Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 жовтня 2019 р. Справа №200/12992/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойки В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Селидівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про зміну способу та порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення.
19.09.2019 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява Селидівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, в якій заявник просив змінити спосіб і порядок виконання рішення суду шляхом заміни “поновити виплату допомоги” на “стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 недоотриману державну допомогу при народженні дитини у розмірі 12900, 00 грн.”.
В обґрунтування заяви, державний виконавець посилається на те, що відповідно до Закону України “Про Державний бюджет на 2019 рік” затверджені видатки лише на виплати поточного року, кошти на виконання рішень суду минулих років передбачені не були, у зв'язку з чим заявник звернувся до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Представники сторін до судового засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Суд визнав за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.
25.01.2019 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області (85400, Донецька обл., м. Селидове, вул. Пушкіна, б. 8, ЄДРПОУ 25953988) про визнання дій неправомірними, скасування рішення задоволено. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) в поновленні виплати допомоги при народженні ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Визнано протиправним рішення Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області від 29.05.2018 року про відмову в наданні ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) державної допомоги. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області провести поновлення нарахувань та виплат допомоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) при народженні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.12.2016 року.
Рішення набрало законної сили.
18.04.2019 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №200/12992/18-а зобов'язального характеру.
Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
За приписами частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, що передбачено п.4 ч. 2 ст. 245 КАС України.
Аналіз резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 25.01.2019 по справі №200/12992/18-а та синтез наведених процесуальних норм дають підстави зробити висновок про те, що зобов'язання, покладені на відповідача, є позовними вимогами як обраним видом захисту порушених прав позивача, які суд задовольнив.
За таких обставин, у наданій заяві позивач просить змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цього рішення.
Частинами першою, третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Суд зауважує, що по зазначені у заяві обставини не дають підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України було б підставою для зміни способу і порядку його виконання, адже виплата нарахованих сум допомоги буде здійснена управлінням після надходження відповідних сум із державного бюджету.
Отже, виконання постанови суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.
З огляду на положення статті 129-1 Конституції України та статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України, незалежно від обраного судом способу захисту порушеного права позивача (зобов'язання відповідача вчинити певні дії чи стягнення з нього коштів).
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом відповідно до статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права.
Таким чином, зміна способу і порядку виконання рішення суду про зобов'язання відповідача здійснити виплату із “зобов'язання” на “стягнення” такої виплати є необґрунтованою.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування зазначених норм права містять постанови Верховного Суду України від 11 листопада 2014 року № 21-394а14, № 21-475а14, від 13 січня 2015 року № 21-604а14 та від 17 лютого 2015 року № 21-622а14, який повинен враховуватися іншими судами загальної юрисдикції відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне відмовити у задоволені заяви відділу примусового виконання рішень про зміну способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, встановлення строку для подання звіту.
Керуючись ст. ст. 169, 378 КАС України,-
У задоволенні заяви Селидівського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про зміну способу та порядку виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення, - відмовити.
Ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя В.В. Стойка