01 жовтня 2019 рокуЛьвів№ 857/9543/19
Колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді: Улицького В.З.
суддів: Кузьмича С.М., Шавеля Р.М.
при секретарі судового засідання: Мельничук Б.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Адвокатського об'єднання «Ваш захист» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 року (рішення ухвалене у м. Львові судом у складі головуючого судді Карп'як О.О. повне судове рішення складено 17.07.2019р.) у справі за позовом Адвокатського об'єднання «Ваш захист» до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області про скасування рішення про накладення штрафу,-
У травні 2019 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області про скасування рішення № 00006 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 25.04.2019 року.
Позивач позовні вимоги мотивував тим, що з 01.01.2015 року припинено договір оренди приміщень з АО «Ваш захист» за адресою: м. Львів, просп. Чорновола, 63А, офіс 214. В кінці 2017 року завершився 5-річний термін на який було надано дозвіл розміщувати вивіску та рекламо носій і саме до цього терміну все було знято. Жодних інших рекламо носіїв АО «Ваш захист» більше не розміщував, жоден орган державної влади щодо будь яких незаконних рекламоносіїв в період з травня 2017 року по травень 2019 року не звертався до власника будівлі. Вважає, що вказівка на світлини від 21.11.2018 року та від 10.12.2018 року є технічною помилкою, оскільки на той момент жодних рекламоносіїв чи вивісок АО «Ваш захист» не розміщалось. Просив позов задоволити.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції оскаржило Адвокатське об'єднання «Ваш захист». Вважає, що оскаржуване рішення прийняте з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 189 цього Кодексу.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що Департаментом економічного розвитку Львівської міської ради винесено вимогу №23/Р-1-5176 від 29.11.2018 року, яка надіслана позивачу, з пропозицією в термін до 09.12.2018 року відповідно усунути порушення вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу», а саме демонтувати самовільно встановлено спеціальну конструкцію зовнішньої реклами на фасаді будинку на просп. Чорновола, 63А. Даною вимогою було повідомлено позивача, що у разі невиконання цієї вимоги демонтаж буде здійснено КП «Адміністративно-технічне управління» примусово у будь який робочий день після 09.12.2018 року. При цьому на позивача буде накладено обов'язок компенсації витрат по демонтажу та зберіганню конструкції.
Разом з тим, у зв'язку з невиконанням вимоги № 23/Р-1-5176 від 29.11.2018 року Департамент економічного розвитку Львівської міської ради надіслав подання № 23/Р-1-5491 від 22.12.2017 року на ім'я начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області.
Відтак, посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області було складено протокол про порушення законодавства про рекламу № 00008 від 12.03.2019 року, яким встановлено розміщення Адвокатським об'єднанням «Ваш захист» зовнішньої реклами на фасаді будинку за адресою: м. Львів, просп. Чорновола, 63А, з ознаками порушення вимог частини 1 статті 16 Закону України «Про рекламу» без наявності дозволу на розміщення зовнішньої реклами від органів місцевого самоврядування.
Вимогу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області у відповідності до частини 2 статті 26 Закону України «Про рекламу», надіслану позивачу на юридичну адресу рекомендованим листом № 07_4-9/1636 від 13.03.2019 року, яким повідомлено про розгляд справи про порушення законодавства України про рекламу.
Згодом, 08 квітня 2019 року відповідачем прийнято рішення № 00007 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, яким вирішено розпочату справу про порушення законодавства про рекламу відносно АО «Ваш захист».
Засновником Адвокатського об'єднання «Ваш захист» Кретом О.І. подано лист від 23.04.2019 року (вх. № 3111 від 23.04.2019 року), у якому він повідомив, що АО «Ваш захист» не здійснює діяльності близько чотирьох років, не порушувало вимог законодавства про рекламу, окрім цього, раніше за адресою: м. Львів, просп. Чорновола, 63А була розмішена вивіска, а не реклама, яка була демонтована без будь-якого втручання органів державної влади, жодних попереджень вимогою демонтажу в АО «Ваш захист» не надходило.
На розгляд справи про порушення законодавства про рекламу 24.04.2019 року представник позивача не з'явився. За результатами розгляду складено протокол № 00006 від 24 квітня 2019 року, яким встановлено порушення вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» керівництвом Адвокатського об'єднання «Ваш захист» прийнято рішення про самовільне розміщення зовнішньої реклами на фасаді будинку за адресою: м. Львів, просп. Чорновола, 63А без дозволу органів місцевого самоврядування. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань АО «Ваш захист» не перебуває в процесі припинення. На світлинах від 21.11.2018 року та від 10.12.2018 року, представлених у вимозі Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 29.11.2018 року № 23/Р-1-5176 та в поданні Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради від 22.12.2018 року № 23/Р-1-5491 чітко видно, що за адресою: м. Львів, просп. Чорновола, 63А розміщена саме реклама, а не вивіска. Окрім цього, Департаментом економічного розвитку Львівської міської ради надано копію конверта, у якому КП «Адміністративно-технічне управління» скеровувалася вимога АО «Ваш захист» і яку було повернуто відправнику за закінченням терміну зберігання. В порушення вимог ч. 2 ст. 26 Закону України «Про рекламу» керівництвом АО «Ваш захист» не надано пояснення по факту вчинення правопорушення та інформації щодо вартості розповсюдження реклами. Таким чином, неможливо встановити вартість розповсюдження реклами.
Таким чином, відповідачем прийнято рішення № 00006 від 25 квітня 2019 року, яким вирішено за самовільне розповсюдження реклами та розміщення зовнішньої реклами у населеному пункту без дозволу органів місцевого самоврядування, накласти на Адвокатське об'єднання «Ваш захист» штраф у розмірі 2 550 грн. 00 коп.
Абзацом 2 частин 1 статті 26 Закону України «Про рекламу» передбачено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу у межах своїх повноважень здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, яка реалізує, зокрема, політику державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
На вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю (абз.1 ч.2 ст. 26 Закону України «Про рекламу»).
Крім того, територіальні органи Держпродспоживслужби мають право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами (абз. 2 ч.2 ст. 26 Закону України «Про рекламу»).
Згідно частини 1 статті 27 Закону України «Про рекламу» особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність.
Відповідно до частини 6 ст. 27 Закону України «Про рекламу» за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Питання щодо накладення штрафів на осіб, винних у порушенні законодавства про рекламу, врегульовані Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693.
Згідно пункту 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол про порушення законодавства про рекламу, складений, зокрема, Держспоживінспекції України або її територіальних органів.
Відповідно до пункт 11 Порядку за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Пунктом 12 Порядку наведено, що справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду. Строк розгляду справи може бути продовжений Головою Держспоживінспекції, його заступниками, начальниками територіальних органів Держспоживінспекції, їх заступниками не більше ніж на три місяці.
Згідно пункту 10 Порядку протокол про порушення законодавства про рекламу подається Держспоживінспекції або її територіальним органам за місцем вчинення порушення. Протокол розглядається у місячний строк.
Відповідно до пункт 16 Порядку справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.
Пунктом 18 Порядку передбачено, що за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Таким чином, контроль за відповідністю підстав розміщення реклами вимогам чинного законодавства здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про рекламу», постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693, тобто спеціальними нормативно-правовими актами.
Апеляційним судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що в даному випадку посадова особа відповідача повинна скласти протокол про порушення законодавства про рекламу, перевірити відповідність реклами вимогам законодавства до змісту та достовірності реклами, порядку її виготовлення і розповсюдження та в разі необхідності витребувати документи, усні чи письмові пояснення та іншу інформацію, що стосується порушень законодавства про рекламу.
Разом з тим, фахівцем Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області відносно позивача складено протокол № 0008 від 12.03.2019 року про порушення законодавства про рекламу, в якому зафіксовано факт розміщення за адресою: м. Львів, просп. Чорновола, 63А зовнішньої реклами, а саме: рекламного щити «Адвокатське об'єднання «Ваш захист» правова допомога» на фасаді будинку без спеціально оформленого дозволу на розміщення, чим порушено ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу».
Абзацом 8 пункту 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 передбачено, що вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.
Таким чином, реклама - це інформація, а вивіска (табличка) - спосіб розміщення інформації. Вивіска (табличка) може мати як рекламний характер, так і інформаційний. Різниця полягає у змісті інформації, а не способі її представлення.
Згідно пунктів 48, 49 Типових правил вивіски чи таблички: повинні розміщуватися без втручання у несучі конструкції, легко демонтуватися, щоб не створювати перешкод під час робіт, пов'язаних з експлуатацією та ремонтом будівель і споруд, на яких вони розміщуються; не повинні відтворювати зображення дорожніх знаків; не повинні розміщуватися на будинках або спорудах - об'єктах незавершеного будівництва; площа поверхні не повинна перевищувати 3 кв. метрів.
Вивіска чи табличка має відповідати таким умовам: місце розміщення (на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення); розмір - загальна площа не повинна перевищувати 3 кв.м.; зміст (інформація про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи).
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 02.08.2018 по справі №814/2539/14.
З протоколу засідання Головного управління Держпродспожислужби у Львівській області № 00006 від 24.04.2019 стосовно справи про правопорушення законодавства про рекламу вбачається, що за результатами розгляду справи встановлено самовільне розміщення зовнішньої реклами на фасаді будинку за адресою: м. Львів, просп. Чорновола, 63А без дозволу органів місцевого самоврядування, що є порушенням вимог частини 1 статті 16 Закону України «Про рекламу».
Так, фахівцем Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області відносно АО «Ваш захист» складено протокол № 00008 від 12.03.2019 року про порушення законодавства про рекламу, в якому зафіксовано факт розміщення за адресою: м. Львів, просп. Чорновола, 63А зовнішньої реклами, а саме: щит «Адвокатське об'єднання «Ваш захист» правова допомога» на фасаді будинку без спеціально оформленого дозволу на розміщення, чим порушено частини 1 статті 16 Закону України «Про рекламу».
Зазначена зовнішня реклама містить в собі інформацію, яка призначена (покликана) сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес до такого товару (послуги). Рекламною конструкцією з умовною назвою «Адвокатське об'єднання «Ваш захист» до відома споживачів реклами доводиться інформація про можливість отримання правової допомоги, адреса, номери контактних телефонів.
Фото зазначених засобів зовнішньої реклами було долучено до вимоги № 23/Р-1-5176 від 29.11.2018 року Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради.
Разом з тим, позивач зазначає, що в кінці 2017 року завершувався п'ятирічний термін на який було надано дозвіл розміщувати вивіску та рекламо носій і саме до цього терміну все було знято. Вважає, що вказівка на світлини є технічною помилкою, оскільки, якщо б було розміщено рекламоносії чи вивіски, то вони могли би бути демонтовані. Факту демонтажу не було зафіксовано в період з 2017 по 2019 роки.
Інформація розміщена на рекламному щиті за своєю суттю є інформацією призначеною (покликаною) сформувати або підтримати обізнаність споживачів та їх інтерес до товару/послуги АО «Ваш захист», тобто є рекламою у розумінні статті 1 Закону України «Про рекламу».
Відтак, спеціальна конструкція позивача є рекламною вивіскою і вважається зовнішньою рекламою та потребує отримання дозволу на її розміщення.
За таких обставин, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність прийняття відповідачем рішення №00006 від 25.04.2019 року про накладення штрафу за порушення вимог законодавства України про рекламу.
Узагальнюючи наведене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про наявність підстав для відмови у задоволені адміністративного позову.
Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються безпідставними та необґрунтованими та не спростовують висновків суду першої інстанції, правова оцінка доказів дана вірно, а відтак у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 243 ч. 3, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Адвокатського об'єднання «Ваш захист» залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.07.2019 року у справі №1.380.2019.002454 - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.
Постанова остаточна та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В. З. Улицький
судді С. М. Кузьмич
Р. М. Шавель
Повне судове рішення складено 02.10.2019р.