03 жовтня 2019 року Справа № 160/9161/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сліпець Н.Є.
за участі секретаря судового засідання Шелгуновій І.А.
за участі:
представника позивача Ковтуна Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпровської міської ради до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про скасування постанови про накладення штрафу, -
20.09.2019 року Дніпровська міська рада звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, в якому просить:
- скасувати постанову державного виконавця про накладення штрафу від 20.06.2019 року №58600528 у розмірі 5 100,00 грн.
25.09.2019 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи на 03.10.2019 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постанова державного виконавця про накладення штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин у справі №201/15825/17 від 20.06.2019 року є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки Дніпровська міська рада порядок виконання рішення суду не порушувала, та останнє нею не виконано до цього часу у зв'язку з не можливістю виконати у встановлений спосіб та порядок, що підтверджується листом від 15.04.2019 року № 124. Отже, відсутні правові підстави для накладення штрафу, визначені ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», на які посилався державний виконавець при прийнятті оскаржуваної постанови.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов з підстав, зазначених у позові.
02.10.2019 року представником відповідача було подано письмовий відзив на позов, у якому у задоволенні позову просив відмовити повністю, посилаючись на те, що у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області на виконанні перебуває виконавче провадження №58600528, з примусового виконання виконавчого листа №201/15825/17, виданого Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська 11.12.2018 року, на виконання рішення, яке набрало чинності 08.11.2018 року. Вказане рішення Дніпровською міською радою не виконане, у зв'язку з чим державним виконавцем в порядку ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» було винесено постанову про накладення штрафу на Дніпровську міську раду за невиконання судового рішення у розмірі 5 100,00 грн. Відповідач вважає, що правомірно прийняв постанову про накладення штрафу від 20.06.2019 року ВП №58600528, оскільки рішення суду боржником виконано не було.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини не явки суд не повідомив.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.
З урахуванням відсутності представника відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, наявності достатніх доказів у матеріалах справи для вирішення справи, суд ухвалив здійснити її розгляд за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровської області перебуває виконавче провадження №58600528 з примусового виконання виконавчого листа, виданого 11.12.2018 року Жовтневим районним судом м. Дніпропетровська у справі № 201/15825/17 щодо визнання протиправними дій Дніпровської міської ради щодо не оприлюднення та відмови в реєстрації електронної петиції про звільнення екс-командира підрозділу «Беркут» Андрія ОСОБА_1 з посади директора КП «Муніціпальна поліція» та зобов'язання Дніпровської міської ради зареєструвати і оприлюднити петицію про звільнення екс-командира підрозділу «Беркут» з посади директора КП «Муніціпальна поліція».
Виконавче провадження з виконання зазначеного виконавчого документа відкрито 13.03.2019 року на підставі винесеної державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження.
13.06.2019 року Дніпровська міська рада звернулась із заявою до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області про відкладення проведення виконавчих дій, відповідно до вимог ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку з тим, що боржник позбавлений можливості виконати рішення суду.
Проте, 20.06.2019 року державним виконавцем відділу винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 5 100,00 грн., за невиконання без поважних причин боржником рішення.
Отже, спір між сторонами виник з підстав правомірності та обґрунтованості винесення державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області постанови про накладення штрафу за невиконання без поважних причин боржником рішення.
Поняття та особливості здійснення виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) визначено Законом України Про виконавче провадження (далі Закон № 1404-VIII).
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у Законі № 1404-VIII органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад, як верховенства права; обов'язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об'єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Відповідно до ст. 13 Закону № 1404-VIII під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно ст. 24 Закону № 1404-VIII виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Виконання рішення, яке зобов'язує боржника вчинити певні дії, здійснюється виконавцем за місцем вчинення таких дій.
Відповідно до частини шостої статті 26 Закону № 1404-VIII, за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною); за рішенням про встановлення побачення з дитиною державний виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення шляхом забезпечення побачень стягувача з дитиною в порядку, визначеному рішенням.
Статтею 28 Закону № 1404-VIII визначено, що копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1 - 4 частини дев'ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.
Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Особливості порядку виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення врегульовані статтею 63 Закону № 1404-VIII.
За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником (частина перша статті 63 Закону № 1404-VIII).
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження (частина третя статті 63 Закону № 1404-VIII).
Відповідно до частини першої та другої статті 75 Закону № 1404-VIIІ встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Згідно пункту 3 розділу 14 Інструкції з організації примусового виконання рішень, яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
За вказаних обставин державний виконавець зобов'язаний перевірити стан виконання рішення наступного робочого дня після закінчення строку, вказаного у постанові про відкриття виконавчого провадження та у постанові про накладення штрафу.
З аналізу вказаних норм Закону України «Про виконавче провадження» та Інструкції з організації примусового виконання рішень яка затверджена наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року № 512/5, вбачається, що державний виконавець під час виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, вправі винести лише дві постанови про накладення на боржника штрафу за невиконання виконавчого документу; після цього державний виконавець повинен надіслати до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення, вжити інших заходів примусового виконання рішення та закінчити виконавче провадження.
При цьому, з наведених норм вбачається, що державний виконавець зобов'язаний провести перевірку виконання судового рішення боржником, а підставою для накладення штрафу є невиконання рішення боржником без поважних причин. Тобто, державний виконавець має встановити відсутність поважних причин невиконання рішення.
Обов'язковість встановлення відсутності поважних причин не виконання судових рішень покладена саме на державного виконавця, та випливає зі змісту ст. 75 Закону № 1404-VIII.
Поважними в розумінні наведених норм Закону №1404-VIII можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення, боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Вирішення цього спору потребує перевірки рішення державного виконавця в контексті оцінки ним повідомлених боржником у виконавчому провадженні обставин як таких, що зумовили невиконання рішення суду без поважних причин.
Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська № 201/15825/17 від 26.06.2018 року Дніпровську міську раду зобов'язано зареєструвати і оприлюднити петицію про звільнення екс-командира підрозділу «Беркут» з посади директора КП «Муніціпальна поліція».
При цьому, судом встановлено, що 17.02.2016 року між Дніпровською міською радою та Міжнародною благодійною організацією «Фонд Східно Європа» було підписано меморандум про співпрацю щодо запровадження електронних петицій до Дніпровської міської ради, відповідно до якого сторони співпрацюють з метою запровадження електронних петицій до Дніпровської міської ради через «Єдину систему місцевих електронних петицій», яка дасть можливість громадянам створювати електронні петиції, підписувати оприлюднені електронні петиції та відстежувати їх розгляд, а місцевій владі - оперативно реагувати на електронні петиції від громадян та здійснювати їх розгляд відповідно до чинного законодавства.
З метою виконання рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська № 201/15825/17, боржник - Дніпровська міська рада звернулась до Міжнародної благодійної організації «Фонд Східно Європа» з листом від 11.04.2019 року №2/1-545 з питанням про відновлення електронної петиції «Про звільнення екс-командира підрозділу «Беркут» Андрія ОСОБА_2 з посади директора Комунального підприємства «Муніципальна поліція», подану ОСОБА_3 у зв'язку з тим, що місцевий модератор не має такої технічної можливості.
Листом від 15.04.2019 року №114 «Фонд Східно Європа» повідомив Дніпровську міську раду, що єдина система місцевих петицій e-dem.in.ua не дозволяє місцевому модератору повертати відхилені петиції. Рекомендовано звернутись до автора петиції з пропозицією подати її ще раз. Таким чином петиція після модерації, буде доступна для збору підписів протягом встановленого строку.
Про існуючи обставини боржник повідомив державного виконавця листом від 13.06.2019 № 7/11-1896, у якому просив звернутись до суду із заявою про зміну способу або порядку виконання рішення, та відкласти проведення виконавчих дій.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що на час винесення державним виконавцем спірної постанови про накладення штрафу, рішення Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 26.06.2018 року у справі №201/15825/17 виконано позивачем не було.
Надані представником позивача докази в підтвердження неможливості виконання рішення суду не є поважними, оскільки відсутність технічних можливостей не спростовує обов'язку вчинення дій з виконання рішення суду.
Будь-яких інших заходів з виконання рішення суду позивачем вжито не було, жодні дії з оприлюднення петиції на сайті не вчинені.
Суд звертає увагу, що рішенням суду позивача зобов'язано саме зареєструвати і оприлюднити петицію про звільнення екс-командира підрозділу «Беркут» з посади директора КП «Муніціпальна поліція», а не вчинити дії з відновлення електронної петиції.
Таким чином, суд вважає, що позивачем не вчинено дій, які були б активно спрямовані на виконання рішення суду, у зв'язку з чим дійшов висновку, що рішення суду позивачем не виконано без поважних причин.
Також, суд зазначає, що із заявою з вимогами щодо звернення до суду державного виконавця з заявою про зміну способу або порядку виконання рішення та про відкладення проведення виконавчих дій, позивач звернувся ще 13.06.2019 року, при цьому дані дії державним виконавцем вчинені не були, проте бездіяльність державного виконавця з даного витання позивачем оскаржена не була.
Крім цього, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).
В рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Іммобільяре Саффі проти Італії» (Case of Immobiliare Saffi v. Italy Заява № 22774/93§63, 66) суд нагадує, що «…право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні Гарантії, що надаються сторонам цивільного судового процесу - у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним, - і не передбачав при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні Сторони зобов'язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію. Отже, виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6. Право на звернення до суду, гарантоване статтею 6, також передбачає практичне виконання остаточних, обов'язкових для виконання судових рішень, які в державах, що поважають принцип верховенства права, не можуть залишатися невиконаними на шкоду стороні у провадженні. Отже, виконання судового рішення не може відстрочуватися на незаконних підставах».
Відповідно до ч. 5 ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. У п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.
Судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, установлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Аналогічно правило встановлено КАС України, а саме відповідно до ч. 2 ст. 14 цього Кодексу судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач, виносячи оскаржувану постанову про накладення штрафу, діяв на підставі Закону України "Про виконавче провадження" та у межах своїх повноважень, а отже дії органу державної виконавчої служби є законними та обґрунтованими.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, оскільки оскаржувана постанова прийнята обґрунтовано, з врахування усіх обставин, що мають значення для її прийняття.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для вирішення питання стосовно повернення судового збору, сплаченого позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 75, код. ЄДРПОУ 26510514) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області (49027, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, буд. 21-а, код ЄДРПОУ 34919031) про скасування постанови про накладення штрафу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.272 КАС України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.287 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Є. Сліпець