Справа №500/1450/19
30 вересня 2019 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Державної служби геології та надр України до малого приватного підприємства "Квін" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, -
26 червня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України до малого приватного підприємства "Квін" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5980 від 11.09.2014.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з моменту отримання спеціального дозволу у відповідача, як у надрокористувача, виникли права та обов'язки, встановлені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615 та особливими (додатковими) умовами до спеціального дозволу на користування надрами. Так, відповідач зобов'язаний використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України. Оскільки, на момент подання позовної заяви до суду, відповідач порушень не усунув, Державна служба геології та надр України просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від №5980 від 11.09.2014.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче засідання на 01.08.2019.
19.07.2019 представником позивача Державної служби геології та надр України через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наданих матеріалів.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.08.2019 визначено:
Витребувати у малого приватного підприємства "Квін" інформацію про надіслання на адресу позивача Державної служби геології та надр України власної позиції (згоди/незгоди) на припинення права користування надрами.
Оголосити перерву у підготовчому засіданні в адміністративній справі №500/1450/19 за позовною заявою Державної служби геології та надр України до малого приватного підприємства "Квін" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №5980 від 11.09.2014 до 30.08.2019.
12.08.2019 та 16.09.2019 представником позивача Державної служби геології та надр України через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду повторно подавались клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наданих матеріалів та з метою захисту інтересів держави.
30.08.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження в адміністративній справі №500/1450/19 за позовною заявою Державної служби геології та надр України до малого приватного підприємства "Квін" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами №5980 від 11.09.2014. Призначено справу до судового розгляду на 30.09.2019.
Представник відповідача малого приватного підприємства "Квін" в судове засідання повторно не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду відповідно до статей 124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України. (далі КАС України)
Так, ухвалу про відкриття провадження у справі малим приватним підприємством "Квін" відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення отримано 05.07.2019.
Ухвалу суду від 01.08.2019 про витребування у малого приватного підприємства "Квін" інформацію про надіслання на адресу позивача Державної служби геології та надр України власної позиції (згоди/незгоди) на припинення права користування надрами та оголошення перерви у підготовчому засіданні в адміністративній справі №500/1450/19 до 30.08.2019 відповідачем отримано 05.08.2019
Ухвалу від 30.08.2019 про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду на 30.09.2019 малим приватним підприємством "Квін" отримано 06.09.2019.
Зазначені ухвали Тернопільського окружного адміністративного суду направлялись на адресу відповідача приватного підприємства "Квін", що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 48163, Тернопільська область, Теребовлянський район, село Слобідка.
Відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк не надав, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами з урахуванням статті 126 КАС України, відповідно до вимог частини шостої статті 162 КАС України.
Враховуючи вказані обставини, 30.09.2019 суд постановив ухвалу про перехід до розгляду справи №500/1450/19 за позовною заявою Державної служби геології та надр України до малого приватного підприємства "Квін" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5980 від 11.09.2014.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
11.09.2014 малому приватному підприємству "Квін" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5980 з метою видобування незмінних пісковиків для виробництва блоків і виготовлення плит та облицювальних виробів з них, порушених вивітрюванням та незмінних вивітрюванням пісковиків для виробництва бутового каменю, строком на 20 (двадцять) років до 11 вересня 2034 року.
Наказом Державної служби геології та надр України №523 від 28 листопада 2017 року, затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік, відповідно до якого перевірку малого приватного підприємства "Квін" було призначено на 23 липня 2018 року.
08 червня 2018 року наказом Державної служби геології та надр України №207 від "Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у липні 2018 року", Департаменту державного геологічного контролю було доручено провести планові перевірки надрокористувачів, в зв'язку з чим відповідачу було направлено повідомлення про проведення планової перевірки від 13 червня 2018 року, яке отримане 15.06.2018.
За результатами перевірки було складено акт перевірки №2-03/07/2018 - 12/п -103 від 27.07.2018 року, яким було встановлено наступні порушення:
1. Не виконується мета спеціального дозволу на користування надрами №5980 від 11.09.2014 - видобування незмінених пісковиків для виробництва блоків і виготовлення плит та облицювальних виробів з них, порушених вивітрюванням та незмінених вивітрюванням пісковиків для виробництва бутового каменю, оскільки станом на момент проведення перевірки, протягом 2018 року, підприємство не здійснює видобуток корисних копалин з Слобідського - 2 родовища.
2. Відсутній акт про передачу Слобідського - 2 родовища ділянки Північна та Південна для промислового освоєння.
3. Підприємство здійснювало видобуток пісковиків на протязі 2016 - 2017 років без документів, що посвідчують право на земельну ділянку для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, а саме за даними звітності 5-гр, актів на списання запасів корисних копалин та довідки підприємства встановлено, що в 2016 році видобуто 70 м3 пісковиків, у 2017 році видобуто 360 м3 пісковиків. На протязі 2018 року станом на момент проведення перевірки розробка родовища не проводиться.
4. Не виконується перша особлива умова спеціального дозволу на користування надрами №5980 від 11.09.2014, а саме умова Держгірпромнагляду України від 21.05.2014 №3923/0/3.1-12/6/14 в частині погодження щорічних планів розвитку гірничих робіт з органами Держгірпромнагляду, оскільки в 2016 та 2017 роках підприємство здійснило видобуток пісковиків обсягом 70 м3 та 360 м3 відповідно, без планів розвитку гірничих робіт. На протязі 2018 року станом на момент проведення перевірки розробка родовища не проводиться.
5. Частково не виконується пункт 5.3 статті 5 Угоди про умови користування надрами від 16.11.2016 №5980 та пунктів 2 - 3 Програми робіт в частині початку видобування обсягом 1 тис. м3в 3 кварталі 2016 року, а також виходу на проектну потужність кар'єру з видобування пісковиків обсягом 4 тис. м3 в 2 кварталі 2017 року, оскільки за даними звітності 5-гр, актів на списання запасів корисних копалин та довідки підприємства встановлено, що в 2016 році видобуто 70 м3пісковиків, у 2017 році видобуто 360 м3 пісковиків, а на момент проведення перевірки розробка родовища в 2018 році не проводиться, відповідні зміни, щодо коригування термінів та обсягів виконання зазначених робіт до Програми робіт не вносилися.
На підставі зазначеного акту перевірки складено припис від 27.07.2018 №418-18/02 щодо усунення порушень, зазначених в акті в строк до 27.08.2018.
Відповідно до пункту 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.
Пунктом 11 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб'єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.
Згідно статті 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
У встановлений строк, відповідач мале приватне підприємство "Квін" не усунув порушення. Зазначених в приписі вимог не виконав.
Таким чином, оскільки надрокористувач порушив умови надрокористування встановлені дозволом, угодою та діючим законодавством та так й не надав документи підтверджуючи про усунення порушень надрокористування, керуючись підпунктом 1, підпунктом 4 пункту 22 Порядку №615, Наказом Держгеонадра №405 від 31.10.2018, зупинено дію спеціального дозволу №5980, а надрокористувачу надано 30 днів на усунення порушень.
Про вказане відповідача повідомлено листом №22581/03/14-18 від 09.11.2018 року.
Відповідач не прийняв до уваги направлене повідомлення та порушення у встановлений Держнеонадра строк, не усунув.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра.
Положеннями статті 13 цього Кодексу встановлено, що користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Частиною першою статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до статті 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за №1174 (далі Положення №1174).
Пунктом 4 №1174 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України (підпункт 12 пункту Положення №1174),
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок №615).
Пунктом 10 Порядку 615 встановлено, що невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають:
вимоги до ефективності робіт;
сучасні технології видобування та переробки корисних копалин;
порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій;
види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр;
підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
Згідно пункту 5.3 угоди про умови користування надрами від 16.11.2016 року №5980 встановлено обов'язки користувача надр, серед яких, зокрема:
- забезпечувати охорону надр та довкілля в межах ділянки надр, наданої в користування, а також забезпечувати приведення порушених земель у стан, придатний для використання, відповідно до Програми робіт;
- проводити та фінансувати роботи у термін та в межах, зазначених у Програмі робіт;
- дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами;
- використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;
- дотримуватися вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою;
- надавати в установленому порядку Держгеонадрам інформацію щодо користування надрами;
- застосовувати прогресивні технології і техніку, що забезпечують повне, комплексне і раціональне вивчення надр;
- інші.
Відповідно до пункту 22 Порядку №615 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:
- порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;
- виникнення внаслідок проведення робіт, пов'язаних з користуванням ділянкою надр, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників або населення;
- невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Пунктом 23 Порядку 615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності"
Статтею 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Крім того, згідно пункту 7 статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру разі здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності, або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Із змісту наведених правових норм видно, що головною з підстав припинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами та невиконання обов'язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою до нього.
Таким чином у зв'язку з порушенням малим приватним підприємством "Квін" вимог передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку №615.
Крім того Держгеонадра направило лист №5158/03/14-19 від 19.03.2019 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальними дозволами.
Інформація щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами до Держгеонадр не надходила, отже самостійно анулювати спеціальний дозвіл не є можливим.
Суд звертає увагу, що відповідачем також не надано інформації про надіслання на адресу позивача Державної служби геології та надр України власної позиції (згоди/незгоди) на припинення права користування надрами на виконання вимог ухвали суду від 01.08.2019.
Положеннями статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов'язані виконувати вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.
Суд звертає увагу, що однією з умов користування надрами, яка передбачена спеціальним дозволом є подання ДНВП Геоінформ України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Таким чином, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що мале приватне підприємства "Квін" не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права у судовому порядку.
Суд зазначає, що Державною службою геології та надр України вжито необхідні заходи щодо встановлення достатніх строків для усунення Відповідачем порушень вимог користування надрами.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі №812/1074/17.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд вважає, що позивачем надані належні докази порушення відповідачем норм чинного законодавства в сфері надрокористування, вжиті позивачем заходи щодо усунення порушень норм чинного законодавства до такого усунення не привели.
Тому, позовні вимоги Державної служби геології та надр України до малого приватного підприємства "Квін" щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання дії спеціального дозволу на користування надрами №5980 від 11.09.2014 підлягають задоволенню в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Отже, у даній справі судовий збір, сплачений позивачем, з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Державної служби геології та надр України до малого приватного підприємства "Квін" про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5980 від 11.09.2014 наданого малому приватному підприємству "Квін".
реквізити учасників справи:
позивач - Державна служба геології та надр України (місцезнаходження: вул. Антона Цедіка, 16, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ: 37536031);
відповідач - мале приватне підприємство "Квін" (місцезнаходження: с. Слобідка, Теребовлянський район, Тернопільська область, 48163, код ЄДРПОУ: 21153191).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30 вересня 2019 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.