02 жовтня 2019 року Справа № 160/8645/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Ількова В.В.,
при секретарі: Мартіросян Г.А.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу № 160/8645/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
І. ПРОЦЕДУРА
1. 06.09.2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними з 01.01.2018 року дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення раніше призначеної ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 77 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 року до часу припинення відповідного права або зміни законодавства.
2. Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 06.09.2019 року вказана справа була розподілена судді Ількову В.В.
3. Ухвалою суду від 09.09.2019 року відкрито провадження у справі № 160/8645/19 та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 КАС України.
4. Ухвалою суду від 09.09.2019 року також витребувано у відповідача належним чином завірені копії доказів по справі, а саме:
- пенсійну справу позивача;
- звернення позивача про перерахунок пенсії від 05.07.2019 року;
- лист Пенсійного фонду № 5152/В-09 від 19.07.2019 року та всі матеріали щодо суті цього спору.
5. 24.09.2019 року від відповідача до канцелярії суду надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу.
6. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
7. Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
8. У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
9. Отже, рішення у цій справі приймається судом 02.10.2019 року, тобто у межах строку, встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
10. Позивач зазначив про те, що з 26.01.1990 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та одержує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ІV.
11. Вказав про те, що проходив військову службу в лавах Збройних Сил України та був звільнений у запас.
12. Відповідно до Закону йому була призначена пенсія за вислугою років з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 77 % відповідних сум грошового забезпечення (вислуга складає 29 років).
13. Проте, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 відповідач у березні 2018 року здійснив перерахунок його пенсії з 1 січня 2018 року, та відповідно зменшив основний розмір його пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
14. Отже, на думку позивача, з 01 січня 2018 року відповідач самовільно та незаконно зменшив основній розмір його пенсії з 77% грошового забезпечення на 70% грошового забезпечення, що підтверджено перерахунком пенсії з 01.01.2018 року.
15. Так, не погодившись із такими діями відповідача позивач звернувся до Пенсійного фонду із заявою від 05.07.2019 року про здійснення перерахунку його пенсії, починаючи з 01.01.2018 року, виходячи з відсоткового розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення та відповідно просив здійснити виплату пенсії з урахуванням вже виплачених сум.
16. Проте, Пенсійним фондом позивачу у здійсненні такого перерахунку пенсії було фактично відмовлено, про що зазначено у листі Пенсійного фонду №5152/А-09 від 19.07.2019 року.
17. У зв'язку вищевикладеним, позивач вважає, що його право на отримання пенсії у збільшеному розмірі, та у складі грошового забезпечення у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення були порушені, тому звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав на належного соціального забезпечення.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
18. Згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
19. Відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції, що діяла на дату призначення позивачу пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення, пенсія позивачу була призначена у розмірі 77% від грошового забезпечення за 29 років вислуги.
20. Відповідно до частини 2 статті 13 Закону № 2262-ХІІ, якою визначаються розміри пенсій за вислугу років, визначено що максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
21. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
22. Право на перерахунок пенсії не є конституційним правом, та твердження позивача щодо звуження існуючих пенсійних прав є безпідставними, оскільки призначений та отримуваний розмір пенсії позивача не було скасовано чи зменшено.
23. Крім того, відповідач вказав, що не наділений повноваженнями визначати самостійно розмір грошового забезпечення та відповідно змінювати його.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
24. Позивач, ОСОБА_1 проходив військову службу в лавах Збройних Сил України та був звільнений у запас.
25. Судом встановлено, матеріали справи підтверджено, що позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ) в розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення - вислуга 29 років.
26. Вищевикладене також підтверджено матеріалами пенсійної справи позивача, копія якої наявна у матеріалах справи.
27. Так, згідно матеріалів пенсійної справи, позивачу була призначена пенсія у 1990 році з такими видами грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 145 рублів;
- оклад за звання - 140 рублів.
Всього - 285,62 рублів.
Отже, пенсія призначена у розмірі 176,70 рублів.
28. У 2007 році позивачу призначена пенсія у розмірі 77% грошового забезпечення, з такими видами грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 163,00 гривень;
- оклад за військове звання - 120,00 гривень;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 113,20 гривень;
- грошове забезпечення збільшено на 100% - 396,20 гривень;
- ОУС 15% 15% - 24,45 гривень;
- робота з таєм. Виробами, носіями, док. 10% 10 %- 16,30 гривень;
- доплата за безперервну службу 90% - 749,84 гривень;
- премія 33,3% - 527,14 гривень;
29. Всього 2110,13 гривень.
30. Основний розмір пенсії 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі - 1624,80 гривень.
31. УБД бойові дії в інших странах - 101,50 гривень.
32. УБД учасник бойових дій - 40,00 гривень.
33. Підсумок пенсія (з надбавками) - 1766,30 гривень.
34. Отже, згідно матеріалів справи позивачу була призначена та відповідно виплачувалась пенсія у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, що також підтверджено матеріалами пенсійної справи та відповідно не заперечується відповідачем.
35. Проте, згідно матеріалів справи у березні 2018 року з 01.01.2018 року відповідачем, згідно Постанови № 103, було здійснено перерахунок пенсії позивача з такими видами грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 4790,00 гривень;
- оклад за військове звання - 1270,00 гривень;
- 50% надбавки за вислугу років - 3030,00 гривень.
36. Всього грошове забезпечення: - 9090,00 гривень.
37. Розмір пенсії 70% складає 6363,00 гривень.
38. До основного розміру пенсії позивачу виплачується наступні надбавки та підвищення:
- підвищення учаснику бойових дій в розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 363,00 гривень;
- цільова грошова допомога - 40,00 гривень.
39. Загальний розмір пенсійної виплати складає 6766,00 гривень.
40. Розмір пенсії до перерахунку складав 3378,98 гривень.
41. Розмір підвищення пенсії складає 6766,00 грн. - 3378,98 грн. = 3387,02 гривень.
42. З 01.01.2018 року відповідно до пункту 2 Постанови № 103 позивачу виплачувалося підвищення розмірі 50%, а саме: 3387,02 грн * 50% = 1693,51 гривень.
43. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 року складав 3387,02 грн. +1693,51 грн = 5072,49 гривень.
44. Відповідно до Закону України від 07.12.2017 № 2246-УШ «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.12.2018 року прожитковий мінімум дія осіб, які втратили працездатність, збільшився до 1497,00 гривень, у зв'язку із цим, позивачу було перераховано підвищення учаснику бойових дій та розмір пенсії з 01.12.2018 року став складати 5083,74 гривень.
45. З 01.01.2019 року підвищення виплачується в розмірі 75%, розмір пенсійної виплати складає 5930,50 гривень.
46. Відповідно до статті 7 Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2019 року складає 1564,00 гривень, у зв'язку із цим, було перераховано підвищення учаснику бойових дій та розмір пенсії з 01.07.2019 складає 5947,25 гривень.
47. Так, 05.07.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України з урахуванням основного розмірі саме 77 % грошового забезпечення.
48. Проте, листом № 5152/В-09 від 19.07.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь на звернення позивача, в якому зазначили про те, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103). Зазначена Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 перерахунок пенсії здійснювався з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу та деяких інших осіб». Відповідно до пункту 2 Постанови № 103 виплата перерахованих відповідно до пункту 1 цієї Постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
49. Також, у листі вказано, що на виконання Постанови № 103 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262-ХІІ, а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. На підставі довідки, яка надана Дніпропетровським обласним військовим комісаріатом позивачу проведено перерахунок пенсії з такими видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 гривень; оклад за військове звання - 1270,00 гривень; 50% надбавки за вислугу років - 3030,00 гривень. Всього грошове забезпечення: - 9090,00 гривень. Розмір пенсії 70% складає 6363,00 гривень. До основного розміру пенсії позивачу виплачується наступні надбавки та підвищення: підвищення учаснику бойових дій в розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність - 363,00 гривень; цільова грошова допомога - 40,00 гривень. Загальний розмір пенсійної виплати складає 6766,00 гривень. Розмір пенсії до перерахунку складав 3378,98 гривень. Розмір підвищення пенсії складає 6766,00 грн. - 3378,98 грн. = 3387,02 гривень.
50. Також зазначено, що з 01.01.2018 року відповідно до пункту 2 Постанови № 103 позивачу виплачувалося підвищення у розмірі 50%, а саме: 3387,02 грн * 50% = 1693,51 гривень. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.01.2018 року складав 3387,02 грн. +1693,51 грн. = 5072,49 гривень. Відповідно до Закону України від 07.12.2017 № 2246-УШ «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.12.2018 року прожитковий мінімум дія осіб, які втратили працездатність, збільшився до 1497,00 гривень, у зв'язку із цим, позивачу було перераховано підвищення учаснику бойових дій та розмір пенсії з 01.12.2018 року став складати 5083,74 гривень.
51. Також, у листі від 19.07.2019 року вказано, що з 01.01.2019 року підвищення виплачується в розмірі 75%, розмір пенсійної виплати складає 5930,50 гривень. Також, відповідно до статті 7 Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.07.2019 року складає 1564,00 гривень. У зв'язку із цим, було перераховано підвищення учаснику бойових дій та розмір пенсії з 01.07.2019 складає 5947,25 гривень.
52. Таким чином, відповідач дійшов висновку про те, що для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 103 у розмірі 77% від грошового забезпечення правові підстави відсутні.
53. Не погодившись із відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про проведення перерахунку пенсії у розмірі 77%, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушеним прав.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
54. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
55. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
56. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
57. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
58. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
59. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
60. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 року № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 року № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 року № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 року № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 року № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 року № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
61. Відповідно до частини сьомою статті 43 Закон № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
62. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
63. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
64. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
65. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
66. Особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії (пункт 7 Порядку № 45).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
67. З матеріалів справи вбачається, що відповідачем при здійсненні у 2018 році перерахунку пенсії позивача на виконання Постанови № 103 зменшено з 77% до 70% максимальний розмір пенсії, передбачений частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ.
68. Таким чином, при здійсненні перерахунку пенсії відповідачем неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.
69. Так, згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
70. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
71. Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
72. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
73. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права, що зазначено в окремій думці судді Конституційного Суду України Козюбри М.І. стосовно Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів).
74. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 77% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, не можуть бути обмежені або виключені.
75. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 року та 31.03.2015 року наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.
76. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
77. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 року у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 року у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17), від 24.04.2018 року у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), від 19.06.2018 року у справі №583/2264/17 (провадження № К/9901/1786/18) .
78. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
79. Частиною п'ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
80. Щодо строку звернення до суду.
81. Частиною першою статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
82. За загальним правилом, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 КАС України).
83. Позивач у позовній заяві зазначає, що про порушення своїх прав дізнався лише у 2019 році, після того як отримав лист-відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 19.07.2019 року № 5152/В-09, в якому відповідно зазначено про зменшення розміру пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
84. Будь-яких підтверджуючих документів про те, що позивач був ознайомлений або обізнаний з проведеним перерахунком відповідач не надав.
85. Враховуючи дату отримання позивачем листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, суд зазначає, що позовна заява подана позивачем до суду з дотриманням строків звернення.
86. Отже, з системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову в частині неправомірного зменшення основного розміру пенсії з 77% до 70%, а тому у відповідача у 2018 році були відсутніми підстави для застосування у спірних правовідносинах 70% розміру відповідного грошового забезпечення, як максимального розміру пенсії.
87. Таким чином, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню та визнанню протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зобов'язанню Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії та виплатити заборгованість ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
88. Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
89. Закон України “Про судоустрій і статус суддів” встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
90. Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
91. Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі “Рисовський проти України” (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу “доброго врядування”.
92. Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах “Beyeler v. Italy” № 33202/96, “Oneryildiz v. Turkey” № 48939/99, “Moskal v. Poland” № 10373/05).
93. Крім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі “Hasan and Chaush v. Bulgaria” № 30985/96).
94. Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
95. Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
96. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
97. Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що відповідачем не було доведено належними та допустимими доказами щодо правомірності своїх дій щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 77% грошового забезпечення на 70 % грошового забезпечення.
98. Отже, з урахуванням вищевикладеного, та з системного аналізу матеріалів справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, у зв'язку із чим позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають задоволенню та визнанню протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зобов'язанню Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії та виплатити заборгованість ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
99. итання про розподіл судових витрат зі сплати судового збору судом не вирішується, оскільки, позивач від сплати судового збору звільнений.
100. Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
101. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
102. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії з 77% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
103. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії та виплатити заборгованість ОСОБА_1 по пенсії, призначеній відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 77% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
104. Судові витрати не розподіляти.
105. Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).
106. Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).
107. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
108. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
109. Повний текст рішення складено 02.10.2019 року.
Суддя В.В Ільков