вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 ел.пошта : inbox@vn.arbitr.gov.ua
про відкладення розгляду справи
"26" вересня 2019 р. Cправа № 902/697/19
Господарський суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Тварковського А.А.
за участю секретаря судового засідання Німенко О.І.
у відсутності представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Комунального некомерційного підприємства "Центр Первинної Медико-Санітарної Допомоги №4 м. Вінниці" (вул. Замостянська, 18, м. Вінниця, 21009)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" (вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037)
про зобов'язання здійснити перерахунок коштів по сплаті за електроенергію,
Комунальне некомерційне підприємство "Центр Первинної Медико-Санітарної Допомоги №4 м. Вінниці" звернулося з позовною заявою до Господарського суду Вінницької області про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" здійснити перерахунок коштів по сплаті за електроенергію.
Ухвалою суду від 06.09.2019 за вказаним позовом відкрито провадження у справі № 902/697/19 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 26.09.2019.
20.09.2019 через канцелярію суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву №1.13-3706 від 19.09.2019 та заява останнього №1.13-3715 від 19.09.2019 про залучення до участі у справі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Сектору НКРЕКП у Вінницькій області) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
26.09.2019 до суду надійшло клопотання представника позивача Кашпрук Г.М. про відкладення підготовчого засідання, у зв'язку із участю останньої у кримінальному провадженні як захисника.
В судове засідання 26.09.2019 учасники процесу не з'явилися. Останні про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями про вручення ухвали суду, які наявні у матеріалах справи.
У зв'язку з неявкою учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши заяву відповідача №1.13-3715 від 19.09.2019 про залучення до участі у справі третьої особи, суд враховує наступне.
У заяві відповідач вказує, що коливання ціни на електричну енергію в липні 2019 зумовлено прийняттям Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятор) постанови від 07.06.2019 №954 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП "НЕК "Укренерго" на ІІ півріччя 2019 року" на рівні 347, 43 грн/МВт*год. без урахування ПДВ.
Згідно пункту 4 частини 2 статті 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Статтею 50 ГПК України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 92 Конституції України засади організації та експлуатації енергосистеми визначаються Законами України.
Таким Законом, станом на момент виникнення спірних правовідносин, є Закон України "Про ринок електричної енергії" (надалі - Закон).
Статтею 5 Закону визначено, що державна політика в електроенергетиці спрямована на: 1) забезпечення надійного, безпечного постачання електричної енергії; 2) створення умов для ефективного функціонування ліквідного ринку електричної енергії та його розвитку; 3) забезпечення умов та застосування заходів для розвитку енергоефективності в електроенергетиці, управління попитом та енергозаміщення; 4) сприяння виробництву електричної енергії з альтернативних джерел енергії та розвитку розподіленої генерації і обладнання для акумулювання енергії; 5) захист навколишнього природного середовища; 6) створення умов для залучення інвестицій в електроенергетику, спрощення доступу до інформації та адміністративних процедур; 7) стимулювання застосування інноваційних технологій; 8) захист прав споживачів; 9) інтеграцію ринку електричної енергії на регіональному та загальноєвропейському рівнях.
Статтею 6 Закону встановлено, що державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
До основних завдань Регулятора на ринку електричної енергії належить: 1)сприяння співпраці з Радою регуляторних органів Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами у сфері енергетики інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, становленню конкурентного єдиного ринку електричної енергії в рамках Енергетичного Співтовариства з урахуванням інтересів забезпечення безпеки постачання електричної енергії та сталості навколишнього природного середовища, ефективному відкриттю ринку електричної енергії для всіх покупців держав - сторін Енергетичного Співтовариства; 2) забезпечення належних умов для ефективного і надійного функціонування електричних мереж з огляду на довгострокові цілі розвитку; 3) розвиток конкуренції та забезпечення належного функціонування регіональних (міжнародних) ринків у рамках Енергетичного Співтовариства, зокрема єдиного ринку Енергетичного Співтовариства, з метою досягнення цілей, зазначених у пункті 1 цієї частини; 4) усунення перешкод та обмежень для торгівлі електричною енергією між учасниками ринків держав - сторін Енергетичного Співтовариства, зокрема забезпечення належного рівня пропускної спроможності міждержавних перетинів з метою задоволення попиту і посилення інтеграції ринків електричної енергії держав - сторін Енергетичного Співтовариства, що сприятиме міждержавній торгівлі електричною енергією в рамках Енергетичного Співтовариства; 5) сприяння розвитку безпечної, надійної та ефективно функціонуючої ОЕС України, орієнтованої на потреби покупців, що дозволить забезпечити недискримінаційний доступ до неї існуючих та потенційних користувачів системи, достатність потужності для потреб ринку електричної енергії та її енергоефективність, а також інтеграцію до систем розподілу розподіленої генерації та виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з використанням альтернативних джерел енергії; 6) забезпечення простих і необтяжливих умов приєднання та доступу до електричних мереж для нових користувачів системи, зокрема усунення бар'єрів, що можуть перешкоджати доступу нових покупців та виробників електричної енергії, у тому числі тих, що здійснюють виробництво електричної енергії з альтернативних джерел енергії, шляхом встановлення порядку формування плати за приєднання до системи передачі та систем розподілу відповідно до цього Закону; 7) забезпечення короткострокових та довгострокових стимулів для оператора системи передачі, операторів систем розподілу та користувачів системи з метою підвищення ефективності експлуатації енергосистеми та інтеграції ринку електричної енергії; 8) створення передумов для отримання покупцями економічних вигод від ефективного функціонування ринку електричної енергії шляхом сприяння конкуренції на ринку електричної енергії та реалізації дієвих механізмів захисту прав споживачів; 9) сприяння досягненню високих стандартів виконання спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів на ринку електричної енергії, захисту вразливих споживачів та налагодження процесу обміну даними, необхідними для реалізації споживачами права на зміну електропостачальника.
До повноважень Регулятора на ринку електричної енергії належать, зокрема, затвердження правил, порядків та умов, визначених цим Законом; типових та примірних договорів, визначених цим Законом, здійснення інших повноважень, передбачених законом.
Водночас, відповідно до статті 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (далі Закон про НКРЕКП) НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних, послуг.
Статтею 3 Закону про НКРЕКП передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Згідно зі статтею 17 Закону про НКРЕКП для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема: приймає обов'язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції; затверджує типові та схвалює примірні договори відповідно до закону; бере участь у регулюванні платіжно-розрахункових відносин на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг у випадках, визначених законом; встановлює державні регульовані ціни і тарифи на товари (послуги) суб'єктів природних монополій та інших суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо відповідні повноваження надані Регулятору законом; забезпечує захист прав та законних інтересів споживачів товарів (послуг), які виробляються (надаються) суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, розгляд звернень таких споживачів та врегулювання спорів, надання роз'яснень з питань застосування нормативно-правових актів Регулятора.
Водночас, у межах справи №902/697/19 Комунальним некомерційним підприємством "Центр Первинної Медико-Санітарної Допомоги №4 м. Вінниці" заявлено вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок коштів по сплаті за електроенергію, оскільки позивач вважає, що розрахунок цін на універсальну послугу на ІІІ квартал 2019 року проведено із порушенням вимог чинного законодавства.
При цьому відповідач зазначає, що нарахування проводилося на підставі постанови НКРЕКП від 07.06.2019 №954 "Про встановлення тарифу на послуги з передачі електричної енергії ДП "НЕК "Укренерго" на ІІ півріччя 2019 року"
Таким чином, НКРЕКП як орган державного регулювання діяльності у сфері енергетики, на який покладено обов'язки щодо забезпечення надійної, безперебійної (стабільної) роботи об'єднаної енергетичної системи України, має безпосередній юридичний інтерес у даній справі, оскільки, рішення у даній справі, у випадку задоволення позовних вимог потягне за собою обов'язок НКРЕКП (як органу, до завдань якого належить формування цінової та тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг) щодо перерахунку тарифів на універсальну послугу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення заяви відповідача та про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, так як рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки останньої.
Також суд зазначає, що вказаний відповідачем у заяві про залучення третьої особи Сектор НКРЕКП у Вінницькій області є самостійним структурним підрозділом НКРЕКП, який не має статусу юридичної особи та робота Сектору здійснюється відповідно до планів роботи і заходів НКРЕКП. Отже, залучення до участі у справі Сектору НКРЕКП у Вінницькій області є необґрунтованим.
Окрім того, дослідивши матеріали справи, з урахуванням приписів ст. 50 ГПК України, суд дійшов висновку про залучення до участі у справі Вінницької міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача з огляду на наступне.
Згідно з підпунктом "д" п. 8 частини першої статті 87 Бюджетного кодексу України видатки на первинну медичну допомогу, крім видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв комунальними закладами охорони здоров'я, здійснюються з Державного бюджету України.
Відповідно до підпункту "г" пункту 3 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу України видатки на оплату комунальних послуг та енергоносіїв комунальними закладами охорони здоров'я, що надають первинну медичну допомогу, здійснюються з бюджетів міст обласного значення, районних бюджетів, бюджетів об'єднаних територіальних громад.
Отже, у разі відмови у задоволенні позову, збільшення тарифів на електроенергію призведе до збільшення видатків з бюджету м. Вінниці, відтак, рішення у справі може вплинути на права або обов'язки Вінницької міської ради щодо фінансування Комунального некомерційного підприємства "Центр Первинної Медико-Санітарної Допомоги №4 м. Вінниці".
За результатами проведеного судового засідання, суд, у зв'язку із залученням нових учасників судового процесу, з урахуванням клопотання представника позивача про відкладення підготовчого засідання, з метою забезпечення реалізації принципів рівності перед законом і судом та змагальності учасників процесу, дійшов висновку про відкладення підготовчого засідання у справі на іншу дату згідно із приписами ч. 2 ст. 202, ч. 1 ст. 216 ГПК України.
З огляду на вказане, суд вважає необхідне повідомити учасників справи про дату, час та місце підготовчого засідання у порядку визначеному ст.ст. 120, 121 ГПК України та встановити останнім строки для подання документів на підтвердження своєї правової позиції в даному спорі.
Керуючись ст.ст. 120, 121, 216, 234, 235, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Залучити до участі у справі Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
2. Залучити до участі у справі Вінницьку міську раду (вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21100) в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.
3. Підготовче засідання у справі відкласти на 18.10.19 о 10:00 год., в приміщенні Господарського суду Вінницької області (вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 3-й поверх, зал №3).
4. Повідомити сторін про призначене судове засідання.
5. Сторонам здійснювати явку в засідання повноважних представників сторін з доказами про повноваження, визначеними ст. 60 ГПК України з документами, що посвідчують особу.
6. Встановити позивачу строк до 10.10.2019 для реалізації права на подання відповіді на відзив. У разі подання відповіді на відзив зобов'язати надіслати її відповідачу у вказаний строк, докази направлення надати суду до початку підготовчого судового засідання (18.10.2019).
7. Встановити відповідачу строк до 15.10.2019 для реалізації права на подання заперечення щодо відповіді на відзив, у разі подання заперечення зобов'язати надіслати його у вказаний строк позивачу. Докази направлення заперечення щодо відповіді на відзив надати суду до початку підготовчого судового засідання (18.10.2019).
8. Для подання третіми особами (НКРЕКП та Вінницькою міською радою) пояснень щодо позову в порядку ст. 168 ГПК України встановити строк до наступного судового засідання (18.10.2019), у разі подання пояснень зобов'язати їх надіслати у вказаний строк сторонам. Докази направлення пояснень надати суду до початку судового засідання.
9. Учасникам справи подання доказів по справі здійснювати відповідно до ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
10. Згідно зі ст. 235 ГПК України ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
11. За приписами ч.1 ст.255 ГПК України ухвала про залучення до участі у справі третьої особи та про відкладення розгляду справи окремо від рішення суду першої інстанції оскарженню не підлягає.
12. Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vn.arbitr.gov.ua/sud5003/.
13. Копію ухвали надіслати учасникам процесу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Дата складання повного тексту ухвали 01.10.2019 р.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2,3 - позивачу - вул. Замостянська, 18, м. Вінниця, 21009; представнику позивача ОСОБА_1 .В. - АДРЕСА_1 ;
4 - відповідачу - вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037;
5 - третій особі (НКРЕКП) - вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057;
6 - третій особі (Вінницькій міській раді) - вул. Соборна, 59, м. Вінниця, 21100.