Ухвала від 01.10.2019 по справі 420/5742/19

Справа № 420/5742/19

УХВАЛА

01 жовтня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379657, місцезнаходження: 67560, Одеська обл., с. Красносілка, вул. Набережна, 87а), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) в особі Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (місцезнаходження: 67500, Одеська обл., смт. Доброслав, вул. Центральна, 29) про визнання протиправними та скасування державних актів на право власності на земельну ділянку та державної реєстрації земельних ділянок,-

ВСТАНОВИВ:

До суду 30 вересня 2019 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379657, місцезнаходження: 67560, Одеська обл., с. Красносілка, вул. Набережна, 87а), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) в особі Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (місцезнаходження: 67500, Одеська обл., смт. Доброслав, вул. Центральна, 29) про визнання протиправними та скасування державних актів на право власності на земельну ділянку та державної реєстрації земельних ділянок.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що ця справа не належить розгляду в порядку адміністративного судочинства, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п.1 ч.1 ст.4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

З позовних вимог вбачається, що позивачем оскаржуються державні акти про реєстрацію права власності на земельні ділянки та речові права на земельні ділянки, які належать сторонім особам.

У цьому випадку спір, що розглядається, не є спором між учасниками публічно-правових відносин, оскільки відповідач, приймаючи рішення про реєстрацію права власності на земельні ділянки не мав публічно-правових відносин саме з позивачем. Прийняті відповідачем оскаржувані рішення про передачу у власність стосувалось прав інших осіб, а не позивача.

Отже, виникнення спірних правовідносин обумовлено, зокрема, незгодою позивача з правомірністю набуття іншими особами права власності на земельну ділянку, що стало підставою для оскарження державних актів про право власності та рішень про державну реєстрацію земельних ділянок за іншими фізичними особами. Тобто предметом розгляду в цій справі є законність набуття фізичними особами права власності на земельну ділянку, що свідчить про приватноправовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин.

Таким чином, суд вважає, що прийняте відповідачем рішення про передачу іншим особам у приватну власність земельних ділянок є ненормативними актами, у такому випадку захист порушеного права має вирішуватися за нормами цивільного судочинства.

Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з частини першої статті 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Засади захисту права власності, які поширюються і на правовідносини щодо права користування, регулюються статтею 386 ЦК України, згідно з частиною другої якої, власник, який має підстави передбачати можливість порушення свого права власності іншою особою, може звернутися до суду з вимогою про заборону вчинення нею дій, які можуть порушити його право, або з вимогою про вчинення певних дій для запобігання такому порушенню.

Оскільки позовні вимоги заявлено на захист порушеного права власності/користування на земельну ділянку, а на підставі оскаржуваних рішень суб'єкта владних повноважень у інших осіб виникло право власності, правомірність набуття якого оспорюється позивачем, то цей спір стосується приватноправових відносин і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має вирішуватися судами за правилами ЦПК України.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26 вересня 2019 року по справі №814/1117/15.

Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Частиною 6 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.

Роз'яснити позивачу, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

З урахуванням зазначеного, позовна заява ОСОБА_1 не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства, а тому суд відмовляє позивачу у відкритті провадження в адміністративній справі.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 19, 170,171, 256, 293,295 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04379657, місцезнаходження: 67560, Одеська обл., с. Красносілка, вул. Набережна, 87а), Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ 39765871, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) в особі Відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (місцезнаходження: 67500, Одеська обл., смт. Доброслав, вул. Центральна, 29) про визнання протиправними та скасування державних актів на право власності на земельну ділянку та державної реєстрації земельних ділянок.

Роз'яснити позивачу, що з цим позовом він має право звернутися до місцевого загального суду, в порядку цивільного судочинства.

Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.

Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки передбаченіст.ст.295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч.1 Перехідних положень КАС України.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Суддя: Л.Р. Юхтенко