Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 вересня 2019 р. Справа №200/7980/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., за участю секретаря судового засідання Некрилової О.А. та представників сторін:
позивача - не з'явився;
представника відповідача - Пономарьова А.О.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску,
Товариство з обмеженою відповідальністю “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску.
30 вересня 2019 року до суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” про заміну правонаступника Головне управління ДФС у Донецькій області на його правонаступника Головне управління ДПС у Донецькій області. У зв'язку з реорганізацією Головне управління ДФС у Донецькій області шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів ДПС, яка відбулась відповідно до Постанови КМУ № 537 від 19 червня 2019 року “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби”, заявник просив замінити відповідача Головне управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028) на його правонаступника Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826).
Представник позивача, у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином,що підтверджується матеріалами справи.
Представник відповідача залишив розгляд заяви на розсуд суду.
Вивчивши доводи заяви, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року № 537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби”, Головне управління ДФС у Донецькій області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Донецькій області.
Проте, частинами 1, 2 ст. 104 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно ч.ч. 2-4 ст. 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов'язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.
У розумінні пункту 4 статті 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” державна реєстрація юридичних осіб - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 7 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”, у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Згідно зі статтею 9 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань містяться дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог.
Крім цього, відповідно до норм вищевказаного закону в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зазначаються відомості про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частиною 4 статті 91 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Аналізуючи вищевказані норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що у адміністративному судочинстві передбачений процесуальний порядок саме заміни відповідної сторони її правонаступником після проведення державної реєстрації її припинення та державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються.
Як видно з відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 30 вересня 2019 року Головне управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028)знаходиться в стані припинення, тобто вказану юридичну особу ще не припинено.
Таким чином, правонаступництво Головного управління ДПС у Донецькій області прав та обов'язків Головного управління ДФС у Донецькій області станом на 30 вересня 2019 року фактично не відбулося.
Приймаючи до уваги наведене, та враховуючи відсутність доказів, які б підтверджували перехід прав та обов'язків відповідача щодо спірних правовідносин до Головного управління ДПС у Донецькій області, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська індустріальна спілка «Сода» про заміну правонаступника.
Керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, Цивільного кодексу України, суд
У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” про заміну правонаступника в адміністративній справі № 200/7980/19-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Слов'янська індустріальна спілка “Сода” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску - відмовити.
Ухвала складена та підписана у нарадчій кімнаті 30 вересня 2019 року.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя С.І. Бабіч