Рішення від 27.09.2019 по справі 140/2159/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2159/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Смокович В.І., розглянувши за правилами спрощеного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась із позовом до Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області про визнання неправомірними дій щодо відмови у зарахуванні до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 для перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" період роботи із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року; зобов'язання зарахувати до її спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період роботи із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року на ДП "Шахта №1 "Нововолинська" для здійснення перерахунку призначеної пенсії на пільгових умовах згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та здійснити перерахунок і виплату пенсії такої пенсії із 14 червня 2019 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 14 червня 2019 року звернулась до територіального пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії згідно із Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Листом від 25 червня їй було відмовлено у такому перерахунку, оскільки ДП "Шахта №1 "Нововолинська" не сплачено єдиного соціального внеску за позивача у спірному періоді.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки із довідок про доходи, виданих ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» щодо нарахованого та сплаченого ЄСВ за період із січня 2016 року по червень 2019 року убачається, що у спірний період позивач працювала у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» за що була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої сплачено ЄСВ. Пільговий стаж позивачки також підтверджується довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 136 від 10 червня 2019 року; витягами з наказів по шахті про результати проведення атестації робочих місць. Вважає, що незарахування страхових внесків, сплачених із її заробітної плати, на рахунки Пенсійного фонду України відбувалось не з вини працівника, а тому не може бути підставою для неврахування страхового стажу за вказаний період.

На підставі вищенаведеного позивач просить позов задовольнити повністю.

У відзиві на позов № 13104/02-39 від 13 серпня 2019 року (арк. спр. 38-42) відповідач його вимог не визнав. Вказав, що період роботи на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» з 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року не зараховано до страхового та пільгового стажу позивачки у зв'язку із несплатою роботодавцем за неї єдиного соціального внеску, у зв'язку із чим підстави для перерахунку признаної пенсії відсутні.

Керуючись наведеним, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та постановлено судовий розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (арк. спр. 1).

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідачів у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

У червні 2019 ОСОБА_1 звернулась до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про престижність шахтарської праці», Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням сум, які були утримані із заробітної плати, виплаченої ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» за період роботи із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року, зарахувавши цей період в пільговий стаж.

Листом № 7609/02-39 від 26 червня 2019 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії (арк. спр. 13), оскільки відповідно до даних персоніфікованого обліку за вказаний період роботи за професією медична сестра на ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» відсутня інформація про сплату внесків роботодавцем. Отже, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, на підставі частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування», ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії із урахуванням пільгового стажу за період роботи із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року.

Не погоджуючись із такими діями уповноваженого органу, позивач звернулась із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону № 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За приписами частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 вказаного Закону, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як убачається з матеріалів адміністративної справи спір між сторонами виник щодо незарахування до страхового та пільгового стажу для перерахунку пенсії періоду роботи позивача із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків.

З копії трудової книжки позивача (арк. спр. 11-12) слідує, що ОСОБА_1 21 січня 2016 року прийнята на роботу медсестрою підземного здоров пункту (наказ від 21 січня 2016 року № 8/к).

Як випливає із довідок про заробітну плату та інші прибутки ОСОБА_1 № 514/14, № 515/14, № 516/14, № 517/14 від 04 липня 2019 року (арк. спр. 17-20), виданих ДП «Шахта №1 «Нововолинська», у спірний період позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата страхувальником, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового та пільгового стажу період роботи позивача із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» для перерахунку пенсії.

При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових внесків з у спірному періоді на ДП «Шахта №1 «Нововолинська» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу, оскільки обов'язок щодо нарахування та сплати ЄСВ покладено саме на страхувальника.

Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періоду її роботи із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року у ДП «Шахта №1 «Нововолинська».

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.

Відтак, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій Головного управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до пільгового страхового стажу періоду роботи в ДП «Шахта №1 Нововолинська» на посаді медичної сестри підземного здоровпункту ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року та відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із 14 червня 2019 року; зобов'язання Головного управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із 14 червня 2019 року.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 768 грн 40 коп., сплачений відповідно до квитанції № 20 від 09 липня 2019 року (арк. спр. 2).

Керуючись статтями 139, 243, 245, 246, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-А, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у зарахуванні до пільгового страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в ДП «Шахта №1 Нововолинська» на посаді медичної сестри підземного здоровпункту із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року та відмови у перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із 14 червня 2019 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи із 21 січня 2016 року по 10 червня 2019 року у ДП «Шахта № 1 «Нововолинська» та здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із 14 червня 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 768 грн 40 коп. (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя В.І. Смокович

Повне судове рішення складене 27 вересня 2019 року.