Рішення від 30.09.2019 по справі 426/9486/19

Справа № 426/9486/19

РІШЕННЯ

іменем України

30 вересня 2019 року м.Сватове

Сватівський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Скрипника С.М.,

за участю секретаря судового засідання Брайловської М.М.,

за участю сторін:

заявника - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове, матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Білокуракінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області про встановлення факту перебування на утриманні,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернулася з заявою про встановлення факту перебування на утриманні, в обґрунтування вимог посилається на те, що вона та ОСОБА_2 з 20 липня 1990 року перебували у шлюбі, який було зареєстрованоСтаханівською міською радою Луганської області. Вони з чоловіком прожили разом з 1990 року і до його смерті у 2018 році, вели спільне господарство, будували сімейні відносини. Її чоловік ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Кадіївка. Рішенням Сватівського районного суду від 18 червня 2018 року було встановлено факт його смерті.

У зв'язку з проведенням антитерористичної операції за місцем їх постійного проживання, вони з чоловіком були вимушені змінити місце мешкання та зареєструвались як внутрішньо переміщені особи за різними адресами, хоча продовжували проживати однією сім'єю та вели спільне господарство. За час сумісного проживання вона перебувала на утриманні чоловіка, оскільки розмір пенсії її чоловіка - 7276,37 грн. був значно більшим від її розміру пенсії, яка складає 2038,03 грн., а тому пенсійні виплати її чоловіка були постійним та основним джерелом її існування.

За життя її чоловік перебував на обліку у Сватівськму відділенні Білокуракінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області і отримував пенсію у розмірі 7276,37 грн., що підтверджується копією розпорядження 5101 від 16.05.2018 року.

Вона т перебуває на пенсійному обліку в Сватівському відділенні Білокуракнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, де отримує пенсію за віком при повному стажі відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV.

Після смерті чоловіка вона звернулась до Сватівського відділення Білокуракінського об'єднаного управління ПФУ Луганської області з питання оформлення пенсії по втраті годувальника, однак інспектор усно пояснила, що заявниця має право на пенсію у зв'язку із втратою годувальника у розмірі 50 % від пенсії померлого та їй потрібно надати довідку про постійне проживання з чоловіком.

За місцем їх з чоловіком проживання вона зібрала документи, що підтверджують факт спільного проживання та перебування на утриманні, але, так як вони складені на тимчасово непідконтрольній території України в м. Кадіївка (Стаханов) Луганської області, орган пенсійного фонду не може їх врахувати як складову переліку документів для отримання пенсії, про що їй було повідомлено листом Білокуракінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 19.02.2019 року.

Таким чином вирішити дані обставини в позасудовому порядку вона не має можливості, тому змушена звернутися до суду із заявою про встановлення факту перебування на утриманні її чоловіка.

Просить суд встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на утриманні свого чоловіка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 по день його смерті, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 на заяві наполягає з підстав, зазначених у ній та просить її задовольнити.

Представник Біловодського об'єднаного УПФУ в Луганській області до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що він із заявницею є сусідами. Підтвердив той факт, заявник проживала разом з чоловіком і пенсія у нього була набагато більше ніж у заявниці, не менше семи тисяч. Цей факт йому відомо в силу близького знайомства з родиною заявниці.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягаю задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 дійсно був чоловіком заявниці по справі, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 (а.с.15).

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Кадіївка Луганської області (а.с.16).

Заявниця ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 були пенсіонерами, про що свідчать копії їх пенсійних посвідчень (а.с.11,12)

Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 16 липня 2018 року № 1584 ОСОБА_4 була зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.15).

Відповідно до листа Біловодського об'єднаного управління ПФУ України в Луганській області, призначити пенсію ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника неможливо, оскільки заявник та її чоловік були зареєстровані як внутрішньо переміщені особи не за однією адресою (а.с.18).

Згідно акта про фактичне проживання від 14.09.2018 року, які видані на тимчасово окупованій території, ОСОБА_1 постійно проживала разом з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.17).

Розмір пенсії ОСОБА_2 станом на травень 2018 року складав 7276,37 грн. (а.с.37). Розмір пенсії ОСОБА_1 за період з травня по жовтень 2018 року складав 2038,03 грн. (а.с.39). Тобто, розмір пенсії чоловіка заявниці у декілька разів перевищував розмір пенсії заявниці.

Таким чином, пенсія покійного чоловіка була основним джерелом засобів для існування та проживання заявниці.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Пунктом 2 частини 1статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу.

За змістом ч. 2, 3 вказаної статті, непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону.

До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно п. 2.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 5.11.2005 N 22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846, до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, також надаються такі документи: документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника.

У відповідності до п. 2.11 Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації) або довідки органів місцевого самоврядування: для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника - довідка про перебування на повному утриманні померлого годувальника чи одержання від померлого годувальника допомоги, яка була постійним і основним джерелом засобів до існування, або про спільне проживання з годувальником на момент його смерті. У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Згідно роз'яснень, які містяться у п. 8 постанови від 31 березня 1995 року N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" Пленуму Верховного Суду України, встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів для існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд установить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання. Видана відповідним органом довідка про те, що за його даними особа не перебувала на утриманні померлого, не виключає можливості встановлення у судовому порядку факту перебування на утриманні. Така довідка оцінюється судом за правилами ст. 62 ЦПК України.

Частиною 2 ст. 256 ЦПК України передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, крім тих, що передбачені ч. 1 зазначеної статі, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб.

Згідно ст. 38 Закону України «Про пенсійне забезпечення» члени сім'ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 проживала разом зі своїм чоловіком ОСОБА_2 та отримувала пенсію, розмір якої значно менший пенсії яку отримував її чоловік.

Отже, факт перебування фізичної особи на утриманні померлого, має значення для переходу на пенсію в разі втрати годувальника, яку може бути призначено за умови, що утримання було повним або допомога, яка надавалась утриманцю, була постійним і основним джерелом засобів до існування навіть, коли утриманець (заявник) мав заробіток, одержував пенсію, стипендію тощо.

Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то необхідно встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування. Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу і що померлий виконував обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги необхідно з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.

З огляду на зазначене, встановивши, що допомога, яка надавалась ОСОБА_1 , була для заявниці хоч і не єдиним, проте постійним і основним джерелом засобів до існування, суд дійшов обґрунтованого висновку про можливість задоволення заяви.

Така ж позиція міститься у Постанові Верховного Суду від 22 травня 2019 року у справі № 520/6518/17.

Суд, оцінюючи інформацію, яка міститься у довідці з місця проживання, приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Під час розгляду вказаної справи, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v.the Republic of Moldova and Russia", "Ilacu and Others v. Moldova and Russia"), де грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення.

Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також значення, яке має встановлення даного юридичного факту для реалізації прав заявника, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що факт, про встановлення якого просить заявник, знайшов своє підтвердження в судовому засіданні, встановлення факту сумісного проживання та перебування на утриманні має для заявниці юридичне значення і потрібне для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 76, 258, 259, 263-265, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Білокуракінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області про встановлення факту перебування на утриманні - задовольнити.

Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на утриманні свого чоловіка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 по день його смерті, тобто по ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржено через Сватівський районний суд Луганської області до Луганського апеляційного суду або безпосередньо до Луганського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у розгляді справи, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з моменту отримання копії рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну не було подано, у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення складено 02 жовтня 2019 р.

Суддя С.М.Скрипник