про залишення позовної заяви без руху
01 жовтня 2019 рокум. ПолтаваСправа № 440/3625/19
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Алєксєєва Н.Ю., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби м. Полтава головного територіального управління юстиції у Полтавській області Гречківської Юлії Володимирівни про визнання протиправними та скасування постанов,
27 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби м. Полтава головного територіального управління юстиції у Полтавській області Гречківської Юлії Володимирівни про:
- визнання протиправною та скасування постанови від 21.08.2019 про відкриття виконавчого провадження №59871618,
- визнання протиправною та скасування постанови від 20.08.2019 про стягнення виконавчого збору за виконавчим провадженням № 49450526,
- визнання протиправною та скасування постанови від 21.08.2019 про стягнення виконавчого збору за виконавчим провадженням № 49593569.
Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
В ході з'ясування питання, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, судом встановлено наступне.
Згідно із частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що предметом даного адміністративного позову є: визнання протиправною та скасування постанови від 21.08.2019 про відкриття виконавчого провадження №59871618, визнання протиправною та скасування постанови від 20.08.2019 про стягнення виконавчого збору за виконавчим провадженням № 49450526 в розмірі 14166,31 доларів США, визнання протиправною та скасування постанови від 21.08.2019 про стягнення виконавчого збору за виконавчим провадженням № 49593569 в розмірі 173,00 грн.
Таким чином, позовна заява має одночасно майновий і немайновий характер.
В силу приписів статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" установлено з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 1921 гривні.
Зважаючи на приписи частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" розмір судового збору за подання до адміністративного суду позовної вимоги немайнового характеру фізичною особою ставка судового збору становить 768,40 грн. (1921,00 грн. * 0,4).
При цьому, відповідно до статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Таким чином, оскільки у позовній заяві ОСОБА_1 заявлено 1 вимогу немайнового характеру (визнання протиправною та скасування постанови від 21.08.2019 про відкриття виконавчого провадження №59871618), розмір судового збору, що підлягає сплаті при зверненні з даними вимогами становить 768,40 грн.
За подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати (абзац 3 частина перша статті 6 Закону України "Про судовий збір").
Станом на дату сплати судового збору позивачем, Національним банком України встановлено офіційний курс 1 долар США = 24,43 грн.
Таким чином ціна позовних вимог майнового характеру в гривнях становить 346 255,95 грн., а розмір судового збору за вимоги майнового характеру становитиме 3462,56 грн (346 255,95 грн. х 1 %).
Разом із тим, згідно із наявної у матеріалах справи квитанції №20861 від 23.09.2019, позивачем при зверненні до суду сплачено суму судового збору лише у розмірі 768,40 грн.
Тобто, позивачем, при зверненні з даною позовною заявою до суду, судовий збір сплачено в розмірі, меншому аніж визначено Законом України "Про судовий збір".
Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до положень статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Позивач оскаржує до суду постанови від 20.08.2019 про відкриття виконавчого провадження, від 20.08.2019 про стягнення виконавчого збору та від 21.08.2019 про стягнення виконавчого збору, тобто поза межами строку позовної давності.
Позивачем у позовній заяві зазначено, що вказані постанови позивачем отримано 12 вересня 2019 року.
Таким чином, підстави, що дають позивачу право на пред'явлення визначених законом вимог виникли 12 вересня 2019 року.
Однак, ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з даним позовом лише 25 вересня 2019 року, що підтверджується штампом відділення пошти на конверті, у якому надійшла позовна заява до суду.
Суд зазначає, що поважними причинами пропуску строку на подання позову можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та повинні бути підтверджені належними доказами.
Позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, поважності причин не звернення позивача у встановлений строк, з дня отримання оскаржуваних постанов, до суду з позовом не надано та судом не встановлено.
Таким чином, позивачем у позовній заяві не наведено доводів, а до матеріалів позову не надано доказів, що б підтверджували поважність причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
В зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами ч. 1 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення вищевказаних недоліків шляхом подання заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.
Таким чином, позовна заява не відповідає вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України подання позовної заяви без додержання вимог статті 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення заяви без руху.
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до головного державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби м. Полтава головного територіального управління юстиції у Полтавській області Гречківської Юлії Володимирівни про визнання протиправними та скасування постанов залишити без руху.
Позивачеві усунути недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до суду:
- документа про сплату судового збору у розмірі 3462,56 грн (за реквізитами: отримувач: УК у м. Полтаві/м. Полтава/22030101, код ЄДРПОУ 38019510, банк: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UA608999980000034319206084011, призначення платежу: Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний суд);
- клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення строку, обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку.
Роз'яснити позивачу, що в разі, якщо він не усуне недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява буде йому повернута.
Копію ухвали направити позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва