Постанова від 02.10.2019 по справі 400/60/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2019 р.м.ОдесаСправа № 400/60/19

Головуючий в 1 інстанції: Брагар В. С.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,

суддів: Бойка А.В., Осіпова Ю.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 04 березня 2019 року, ухвалене в порядку письмового провадженні в м. Миколаєві, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В січні 2019 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо непроведення позивачу перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії з 11.05.2018 року відповідно до ст. 18, 26, ч. 3 ст. 43, п. е) ч. 1 ст. 50 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з урахуванням надбавки за особливості проходження служби в розмірах посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно розглянути заяву позивача щодо проведення перерахунку розмiру грошового забезпечення для цілей призначення йому пенсії з 11.05.2018 року відповідно до ст. 18, 26, ч. 3 ст. 43, п. е) ч. 1 ст. 50 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням надбавки за особливості проходження служби в розмірах посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати інформацію про грошове забезпечення позивача, для цілей призначення з 11.05.2018 р. пенсії відповідно до ст. 18, 26, ч. 3 ст. 43, п.е) ч. 1 ст. 50 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ з урахуванням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 відсотків посадового окладу за 48 тарифним розрядом з урахуванням окладу за військовим званням “капітан” та надбавки за вислугу років 45 відсотків.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що бездіяльність відповідача (як в частині ненадання довідки про розмір грошового забезпечення, так і в частині непроведення його перерахунку) стала підставою для звернення до суду.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 04 березня 2019 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції повністю і ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. Доводами апеляційної скарги зазначено, що 06.11.2018 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою, у якій просив надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 , для цілей призначення з 11.05.2018 року пенсії по інвалідності, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи. Листом Миколаївського ОВК від 14.11.2018 року №12/7083 у задоволенні його заяви було відмовлено, Також апелянт зазначає, що йому пенсія призначена з 11.05.2018 року після 01.03.2018 року, а відповідно до викладеного вище вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», тому вважає, що до нього не повинні бути застосовані. Крім того вказує, що в мотивувальній частині постанови Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13 зазначено, що системний аналіз норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. Апелянт зазначає, що Миколаївський ОВК повинен з 11.05.2018 року провести йому перерахунок грошового забезпечення для цілей призначення з 11.05.2018 року пенси по інвалідності, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з урахуванням надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 відсотків посадового окладу за 48 тарифним розрядом з урахуванням окладу за військовим званням «капітан» та надбавки за вислугу років 45 відсотків. Апелянт вважає, що судом першої інстанції помилково до правовідносин, які стосуються призначення йому з 11.05.2018 рокупенсії по інвалідності, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи відповідно до ч. 3 ст. 43, п. е) ч. 1 ст. 50 Закону №2262-ХІІ застосовано правовідносини, які стосуються перерахунку пенсій з 01.01.2018 року відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач зазначає, що на його думку, апеляційна скарга є необґрунтованою, а вимоги, викладені в ній не відповідають чинному законодавству, оскільки відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25.12.2006 року № 277 ОСОБА_1 був виключений зі списків особового складу військової частини у зв'язку зі звільненням 25.12.2006 року з посади «юрисконсульт 201 зенітного ракетного полку», таким чином, первинна пенсія йому призначалась за віком з 26.12.2006 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Тому, фактично отримання пенсії по інвалідності з 11.05.2018 року - слід вважати не призначенням, а переходом на інший вид пенсії, що дає право на отримання основного розміру пенсії в підвищеному процентному відношенні, що становить 80% грошового забезпечення. Таким чином, відповідач вважає, що перерахунок пенсії здійснювався на законних підставах відповідно до Постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до яких грошове забезпечення складалося з: посадового окладу; окладу за військовим званням; надбавки за вислугу років. Додаткові види грошового забезпечення, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, до осіб, звільнених з військової служби до 01 березня 2018 року не застосовуються. З огляду на зазначене, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорії незначної складності.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , з 25.12.2006 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

11.05.2018 року позивачу встановлено II групу інвалідності внаслідок війни.

Згідно протоколу за пенсійною справою - 1401010860 від 26.06.2018 року Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, позивачу призначено пенсію по інвалідності. З 11.05.2018 року довічно.

Для обчислення пенсії враховано грошове забезпечення:

- посадовий оклад - 3950,00;

- оклад за військовим званням - 1270,00 грн.

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2349,00 грн;

07.08.2018 року позивач звернувся до Департаменту фінансів Міністерства оборони України із запитом, з яких видів грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” призначається пенсія інвалідам 2 групи.

Листом від 15.08.2018 року № 0290/151(з)/56 позивачу повідомлено, що відповідно до ст. 43 Закону № 2262 пенсії військовослужбовцям обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей”, пенсії обчислюються з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною, займаною перед звільненням, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплат, підвищення) та премії.

14.09.2018 року позивач надав запит до Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо виплати військовослужбовцям (крім військовослужбовців військової служби за контрактом) додаткових видів грошового забезпечення та в межах повноважень.

18.09.2018 року за № 248/3/9/1/480 позивачу було повідомлено, що виплати, надбавки за кваліфікацію військовослужбовцям які мають перший клас, здійснюються в розмірах, визначених додатком 15 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”. Конкретні розміри зазначених виплат установлені рішенням Міністерства оборони України від 26.03.2018 року № 248/1479.

06.11.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення, для цілей призначення пенсії з 11.05.2018 року по інвалідності, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи, з урахуванням:

-надбавка за особливості проходження служби в розмірах посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років;

-надбавки за кваліфікацію спеціаліст I класу у відсотках посадового окладу;

-надбавки до посадового окладу за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності “цілком таємно” у відсотках посадового окладу;

-премії у відсотках посадового окладу;

14.11.2018 року відповідач на адресу позивача направив лист, повідомивши, що заява про надання інформації про грошове забезпечення, для цілей призначення пенсії з 11.05.2018 року розглянута, однак підстав для її задоволення немає.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач звільнений із військової служби 25.12.2006 року з посади “юрисконсульт 201 зенітного ракетного полку”, тобто пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ та перерахована відповідно до Постанови № 103, отже додаткові види грошового забезпечення передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" не застосовуються. Таким чином, суд дійшов висновку, що Миколаївський обласний військовий комісаріат, діяв у межах повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені законодавством, оскільки нема законих підстав для включення в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення: а саме, надбавки за особливості проходження служби в розмірах посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за кваліфікацію спеціаліст I класу у відсотках посадового окладу; надбавки до посадового окладу за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності “цілком таємно” у відсотках посадового окладу; премії у відсотках посадового окладу, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частини третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (тут і далі - у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, Закон № 2262- ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Згідно з пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", а саме пункт 5 викладено в такій редакції:"5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням".

Вказаною Постановою також встановлено, що у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій зазначаються лише розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою.

Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

З огляду на викладені вище норми законодавства, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як було зазначено вище, пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 встановлено, перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

В силу приписів статті 63 Закону України № 2262-XII, пункту 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії у січні 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. При цьому КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним у Порядку № 45.

Водночас, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 скасовано.

При цьому, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103) ця постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 в частині внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 є чинними.

Отже, з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Аналогічну правову позицію викладено у рішенні Верховного Суду від 06 серпня 2019 року у справі № 160/3586/19.

У зв'язку з викладеним, посилання позивача, що перерахунок його пенсії з 11.05.2018 р. повинен бути розрахований з урахуванням надбавки за особливості проходження служби в розмірах посадового окладу з урахуванням окладу за військоим званням та надбавки за вислугу років є необгрунтованим.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

З огляду на вищезазначені норми, обласні військові комісаріат не наділені повноваженнями, щодо здійснення перерахунку розміру грошового забезпечення, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною такої бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язання повторно розглянути заяву Лінецького щодо проведення перерахунку розміру грошового забезпечення не підлягають задоволенню.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 надати інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 для цілей призначення з 11.05.2018 року пенсії, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звертався до військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області інформацію про грошове забезпечення ОСОБА_1 , для цілей призначення з 11.05.2018 року пенсії по інвалідності, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, з урахуванням: надбавки за особливості проходження служби в розмірах посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; надбавки за кваліфікацію спеціаліст І класу у відсотках посадового окладу; надбавки до посадового окладу за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно» у відсотках посадового окладу; премії у відсотках посадового окладу.

На вказану заяву, Миколаївським обласним комісаріатом ОСОБА_1 була надана відповідь 14 листопада 2018 р. № 12/7083 (а.с. 27).

Інших звернень від позивача не надходило.

Що стосується доводів апелянта в апеляційній скарги про те, що судом першої інстанції помилково до правовідносин, які стосуються призначення йому з 11.05.2018 рокупенсії по інвалідності, як особі з інвалідністю внаслідок війни II групи відповідно до ч. 3 ст. 43, п. е) ч. 1 ст. 50 Закону №2262-ХІІ застосовано правовідносини, які стосуються перерахунку пенсій з 01.01.2018 року відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи та зазначено самим апелянтом у позовній заяві, згідно протоколу за пенсійною справою - 1401010860 (Міноборони) від 26.06.2018 року Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області йому призначено пенсію по інвалідності II групи внаслідок війни з 11.05.2018 року відповідно до Розділу III Закону №2262-ХІІ.

В позовній заяві апелянт просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення йому перерахунку розміру грошового забезпечення для призначення йому пенсії та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву апелянта щодо проведення перерахунку розміру грошового забезпечення для цілей призначення йому пенсії.

З огляду на вищезазначене, доводи апелянта про те, що судом першої інстанції помилково застосовано норми законодавства, які стосуються перерахунку пенсії замість застосування норм, які стосуються призначення пенсії, є безпідставними та невмотивованими.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що рішення Миколаївського окружного адміністративного суду ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 04 березня 2019 року - залишити без змін.

Відповідно до ст. 325-328 КАС України постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Головуюча суддя: О.А. Шевчук

Суддя: А.В. Бойко

Суддя: Ю.В. Осіпов