(іменем України)
27 вересня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/2638/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бойка С.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
22 липня 2019 року ОСОБА_2 (надалі - ОСОБА_2 , представник позивача) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 ) до управління Державної міграційної служби України в Полтавській області, Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області та з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просить:
- визнати протиправними дії Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області (відповіді №КО-11/6/5332-19/5332/965-19 від 26.06.2019, №5332-1337/5332-19 від 23.07.2019), управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (відповіді №С-63/5301-19/5301.4/10643-19 від 26.06.2019. №С67/6/5301-19/5301.4/13209-19 від 06.08.2019) щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов'язати Миргородський міськрайонний відділ управління Державної міграційної служби у Полтавській області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Реєстрі (УНЗР).
Свої вимоги мотивує тим, що вона є матір'ю та законним представником неповнолітнього сина ОСОБА_1 .. У зв'язку з настанням його 16-річчя, вони зверталися до Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області з проханням оформлення та видачі паспорта у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року. Однак, відповідачем було надано відповіді, в яких зазначено про неможливість видати паспорт у формі книжечки. На думку позивача, такі дії є протиправними, оскільки вони суперечать діючим нормативно-правовим актам та правовій позиції Верховного Суду, викладеній у рішенні по зразковій справі у подібних правовідносинах.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
15.08.2019 представником відповідача - Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області надав відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. При зверненні ОСОБА_2 та ОСОБА_1 до заяви про видачу паспорта не було додано рішення суду, що набрало законної сили про зобов'язання оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На думку відповідача, управління діяло в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством (а.с.44-46).
27.08.2019 управлінням Державної міграційної служи України в Полтавській області наданий відзив на позов, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що позивач не надав рішення суду, що підтверджує його право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України №2503-ХІІ, закріплене в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17. На думку відповідача, управління діяло в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством (а.с.81-84).
Відповідно до вимог частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто у порядку письмового провадження, у зв'язку з чим на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Миргород Полтавської області, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 16.01.2003 відділом реєстрації актів громадянського стану Миргородського міського управління юстиції м. Полтави (а.с. 30).
01.06.2019 неповнолітній ОСОБА_1 разом з матір'ю ОСОБА_2 , звернулися до Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області із заявою, в якій просили оформити та видати на підставі Закону України "Про громадянство України" паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки, без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру (а.с.18-19).
Аналогічна за змістом заява направлена до управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (а.с.20).
26.06.2019 за результатом розгляду поданої заяви Миргородським міськрайонним відділом управління Державної міграційної служи України в Полтавській області надано відповідь, якою повідомлено про відсутність законних підстав для оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року за відсутності відповідного судового рішення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302", якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", якими передбачається, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (а.с.25).
Листом від 26.06.2019 №С-63/5301-19/5301.4/10643-19 управління Державної міграційної служби України в Полтавській області повідомило, що за відсутності відповідного рішення у Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області відсутні правові підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки ОСОБА_1 (а.с.26).
25.06.2019 неповнолітній ОСОБА_1 разом з матір'ю ОСОБА_2 , повторно звернулися до Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області із заявою, в якій просили оформити та видати на підставі Закону України "Про громадянство України" паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки, без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру (а.с.62-63).
Аналогічна за змістом заява направлена до управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (а.с.66).
Лист Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області від 23.07.2019 №5332-1337/5332-19 є аналогічним за змістом листу №КО-11/6/5332-19/5332/965-19 від 26.06.2019 (а.с.67).
Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області в листі від 06.08.2019 №С67/6/5301-19/5301.4/13209-19 повідомило, що за відсутності відповідного рішення у Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області відсутні правові підстави для оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки ОСОБА_1 (а.с.68).
Не погодившись з вказаними відмовами, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом частин першої, другої статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно з частиною другою статті 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" (далі Закон № 2235-III) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Водночас, Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (надалі Закон № 5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Згідно зі статтею 13 Закону № 5492-VI, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.
Відповідно до частин 2, 4, 6 статті 14 Закону № 5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Тобто, заявник, звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.
У разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв'язку з неможливістю їх реалізації.
Відповідно до частини 7 ст. 16 Закону № 5492-VI, уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо:
1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;
2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);
3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;
4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Отже, положенням вказаної статті Закону № 5492-VI передбачено вичерпний перелік підстав для відмови заявникові у видачі документа.
З матеріалів справи вбачається, що після досягнення шістнадцятирічного віку, ОСОБА_1 разом з матір'ю, звернулися до Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області із заявою про видачу паспорта у формі книжечки. При цьому, заявник відмовився від отримання та користування будь-якими біометричними документами, що містять інформацію, для зчитування якої необхідні додаткові пристрої, а також від внесення даних про нього до Єдиного демографічного реєстру та від зняття біометричної інформації.
Згідно наданої відділом відповіді від 26.06.2019 на звернення ОСОБА_1 та його законного представника, відповідач відмовив у видачі позивачу паспорта громадянина України раніше встановленого зразка 1994 року у формі книжечки з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 та на ненадання позивачем рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Проте, постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", на яку посилається відповідач, як на підставу відмови у видачі паспорта позивачу, також передбачає можливість оформлення паспорта громадянина України з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки.
Пунктом 1 постанови затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, що додається.
За змістом п. 2 цієї постанови, із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру запроваджено:
з 1 січня 2016 р. оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. № 2503-XII;
з 1 листопада 2016 р. оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Відповідно до п.3 вказаної постанови прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється; паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.
Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Пунктом 131 постанови №302 передбачено, що до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, вноситься зокрема інформація: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук (за згодою особи).
Безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразка містить відцифровані персональні данні особи.
Як встановлено судом, при зверненні до Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області із заявою про видачу паспорта у формі книжечки, ОСОБА_1 відмовився від отримання паспорту з безконтактним електронним носієм, оскільки такий носій містить персональні дані, від обробки яких він відмовляється.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про захист персональних даних", мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних.
Персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (ст. 2 Закону).
Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (ч. 5, 6 ст. 6 вказаного Закону).
Таким чином, принципами обробки персональних даних є відкритість і прозорість, відповідальність, адекватність та не надмірність їх складу та змісту стосовно визначеної мети їх обробки, а підставою обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних.
Законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює не якість закону та порушення конституційних прав такої особи.
Враховуючи викладене, Миргородським міськрайонним відділом управління Державної міграційної служби у Полтавській області безпідставно відмовлено ОСОБА_1 в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки.
Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/2/18 (№806/3265/17).
За правилами статті 291 КАС суди повинні враховувати висновки Верховного Суду у зразковій справ під час ухвалення рішення у типовій справі.
Висновки Великої Палати Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Суд зазначає, що в постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи № Пз/9901/2/18 зазначено право будь-якого громадянина надавати чи не надавати згоду на відповідну обробку персональних даних, тому наявність чи відсутність релігійних переконань, в даній справі, не потребує доведення, оскільки первинною є саме наявність чи відсутність згоди на відповідну обробку персональних даних.
Також вирішуючи спір по суті, Верховний Суд констатував, що норми Закону №5492-VI, на відміну від норм Положення про паспорт (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), не тільки звужують, але фактично скасовують право громадянина на отримання паспорта у вигляді паспортної книжечки без безконтактного електронного носія персональних даних, який містить кодування його прізвища, імені та по батькові, та залишають тільки право на отримання паспорта громадянина України, який містить безконтактний електронний носій. На думку Верховного Суду, це є безумовним порушенням вимог статті 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Також такий підхід не відповідає вимогам якості закону (тобто втручання не було встановлене законом), не було необхідним у демократичному суспільстві у тому сенсі, що воно було непропорційним цілям, які мали бути досягнуті, не покладаючи на особу особистий надмірний тягар. Зазначене допускає свавільне втручання у право на приватне життя у контексті неможливості реалізації права на власне ім'я, що становить порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція).
Верховний Суд звернув увагу, що законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.
У зразковій справі Верховний Суд зауважив, що реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних, їх обробка повинна здійснюватись, як і раніше, в межах і на підставі тих законів і нормативно-правових актів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою. При цьому, згадані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.
Як зазначено в постанові Верховного Суду від 19 вересня 2018 року, будь-яке обмеження прав і свобод особи повинно бути чітким та законодавчо визначеним, однак таке обмеження, як неможливість отримання паспорта у формі книжечки, законодавством не передбачено.
Аналізуючи вищенаведене, Миргородський міськрайонний відділ управління Державної міграційної служби у Полтавській області своїми діями порушує права ОСОБА_1 , передбачені статтею 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, оскільки неоформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки саме через його відмову від збирання персональних даних, що не призводить до негативних наслідків тих чи інших людей та не спрямоване проти цих людей чи держави, обмежує його права, що встановлені законом, і не є необхідними в демократичному суспільстві.
При цьому вказані заяви про оформлення паспорту були особисто підписані позивачем, та із заяви чітко вбачається волевиявлення особи на видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року.
Крім того, жодних зауважень щодо поданих заяв ОСОБА_1 , відповідач у відповіді не висловлював.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не довели правомірності своїх відмов в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки, викладеній в листах №КО-11/6/5332-19/5332/965-19 від 26.06.2019, №5332-1337/5332-19 від 23.07.2019 та №С-63/5301-19/5301.4/10643-19 від 26.06.2019. №С67/6/5301-19/5301.4/13209-19 від 06.08.2019.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області (відповіді №КО-11/6/5332-19/5332/965-19 від 26.06.2019, №5332-1337/5332-19 від 23.07.2019), управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (відповіді №С-63/5301-19/5301.4/10643-19 від 26.06.2019. №С67/6/5301-19/5301.4/13209-19 від 06.08.2019) щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи протиправну відмову відповідача у видачі ОСОБА_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки суд вважає за доцільне для належного захисту прав позивача зобов'язати Миргородський міськрайонний відділ управління Державної міграційної служби у Полтавській області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Водночас з цим, позовні вимоги в частині зобов'язання Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Реєстрі (УНЗР) задоволенню не підлягають, оскільки при видачі паспорта у формі згідно з Положенням №2503-ХІІ взагалі не передбачено внесення будь-яких даних особи до Єдиного державного демографічного реєстру.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи, що позивача звільнено від сплати судового збору, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (вул. Пушкіна, 63, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 37829297), Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області (вул. Якова Усика, 34, м. Миргород, Полтавська область, 37600) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними відмови управління Державної міграційної служби України в Полтавській області (відповіді №С-63/5301-19/5301.4/10643-19 від 26.06.2019, №С67/6/5301-19/5301.4/13209-19 від 06.08.2019), Миргородського міськрайонного відділу управління Державної міграційної служби у Полтавській області (відповіді №КО-11/6/5332-19/5332/965-19 від 26.06.2019, №5332-1337/5332-19 від 23.07.2019) в оформленні та видачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки.
Зобов'язати Миргородський міськрайонний відділ управління Державної міграційної служби у Полтавській області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С.Бойко