Рішення від 30.09.2019 по справі 480/2507/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2019 р. Справа №480/2507/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій, з урахуванням уточнення просить:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відносно ОСОБА_1 протиправною;

- скасувати рішення Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.05.2019 щодо відмови у перерахунку пенсії із зарахуванням страхового стажу за період роботи з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії з травня 2019 року, із зарахуванням страхового стажу за період роботи з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що рішенням Лебединського районного суду Сумської області від 10.04.2019 по справі № 580/746/19 встановлений факт перебування позивача у трудових відносинах із П'ятихатською районною спілкою споживчих товариств на посаді відбірника продбази у період з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року. Отримавши рішення Лебединського районного суду Сумської області, позивач звернулася до відповідача із вимогою про перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу за період роботи з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року в П'ятихатській районній спілці споживчих товариств на посаді відбірника продбази.

Листом від 22.05.2019 за № 3866/03-26 Білопільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача про те, що рішенням Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.05.2019 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки рішенням суду встановлено лише факт перебування позивача в трудових відносинах, але не зобов'язано управління проводити перерахунок пенсії з урахуванням вищезазначеного періоду.

Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, вважає його необґрунтованим і таким, що суперечить вимогам діючого законодавства.

Ухвалою суду від 30.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Станом на день розгляду справи відповідач своїм правом на подання письмового відзиву не скористався, тому суд, в порядку ч.6 ст. 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 15 травня 2019 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням страхового стажу за період роботи з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року.

Відповідач, листом від 22.05.2019 №3866/03-26 повідомив позивача, що рішенням Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.05.2019 їй відмовлено в перерахунку пенсії з доданням страхового стажу за період з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року в П'ятихатській районній спілці споживчих товариств на посаді відбірника продбази, оскільки рішенням Лебединського районного суду від 10 квітня 2019 року по справі № 580/746/19 встановлений лише факт перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах.

Відповідач зазначає, що вказаним рішенням суду не зобов'язано відповідача проводити перерахунок пенсії з урахуванням вищевказаного періоду роботи.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом. Іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування нарівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно зі статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Лебединського районного суду Сумської області від 10 квітня 2019 року по справі № 580/746/19 встановлений факт перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах із П'ятихатською районною спілкою споживчих товариств на посаді відбірника продбази у період з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року. Вказане рішення суду набрало законної сили 11.05.2019.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи те, що зазначеним рішенням Лебединського районного суду Сумської області встановлено факт роботи позивача в П'ятихатській районній спілці споживчих товариств на посаді відбірника продбази у період з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року, а також те, що рішення суду набрало законної сили, суд дійшов висновку, що ці обставини не підлягають доказуванню.

Відповідно до частини 4 статті 45 Закону № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про скасування рішення Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.05.2019 щодо відмови у перерахунку пенсії з зарахуванням страхового стажу за період роботи з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії з 01 травня 2019 року, з зарахуванням страхового стажу за період роботи з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог, відповідно до яких позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, суд зазначає, що бездіяльність є пасивною формою поведінки суб'єкта владних повноважень, що полягає у не вчиненні дій, які він зобов'язаний вчинити у встановленому законом порядку.

З матеріалів справи встановлено, що відповідач листом від 22.05.2019 №3866/03-26 повідомив позивача, що рішенням Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.05.2019 їй відмовлено в перерахунку пенсії з доданням страхового стажу за період з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року в П'ятихатській районній спілці споживчих товариств на посаді відбірника продбази, тобто вчинено конкретні дії.

Таким чином факт допущення відповідачем бездіяльності відсутній.

Враховуючи положення ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору в розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Білопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 20.05.2019 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з зарахуванням страхового стажу за період роботи з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01 травня 2019 року, з зарахуванням страхового стажу за період роботи з 05 травня 1972 року по 29 серпня 1972 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40030, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 768,40 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько