24 вересня 2019 року Справа № 215/3407/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Захарчук-Борисенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні у м.Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
14.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, в якому просив:
- визнати бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради протиправною, яка виявилася в не підкоренні ч. 1 ст. ст. 12, 25 Пакту про громадянські та політичні права ООН від 16.12.1966, конституційним принципам і в не забезпеченні гарантій ст. ст. 70-71 Конституції України та притягти до відповідальності згідно з ст. 60 Конституції України, п. 1 ч. 1 ст. 20, 249, ч. 1 ст. 286 КАС України;
- захистити права позивача, пов'язані з виборчим процесом шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради на звернення до Тернівського районного суду міста Кривого рогу Дніпропетровської області за наданням повноважень для забезпечення його право голосу на виборах;
- зобов'язати Виконавчий комітет Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради індивідуальним актом внести зміни у списки виборці та індивідуальним актом зафіксувати місце перебування ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , чим виправити інформацію стосовно нього в Єдиному державному демографічному реєстрі для забезпечення права голосу на виборах 21.07.2019;
- захистити право голосу позивача на виборах, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення нормативно-правового акту Виконавчим комітетом Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, скарга від 10.04.2019 за вх. № С-323 вважається належно не розглянутою.
Ухвалою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу від 18.06.2019 ОСОБА_1 було відмовлено у відкритті провадження у справі за його позовом до Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради в частині позовних вимог щодо притягнення до адміністратиівноої відповідальності Виконавчий комітет Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.06.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без розгляду.
03.07.2019 адміністративна справа з суду апеляційної інстанції надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями розподілена судді Захарчук-Борисенко Н.В.
04.07.2019 ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №215/3407/19, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи у судове засідання.
У судове засідання 24.09.2019 позивач та представник відповідача не з'явились, були повідомлені належним чином про час, дату та місце судового розгляду справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідач відзив на позовну заяву до суду не подав.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
З огляду на зазначене, судом ухвалено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 10.04.2019 ОСОБА_1 зі скаргою звернувся до голови Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода В.М., в якій просив:
- звернутись до Тернівського райсуду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області за наданням повноважень для передачі органам реєстрації інформації стосовно нього для внесення її до Єдиного державного демографічного реєстру про місце перебування позивача за адресою: АДРЕСА_1 , чим забезпечити право голову позивача на виборах президента 21.04.2019;
- зобов'язати нормативним актом ОСОБА_2 виконати норми ст. ст. 22, 70-71 Конституції України відповідно до принципів, викладених у ст. 3, 11 Закону України «Про державну службу»;
- провести службове розслідування відповідно до бездіяльності при розгляді заяви від 03.04.2019 вх. №718-20-20/2;
- повідомити позивача про повноваження осіб, час, місце розгляду скарги від 10.04.2019;
- для врегулювання питань надання зазначеної адміністративної послуги роз'яснити окремим листом розмежування компетенції, визначення порядку взаємодії між посадою ОСОБА_3 та начальниками відділу реєстрації виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради відповідно до реєстрації місця перебування позивача за адресою: АДРЕСА_1 , для забезпечення права голосу позивача на виборах.
Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутня та відповідачем до суду не надана відповідь на скаргу ОСОБА_1 від 10.04.2019 та будь-які інші документи, які могли б підтвердити належний розгляд скарги позивача та спростувати його правову позицію, викладену в адміністративному позові, щодо бездіяльності відповідача.
З огляду на вищевикладене, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду для захисту своїх законних прав та інтересів, які, на його думку, були порушені виконавчим комітетом Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
За приписами ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових осіб і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно ст. 7 вказаного Закону, звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Порядок розгляду звернень у формі заяв та скарг, встановлений статтями 15,16 вищевказаного Закону.
Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені у них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства, забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) ч. 1 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян».
Частиною 4 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови.
Відповідно до ст. 19 вказаного Закону, орган державної влади, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема, об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому, загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів ст. 20 Закону України «Про звернення громадян».
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що громадяни України наділені правом звернення з відповідними заявами, скаргами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, засобів масової інформації, їх посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків, а на органи державної влади, органи місцевого самоврядування покладений обов'язок по розгляду таких звернень, заяв і скарг у місячний строк від дня їх надходження.
Суд перевіривши правомірність дій (бездіяльності) відповідача при розгляді скарги позивача від 10.04.2019 згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до висновку, що відповідачем було допущено бездіяльність при не наданні позивачу відповіді на його скаргу від 10.04.2019, оскільки в матеріалах справи відсутні та відповідачем не надані докази того, що виконавчим комітетом Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради було розглянуто скаргу позивача у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, на позивача покладено обов'язок довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Однак, відповідачем не було надано суду належних та допустимих доказів, які свідчили б про його активні дії при розгляді скарги позивача від 10.04.2019 у терміни, встановлені ст. 20 Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Щодо позовної вимоги про захист права позивача, пов'язаного з виборчим процесом шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради на звернення до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області за наданням повноважень для забезпечення його право голосу на виборах, суд зазначає наступне.
Звернення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради до суду за наданням повноважень для забезпечення права голосу позивача на виборах є виключно його правом, а тому задоволення такої вимоги буде формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, що в свою чергу виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради індивідуальним актом внести зміни у списки виборці та індивідуальним актом зафіксувати місце перебування ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , чим виправити інформацію стосовно нього в Єдиному державному демографічному реєстрі для забезпечення права голосу на виборах 21.07.2019, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 70 Конституції України, право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років, пунктом 20 частини першої ст. 92 Конституції України передбачено, що організація і порядок проведення виборів визначаються законами України.
Згідно ч. ч. 1, 7 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України», право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про вибори Президента України», виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно вимог ч. ч. 1, 3 ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України», органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців», а також виготовляють іменні запрошення, передбачені частиною другою статті 32 цього Закону.
До попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про вибори Президента України» орган ведення Державного реєстру виборців на підставі відомостей, поданих керівниками органів, закладів, установ, зазначених у статті 22 Закону України "Про Державний реєстр виборців", не пізніш як за десять днів до дня голосування, рішень відповідних виборчих комісій щодо утворення дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць (у частині включення членів дільничних виборчих комісій до списків виборців на відповідній спеціальній виборчій дільниці), за наслідками розгляду заяв виборців, повідомлень дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць про включення виборців до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, на підставі заяв членів окружних та дільничних виборчих комісій, про тимчасову зміну місця голосування, а також рішень судів, отриманих не пізніш як за п'ять днів до дня голосування, виготовляє уточнений список виборців. Уточнені списки виборців виготовляються відповідно до Закону України "Про Державний реєстр виборців".
Законом України ст. 35-1 Закону України «Про вибори Президента України» передбачено право кожного виборця на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців». Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією. Такий порядок визначений Постановою Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси». Даною постановою на період підготовки та проведення чергових виборів Президента України 31.03.2019 року було передбачено, що до заяви про тимчасову зміну місця голосування виборцем надаються документи (копії документів) які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси.
Відповідно до ст. 70 Конституції України, право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягай на день їх проведення вісімнадцяти років, ст. 71 Конституції України передбачено, що вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування, виборцям гарантується вільне волевиявлення. Пунктом 20 частини першої ст. 92 Конституції України передбачено, що організація і порядок проведення виборів визначаються законами України. Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Таким чином, при розгляді питань щодо уточнення списків виборців для проведення голосування з виборів Президента України, необхідно керуватися Законами України «Про вибори Президента України» та "Про Державний реєстр виборців".
Відповідно до статті 34 Закону України «Про вибори Президента України» орган ведення Державного реєстру виборців на підставі відомостей, поданих керівниками органів, закладів, установ, зазначених у статті 22 Закону України "Про Державний реєстр виборців", не пізніш як за десять днів до дня голосування, передбачені статтею 22 Закону України "Про Державний реєстр виборців", рішень відповідних виборчих комісій щодо утворення дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць (у частині включення членів дільничних виборчих комісій до списків виборців на відповідній спеціальній виборчій дільниці), за наслідками розгляду заяв виборців, повідомлень дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць про включення виборців до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, на підставі заяв членів окружних та дільничних виборчих комісій, про тимчасову зміну місця голосування, а також рішень судів, отриманих не пізніш як за п'ять днів до дня голосування, виготовляє уточнений список виборців. Уточнені списки виборців виготовляються відповідно до Закону України "Про Державний реєстр виборців".
Законом України «Про Державний реєстр виборців» передбачено, що особа включається до уточненого списку виборців на виборчій дільниці, до якої віднесено її зареєстроване місце проживання або на виборчій дільниці, на яку їй тимчасово змінено місце голосування.
Судом встановлено, що оскільки позивачу не було тимчасово змінено місце голосування, зареєстроване місце проживання вказане позивачем у скарзі від 10.04.2019 не відноситься до повноважень відділу ведення Державного реєстру виборців виконкому Тернівської районної у місті ради.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради індивідуальним актом внести зміни у списки виборці та індивідуальним актом зафіксувати місце перебування ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , чим виправити інформацію стосовно нього в Єдиному державному демографічному реєстрі для забезпечення права голосу на виборах 21.07.2019 є не обгрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Оскільки вимога позивача про захист права голосу позивача на виборах, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення нормативно-правового акту Виконавчим комітетом Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, скарга від 10.04.2019 за вх. № С-323 вважається належно не розглянутою є похідною від двох попередніх, то в задоволення даної вимоги суд також відмовляє.
Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно з ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно до п. п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Керуючись ст. ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради (50083, м.Кривий Ріг, вул.Короленко, 1а) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилась у не наданні ОСОБА_1 відповіді на подану ним до голови Тернівської районної у місті Кривий Ріг ради Солода В.М. скарги від 10.04.2018 вх. С-323- протиправною.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко