25.09.2019
єдиний унікальний номер справи 423/3358/19
номер провадження 2-о/423/279/19
25 вересня 2019 року
Попаснянський районний суд Луганської області
у складі:
головуючої судді Архипенко А.В.
при секретарі Іваненко С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Попасна цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, -
В поданій до Попаснянського районного суду Луганської області заяві заявниця зазначає, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Луганськ, який знаходиться на тимчасово непідконтрольній українській владі території України, народила дитину чоловічої статі, якій визначено прізвище, ім"я та по-батькові - ОСОБА_2 .
Заявниці зазначає, що народила дитину , перебуваючи у шлюбі із ОСОБА_3 , громадянином України.
В поданій заяві заявниця також зазначає, що її представник ОСОБА_4 звертався до Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Луганської області з питання реєстрації народження дитини, але йому було відмовлено через те, що медична установа, якою було видано лікарське свідоцтво про народження дитини, знаходиться на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Заявниця надала до суду заяву, в якій підтримала свої вимоги, справу просила розглядати без її участі.
Представник зацікавленої особи - Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області - згідно наданої письмової заяви справу просив розглянути без його участі, проти заяви не заперечував.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає необхідним заяву задовольнити в повному обсязі з наступних підстав.
Так, згідно ст.12 п.3 та ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
На підтвердження факту народження дитини заявник надала суду лікарське свідоцтво про народження №657 від 15.08.2019р. видану медичним закладом «Луганская Республиканская клиническая больница", тобто медичною установою, що діє на тимчасово окупованій території.
Згідно даних документів ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Луганськ у ОСОБА_1 народився хлопчик, вагою 3800,00 г.
Із наданих заявником доказів судом встановлено, що заявниця є громадянкою України та постійно мешкає за адресою АДРЕСА_1 , що підтверджується копією її паспорта (а.с.2), та перебуває в зареєстрованому шлюбі з громадянином України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження (а.с.5) та копією паспорта чоловіка(а.с.4).
При цьому судом враховуються наступні вимоги діючого законодавства України та норми міжнародного законодавства.
Так, питання реєстрації народження дитини регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р., а також деякими міжнародними правовими актами.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» - підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження; у разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Отже, вказаний закон не містить спеціальної норми щодо порядку державної реєстрації факту народження дитини на території, яка не контролюється українською владою, що унеможливлює державну реєстрацію народження дитини в позасудовому порядку.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 256 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Також, згідно принципу 3 Декларації прав дитини від 20 листопада 1959 року дитині має належати з його народження право на ім'я та громадянство.
Відповідно до ч.1 ст.7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.ст. 26, 27, 31 Віденської конвенції про право міжнародних договорів кожен чинний договір є обов'язковим для його учасників і повинен добросовісно виконуватись; учасник не може посилатись на положення свого внутрішнього права як на виправдання для невиконання ним договору; договір повинен тлумачитись добросовісно відповідно до звичайного значення, яке слід надавати термінам договору в їхньому контексті, а також у світлі об'єкта і цілей договору та з урахуванням будь-яких відповідних норм міжнародного права, які застосовуються у відносинах між учасниками.
При цьому, в практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки», згідно яких, якщо невизнання документів, виданих окупаційною владою, веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян, такі документи повинні визнаватися.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
За цих обставин надані заявником медичні документи суд вважає як доказ народження дитини, не дивлячись на те, що медична установа, яка видала ці документи, знаходиться на території міста Луганська, яке тимчасово не контролюється органами державної влади України. А тому, враховуючи вищенаведені обставини у сукупності, суд вважає заявлені заявником вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000р., керуючись ст.ст. 12, 81, 258-259,263-265, 315-317,319,352-354ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_3 дитини чоловічої статі на ім"я ОСОБА_2 в місті Луганськ, Україна, від батьків:
-матері ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в смт.Бугаївка Перевальського району Луганської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
-батька ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт.Бугаївка Перевальського району Луганської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_2 .
Рішення в частині реєстрації факту народження підлягає негайному виконанню.
Копію рішення видати заявнику для подальшого надання для виконання до Попаснянського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Луганській області для проведення державної реєстрації народження дитини.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення або з дня отримання копії рішення до судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області через Попаснянський районний суд.
Суддя: А.В.Архипенко