Іменем України
02 жовтня 2019 року
Київ
справа №820/4593/17
адміністративне провадження №К/9901/48253/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Дашутіна І.В.,
суддів: Шишова О.О., Яковенка М.М.,
розглянув в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної міграційної служби України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року у складі колегії суддів: Волошина Д.А. (головуючого), Мороко А.С., Панова М.М. та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року у складі колегії суддів: Калиновського В.А. (головуючого), Бондара В.О., Кононенко З.О. у справі №820/4593/17 за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, треті особи: Управління Державної міграційної служби України в Київській області, Головне Управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування наказу,-
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної міграційної служби України, третя особа: Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області, в якому просив:
- скасувати пункт 13 наказу ДМС України №81 від 29.03.2017 в частині скасування деяких рішень про видачу посвідок на постійне проживання щодо гр. Соціалістичної Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1
2. Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року, яка залишена без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року, позов задоволено.
2.1. Скасовано п. 13 (п.п.13.1-13.3) наказу ДМС України №81 від 29.03.2017 в частині скасування деяких рішень про видачу посвідок на постійне проживання щодо гр. Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1
2.2. Стягнуто з на користь позивача судовий збір у розмірі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ДМС України.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1. Позивач - громадян Соціалістичної Республіки В'єтнам ОСОБА_1 у 1989 році прибув до України.
3.2. На підставі рішення ВГІРФО ГУ МВС України в Київській області від 03.09.2004 та рішення УГІРФО ГУМВС України в Харківській області від 11.04.2008 ОСОБА_1 документовано посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_1 .
3.3. 10 березня 2017 року позивач звернувся із заявою до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області про обмін посвідки на постійне проживання у зв'язку із досягненням 45-річного віку.
3.4. Листом від 19 вересня 2017 року Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області №04/1-23304 ОСОБА_1 повідомлено про те, що наказом ДМС України № 81 скасовано посвідку на постійне проживання в Україні.
4. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд виходив з того, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем з порушенням норм статті 19 Конституції України, Закону №2491-ІІІ, Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 № 251. Суди зазначили, що скасування дозволу на імміграцію з підстав пропуску шестимісячного строку для подання заяви про видачу посвідки на постійне проживання в Україні, чинним законодавством не передбачено. Тому, оскаржуваний п. 13 (п.п.13.1-13.3) наказу ДМС України №81 від 29.03.2017 не може бути визнаний таким, що прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
6. Державна міграційна служба України звернулася до суду із касаційною скаргою, просить скасувати рішення суддів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
7. Аргументи скаржника зводяться до того, що судами попередніх інстанцій було неправильно застосовано норми матеріального права, а саме - положення Закону України «Про імміграцію», Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 №251.
8. Учасники справи правом подачі відзиву на касаційну скаргу відповідача не скористалися.
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції:
9. Конституція України:
Стаття 19. <…> Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України…
Стаття 26. Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України.
10. Закон України від 22.09.2011 № 3773-VI «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»
Стаття 1. Визначення термінів
1. У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
- іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав;
- посвідка на постійне проживання - це документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні…
11. Закон України «Про імміграцію» від 07.06.2001 №2491-III
Стаття 1. Визначення термінів
У цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
- імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання;
- іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання…
Стаття 3. Правовий статус іммігранта
Правовий статус іммігранта в Україні визначається Конституцією України, цим Законом, іншими законами України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Стаття 12. Підстави для скасування дозволу на імміграцію
Дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо:
1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність;
2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили;
3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні;
4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України;
5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства;
6) в інших випадках, передбачених законами України.
Стаття 13. Вилучення посвідки на постійне проживання, виїзд і видворення за межі України
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері імміграції, не пізніш як у тижневий строк надсилає копію рішення про скасування дозволу на імміграцію особі, стосовно якої прийнято таке рішення, та вилучає у неї посвідку на постійне проживання.
Розділ V "Прикінцеві положення"
…4. Вважати такими, що мають дозвіл на імміграцію в Україну:
…іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну до 06 березня 1998 року за Угодою між Урядом Соціалістичної Республіки В'єтнам та Урядом СРСР про направлення і прийняття в'єтнамських громадян на професійне навчання та роботу на підприємства і в організації СРСР від 02 квітня 1981 року, залишилися проживати в Україні і звернулися протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом із заявою про видачу їм посвідки на постійне проживання в Україні.
12. Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983
… 21. Дозвіл на імміграцію скасовується органом за місцем його видачі. Питання щодо скасування дозволу вправі порушити орган внутрішніх справ, інший орган виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.
22. Для започаткування процедури розгляду питання про скасування дозволу на імміграцію відповідне подання надсилається до органу за місцем прийняття рішення про надання такого дозволу. ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення. Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти.
24. Рішення про скасування дозволу на імміграцію надсилається протягом тижня органом, що його прийняв, до територіального підрозділу за місцем проживання для вилучення посвідки на постійне проживання в іммігранта та вжиття заходів відповідно до статті 13 Закону України "Про імміграцію". Копія рішення надсилається Держприкордонслужбі.
13. Порядок оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 №251
…9. Строк дії посвідки на постійне проживання не обмежується. Посвідка на постійне проживання підлягає обміну в разі досягнення особою 25- і 45-річного віку…
…12. Посвідка видається іноземцеві та особі без громадянства під розписку після пред'явлення паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, в якому на останній вільній сторінці проставляється відмітка про отримання посвідки за встановленим МВС зразком, що скріплюється печаткою (за бажанням іноземця та особи без громадянства така відмітка може проставлятися у вкладному талоні)…
…18. Посвідка на постійне проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі скасування дозволу на імміграцію в Україну відповідно до статей 12 і 13 Закону України "Про імміграцію"…
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
14. З аналізу вказаних правових норм вбачається, що підставою для вилучення у іноземця посвідки на постійне проживання в Україні є вмотивоване рішення компетентного органу про скасування раніше наданого дозволу на імміграцію.
15. Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивач прибув до України у 1989 році, а тому відповідно до Закону №2491-ІІІ набув дозволу на імміграцію без окремої дії чи рішення суб'єкта владних повноважень та отримав посвідку на постійне місце проживання в Україні.
16. Судами враховано, що при наданні позивачу посвідки на постійне місце проживання в Україні проведено перевірку законності залишення позивача на постійне проживання на території України та, з урахуванням положень Закону №2491-ІІІ, підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію не виявлено і надано посвідку на постійне місце проживання в Україні.
17. При цьому, судами не встановлено обставин, які б стали підставою для скасування позивачу посвідки на постійне місце проживання в Україні.
18. Перелік підстав для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію визначений статтею 12 Закону №2491-III. Скасування дозволу на імміграцію з інших підстав, зокрема, з підстав пропуску шестимісячного строку для подання заяви про видачу посвідки на постійне проживання в Україні, чинним законодавством не передбачено.
19. Крім того, як вірно враховано судами попередніх інстанцій, Порядок формування квоти імміграції, Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, Порядок оформлення і видачі посвідки на постійне проживання було затверджено постановою Кабінету Міністрів України лише 26 грудня 2002 року, тобто поза межами шестимісячного строку, визначеного абзацом четвертим пункту 4 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про імміграцію".
20. Разом з тим, відповідач, приймаючи висновок, на підставі якого прийнято оскаржуваний наказ, не вказав жодної з підстав для скасування посвідки позивача на тимчасове проживання, перелік яких встановлений відповідно до пункту 19 Порядку №251.
21. За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку стосовно наявності правових підстав для задоволення позовних вимог.
22. Аргументи Державної міграційної служби України про неправильне застосування судами Закону №2491-ІІІ, Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2012 №251 є помилковими, тому судом відхиляються.
23. За змістом частин 1-2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
24. Відповідно до частини 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
25. З огляду на зазначене, касаційна скарга Державної міграційної служби України підлягає залишенню без задоволення, а постанова Харківського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року та постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року - залишенню без змін.
26. Касаційну скаргу Державної міграційної служби України залишити без задоволення.
27. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2018 року у справі №820/4593/17 за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, треті особи: Управління Державної міграційної служби України в Київській області, Головне Управління Державної міграційної служби України в Харківській області про скасування наказу- залишити без змін.
28. Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Cуддя-доповідач І.В. Дашутін
Судді О.О. Шишов
М.М. Яковенко