесії Трояндівської сільської ради VII скликання з наступним порядком денним: Про висловлення недовіри та дострокове припинення повноважень Трояндівського сільського голови Полипчука І.В.
45. Однак розпорядженням заступника голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області з юридичних питань М.С. Сатановського від 31.01.2019 року №02/2019-СР «Про відмову скликання пленарного засідання сесії «Про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень сільського голови» відмовлено в задоволенні депутатського звернення №К-06/230-355 від 23.01.2019 року депутатів Трояндівської сільської ради VII скликання: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 до голови Трояндівської сільської ради - ОСОБА_1 про скликання пленарного засідання сесії Трояндівської сільської ради для включення в порядок денний позачергової сесії питання «Про висловлення недовіри та дострокового припинення повноважень сільського голови».
46. У той же час, 07.02.2019 року відбулося засідання депутатів Трояндівської сільської ради, оформлене протоколом №1, на якому були присутні 9 депутатів Трояндівської сільської ради. На засіданні розглянули питання, зокрема:
- розгляд депутатського звернення щодо порушень Конституції України, законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування , прав і свобод громадян сільським головою Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 та не забезпечення здійснення наданих йому повноважень;
- розгляд відповіді Трояндівської сільської ради на депутатське звернення від 23.01.2019 року;
- про скликання позачергової сесії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області відповідно до ч.7 ст.46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";
- про визначення дати, часу, місця проведення та порядку денного позачергової сесії Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- про обговорення проекту рішення сесії "Про дострокове припинення повноважень голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 в зв'язку із порушенням Конституції України, законів України, Присяги посадових осіб місцевого самоврядування, прав і свобод громадян та не забезпечення здійснення наданих йому повноважень та звільнення ОСОБА_1 з займаної посади";
- про підготовку до позачергової сесії Трояндівської сільської ради та до відкриття сесії (а.с. 91-98, т. 1).
47. 08 лютого 2019 року депутати Трояндівської сільської ради ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 звернулися до сільського голови Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області ОСОБА_1 з листом, в якому повідомили, що 13.02.2019 року о 14:00 год. відбудеться позачергова сесія Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області.
48. При цьому, Трояндівською сільською радою Лиманського району Одеської області було прийняте рішення №336-VII від 12.02.2019 року, яким зафіксовані і визнані такими, що мали місце порушення ОСОБА_1 на посаді сільського голови.
49. Судами першої та апеляційної інстанції було встановлено, що процедура проведення сесії 13.02.2019 року передбачена Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та регламентом Трояндівської сільської ради була повністю дотримана, що підтверджується протоколом №29 від 13.02.2019 року пленарного засідання позачергової 29-ї сесії Трояндівської сільської ради, також дотримана і процедура прийняття оскаржуваних рішень (а.с. 103-125, т. 1).
50. Рішення №337-VII від 13.02.2019 року прийняте таємним голосуванням, за нього проголосували 11 депутатів Трояндівської сільської ради (загальна кількість депутатів 14), тобто не менше як дві третини голосів, як то передбачено частиною 3 статті 79 Закону №280/97-ВР.
51. Рішенням Конституційного Суду України від 09 лютого 2000 року №1-рп/2000 визначено, що сільські, селищні, міські ради, як це, в свою чергу, логічно випливає із змісту частини третьої статті 140 Конституції України, а також частини першої статті 10 Закону № 280/97-ВР, є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування. Сільські, селищні, міські ради мають свої виконавчі органи, а, отже, - їм підзвітні та підконтрольні.
52. За Конституцією України (частина друга статті 141) сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою для того, щоб очолювати виконавчий орган ради та головувати на її засіданнях. Ці функції визначають сільського, селищного, міського голову передусім як посадову особу виконавчого органу ради та самої ради, їй підзвітну та перед нею відповідальну як за роботу виконавчого органу ради, так і за організацію роботи самої ради.
53. Позивач не спростував доводи відповідача та не надав обґрунтованих пояснень щодо численних порушень, а саме:
- порушення передбаченої законом процедури звільнення секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області та перевищення повноважень при цьому сільським головою Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- порушення порядку затвердження планів роботи Трояндівської сільської ради на 2018, 2019 роки;
- ненадання відповіді на депутатські запити депутатів Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- порушення порядку розгляду прогнозу сільського бюджету, затвердження сільського бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання сільського бюджету;
-порушення порядку скликання пленарних засідань сесій Трояндівської сільської ради;
- безпідставне невнесення кандидатури на посаду секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області та порушення процедури обрання секретаря Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Регламенту Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області в частині оприлюднення проектів рішень Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
- порушення моральних та етичних норм, розділу 8 Регламенту Трояндівської сільської ради Лиманського району Одеської області;
-порушення встановленої законом процедури звітування перед депутатським корпусом сільської ради та територіальною громадою Трояндівської сільської ради, що є порушенням частин шостої, сьомої та дев'ятої статті 46 Закону № 280/97-ВР.
54. З огляду на те, що більш ніж 2/3 від загального складу депутатів Трояндівської сільської ради у визначений законом спосіб висловились за недовіру сільському голові, то прийняття депутатами рішення про дострокове припинення його повноважень є цілком обґрунтованим, оскільки продовження виконання своїх обов'язків сільським головою, якому висловлено недовіру, суперечитиме засадам місцевого самоврядування, які відповідно до статті 4 Закону № 280/97-ВР ґрунтуються на принципі виборності як представницьких органів - сільських, селищних, міських рад, так і сільських, селищних міських голів.
55. Що ж стосується тверджень позивача про те, що у спірних рішеннях №336-VІІ та №337-VІІ від 13.02.2019р. Трояндівської сільської ради чітко не зазначено конкретних фактів, які б підтверджували вчинення ним, як сільським головою таких дій, як порушення Конституції України або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення ним наданих йому повноважень, що згідно ч.2 ст.79 Закону №280/97-ВР, і які б могли бути беззаперечними підставами для прийняття сільською радою рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки Законом України №280/97-ВР прямо не передбачено, що в рішенні органу місцевого самоврядування про припинення повноважень сільського голови має бути обов'язково зазначено усі конкретні факти, що підтверджують вчинення сільським головою порушень законодавства у разі дострокового припинення його повноважень. В таких рішеннях ради зазвичай коротко фіксується лише тільки результат обговорення питань порядку-денного депутатами органу місцевого самоврядування та результати їх голосування по кожному з питань. Крім того, судами першої та апеляційної інстанції було депутатське звернення та протокол № 29 Пленарного засідання позачергової двадцять дев'ятої сесії Трояндівської сільської ради VII скликання від 13 лютого 2019 року під час якої обговорювалися факти порушень встановлених під час діяльності ОСОБА_1
56. При цьому, слід зазначити, що Трояндівською сільською радою Лиманського району Одеської області було прийняте рішення №336-VII від 12.02.2019 року, яким зафіксовані і визнані такими, що мали місце порушення ОСОБА_1 на посаді сільського голови.
57. Беручи до уваги обставини цієї справи у сукупності з наведеними нормами законодавства, а також те, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України при винесенні спірного рішення про дострокове припинення повноважень Трояндівської сільського голови Пилипчука І.В . , колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1
58. Колегія суддів також зазначає, що суд апеляційної інстанції правильно трактував норми статті 42 Закону № 280/97-ВР, оскільки вона визначає повноваження сільського голови.
59. Оскільки висновки суду апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні. Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду та зводяться до переоцінки встановлених судами першої та апеляційної інстанції обставин.
60. За правилами частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
61. На підставі пункту 1 частини 1 статті 349 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
62. Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
VII. Судові витрати
63. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
64. Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 травня 2019 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2019 року залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий О.О. Шишов
Судді І.В. Дашутін
М.М. Яковенко