м. Вінниця
30 вересня 2019 р. Справа № 120/2399/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні в місті Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом:
ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Вінницькій області
про скасування вимоги,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління ДПС у Вінницької області, у якому просить суд скасувати вимогу № Ф-18218-53У від 11.05.2019 року винесену Головним Управлінням ДФС у Вінницькій області, про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 17.07.2019 року за місцем роботи позивач отримав постанову державної виконавчої служби Калинівського району від 03.07.2019 року про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника винесену при примусовому виконанні вимоги Головного управління ДФС у Вінницької області № Ф-18218-53У від 11.05.2019 року. Зазначену сформовану вимогу позивач вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки, з 18.02.2016 він є пенсіонером за віком, а тому, відповідно до статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464-VI) останній звільнений від сплати єдиного внеску.
Ухвалою суду від 26.07.2019 року клопотання ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову - задоволено. Забезпечено позов до набрання законної сили судового рішення, яке буде винесено Вінницьким окружним адміністративним судом у цій справі, шляхом зупинення дії виконавчого документу - податкової вимоги від 11.05.2019 року №Ф-18218-53У ГУ ДФС у Вінницькій області.
Ухвалою суду від 30.07.2019 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Скориставшись своїм правом, 22.08.22019 року відповідач подав відзив на адміністративний позов, у якому проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні. В обґрунтування відзиву зазначає, що позивач перебував на обліку як фізична особа підприємець у Козятинському управлінні ГУ ДФС у Вінницькій області (Калинівський район) у періоді з 22.04.2002р. по 24.06.2019 року, а тому зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок незалежно від суми отриманого доходу (прибутку), в розмірі не менше мінімального страхового внеску. Також, згідно облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів, загальна сума заборгованості ОСОБА_1 , станом на 12.08.2019 року становила 10086.12 грн. На підставі цих даних Головного управління ДФС у Вінницькій області сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11.05.2019 № Ф-18218-53. З огляду на викладене, вважає оскаржуване рішення правомірним, та таким, що не підлягає скасуванню.
Крім того, 22.08.2019 року представник відповідача подав клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін. Ухвалою суду від 30.09.2019 року відмовлено у задоволенні зазначеного клопотання.
Також, ухвалою суду від 30.09.2019 року судом замінено первісного відповідача Головне управління ДФС у Вінницькій області на належного Головне управління ДПС у Вінницькій області.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами у справі, що ОСОБА_1 з 18.02.2016 року перебуває на пенсії за віком, згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 . Був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 22.04.2002 року по 24.06.2019 року, в той же час є працівником сільськогосподарського виробничого кооперативу «Колос».
Суд встановив, згідно облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів, загальна сума заборгованості ОСОБА_1 , станом на 12.08.2019 року становила 10086.12 грн. На підставі цих даних ГУ ДФС у Вінницькій області сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11.05.2019 № Ф-18218-53.
Преамбула Закону № 2464-VI визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Відповідно пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Водночас, особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина четверта статті 4 Закону № 2464-VI).
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що фізичні особи - підприємці, які отримують пенсію за віком та обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, проте не позбавлені права сплачувати цей внесок на добровільних засадах.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, обрав спрощену систему оподаткування, а також те, що позивач не подавав жодних заяв до контролюючого органу про добровільну участь зі сплати єдиного внеску, суд дійшов висновку, що на нього, згідно частини четвертої статті 4 Закону № 2464-VI, не розповсюджується обов'язок зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому оскаржена вимога є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати вимогу № Ф-18218-53 від 11.05.2019 року видану Головним управління ДФС у Вінницькій області, про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 10086,12 грн.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 )
відповідач - Головне управління ДПС у Вінницькій області (вулиця Хмельницьке шосе, 7, місто Вінниця, 21100, ЄДРПОУ - 43142454)
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя
Секретар