Рішення від 01.10.2019 по справі 520/17137/19

Справа № 520/17137/19

Провадження № 2-а/520/356/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.10.2019 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Маломуж А.І.,

за участі секретаря судового засідання - Абухіної Н.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Адміністративної комісії виконавчого комітету Одеської міської ради (м. Одеса, пл. Думська, 1) про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

22.07.2019 року позивач звернувся до Київського районного суду м. Одеси з позовною заявою до Адміністративної комісії виконавчого комітету Одеської міської ради про скасування постанови № 1086 від 27.05.2019 року посилаючись на те, що постанова винесена неправомірно, оскільки він не повинен був погоджувати схему організації дорожнього руху у Департаменті транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу адміністративну справу було розподілено судді Київського районного суду м. Одеси Маломуж А.І.

Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси від 06.08.2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про слухання справи у його відсутність, надав відзив на позов, відповідно до якого, просив у задоволені позову відмовити, оскільки вимоги позивача є безпідставними, а постанова є правомірною.

Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 08.05.2019 року посадовою особою Інспекції міської ради з благоустрою м. Одеси відносно позивача складено протокол УАМ-021536, згідно з яким, при проведенні земельних робіт 07.05.2019 р. на розі вул. Генерала Бочарова та С. Палія працівниками УЕГГ м. Одеси АТ «Одесагаз», було зафіксовано факт незабезпечення безпечного руху пішоходів, що є порушенням п. 10.14. «Правил благоустрою території міста Одеси (текстової частини) у новій редакції» затверджених рішенням ОМР №1631-VІ від 23.12.2011 р.

На підставі цього протоколу постановою Адміністративної комісії виконавчого комітету Одеської міської ради № 1086 від 27.05.2019 року позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтею 7 КУпАП встановлено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Статтею 152 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначені у Законі України «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон), згідно з ч.1 ст.34 якого правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

За змістом ч. 4 ст.179 Господарського кодексу України під поняттям «Типові правила» слід розуміти правила, затверджені Кабінетом Міністрів України чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади.

Відповідно до п. 10.14 Правил благоустрою території міста Одеси, затверджені рішенням Одеської міської ради №1631-VI від 23.12.2011, при виконанні робіт на проїзній частині для пішохідного руху по обидва боки вулиці, як правило, повинна залишатися смуга тротуару шириною не менш ніж 1,5 м. В особливих випадках один тротуар може бути зайнятий, але з обов'язковим збереженням руху пішоходів на всій ширині протилежного тротуару. У зимовий час мости і пішохідні містки через траншеї повинні очищатися від снігу і льоду та посипатися піском силами організації, що виконує роботи. Організація руху транспорту та пішоходів при виконані підземних робіт, що пов'язані з закриттям або обмеженням руху транспорту проводиться за схемою організації дорожнього руху, погодженою департаментом транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради за погодженням та Державною автомобільною інспекцією МВС України в Одеській області з обов'язковим повідомленням населення через засоби масової інформації. Проведення земляних робіт, пов'язаних з закриттям або обмеженням руху транспорту на центральних вулицях міста та вулицях з високою інтенсивністю руху дозволяється лише тільки в разі наявності відповідного розпорядження міського голови.

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» документ дозвільного характеру - це дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Отже, за своїм змістом погодження схеми Департаментом транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради, передбачений Правилами є документом дозвільного характеру, оскільки за його відсутності, особі заборонено вчиняти певні дії - проводити земельні роботи, пов'язані з розриттям дорожнього покриття вулиці. Водночас ч. 3 ст. 34 Закону України передбачає, що Правила благоустрою території населеного пункту не можуть передбачати обов'язок фізичних і юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи. Таким чином, суд робить висновок, що вимога про погодження схеми дорожнього руху Департаментом транспорту, зв'язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради, яка передбачена Правилами, не відповідає вимогам ЗаконуУкраїни «Про благоустрій населених пунктів.

Стаття 77 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вимогами ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Під час розгляду справи судом встановлено, що: при винесенні оскаржуваної постанови відповідачем не доведено вини позивача у вчиненні правопорушення; відповідачем не враховано пояснень позивача, які суд, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності та керуючись законом, визнає правдивими і такими, що підтверджуються наданими ним доказами.

Зважаючи на викладене, суд робить висновок про відсутність у діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП.

Керуючись ст.ст.6, 8, 9, 72, 73, 77, 90, 242 - 246, 250, 286 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Адміністративної комісії виконавчого комітету Одеської міської ради (м. Одеса, пл. Думська, 1) про скасування постанови задовольнити.

Постанову Адміністративної комісії виконавчого комітету Одеської міської ради № 1086 від 27.05.2019 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 152 КпАП України скасувати, закрити справу про адміністративне правопорушення.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання П'ятому апеляційному адміністративному суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 01.10.2019 року.

Суддя Маломуж А. І.