Справа № 128/2632/19
01 жовтня 2019 року місто Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов з Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області Державної фіскальної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, -
До Вінницького районного суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, а саме: за порушення ведення податкового обліку.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи.
Вимоги щодо протоколу про адміністративне правопорушення визначені статтею 256 КУпАП та Інструкцією з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 липня 2016 р. за № 1046/29176.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В п. 5 розділу ІІ вищевказаної Інструкції зазначено, що усі реквізити протоколу заповнюються розбірливим почерком державною мовою. Не допускаються закреслювання або виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, відносно якої він складений.
Протокол про адміністративне правопорушення № 850 від 01.07.2019 вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП не відповідає, оскільки в ньому не зазначено дату вчинення правопорушення, а лише зазначено «акт № 2294/1401/36995444 від 01.07.2019».
Також в протоколі не зазначено повну адресу проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (лише зазначено вулицю, а населений пункт не вказано), в зв'язку з чим не представляється можливим викликати таку особу в судове засідання.
Крім того, протокол складено нерозбірливим почерком, тому неможливо встановити суть адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, недоліки матеріалу про адміністративне правопорушення перешкоджають суду розглянути його у відповідності до вимог КУпАП, повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Тому вважаю за доцільне повернути адміністративний матеріал, що надійшов з Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області Державної фіскальної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 для належного оформлення.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернуто увагу на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст.256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
Слід звернути увагу, що згідно ч.2 ст.38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, тому вказані в постанові недоліки слід усунути терміново.
Крім того, звертаю увагу на те, що пунктами 14 та 16Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення визначено, що протокол в день складання реєструється посадовою особою органу доходів і зборів в Журналі реєстрації протоколів та постанов про адміністративні правопорушення та не пізніше наступного робочого дня відомості вносяться до відповідної інформаційної системи. Якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації.
Протокол № 850 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 складено ще 01.07.2019, а до Вінницького районного суду Вінницької області для розгляду його передано лише 30.09.2019, що не відповідає вимогам вищевказаної Інструкції.
Керуючись ст.ст. 256, 276, 278, 283 КУпАП, суддя -
Повернути для належного оформлення адміністративний матеріал, що надійшов з Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області Державної фіскальної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
СУДДЯ Ю.Ф.Карпінська