Рішення від 27.09.2019 по справі 140/2147/19

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2019 року ЛуцькСправа № 140/2147/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смокович В.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження за правилами скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції Поліського округу до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Петроль" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція Поліського округу (далі - ДЕІ Поліського округу, Інспекція) звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Петроль" (далі - ТзОВ "Укр-Петроль", товариство) про застосування заходів реагування шляхом часткової зупинки діяльності, а саме: заборони (зупинки) здійснення викидів в атмосферне повітря АЗС № 1 (вул. Зелена, 4-А, с. В.Житин, Рівненський район, Рівненська область) (далі - АЗС № 1), АЗС № 5 (вул. Січових Стрільців, 50, м. Рівне, Рівненська область) (далі - АЗС № 5) до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; заборони (зупинки) здійснення забору підземної води на господарсько-побутові потреби АЗС № 3 (вул. Варшавська, 2-Г, м. Сарни, Рівненська область) (далі - АЗС № 3), АЗС № 1 (вул. Зелена, 4-А, с. В. Житин, Рівненський район, Рівненська область), АЗС № 6 (вул. 17 Вересня, 39, с. Панталія, Дубенський район, Рівненська область) (далі - АЗС № 6) до моменту отримання дозволу на спецводокористування.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Державна екологічна інспекція Поліського округу у січні-лютому 2019 року провела планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТзОВ "Укр-Петроль" за результатами якої було установлено, зокрема, факти порушення відповідачем природоохоронного законодавства (викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря, самовільне водокористування) на АЗС № 1 (вул. Зелена, 4-А, с. В.Житин, Рівненський район, Рівненська область), АЗС № 5 (вул. Січових Стрільців, 50, м. Рівне, Рівненська область), АЗС № 3 (вул. Варшавська, 2-Г, м. Сарни, Рівненська область), АЗС № 6 (вул. 17 Вересня , 39, с . Панталія , Дубенський район, Рівненська область). За результатами перевірки видано припис від 04 лютого 2019 року щодо усунення виявлених порушень природоохоронного законодавства. За результатами позапланового заходу контролю у квітні 2019 року позивачем установлено, що товариство не виконало усі пункти припису від 04 лютого 2019 року, зокрема - пункти 2, 4 щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел на АЗС № 1, № 5, № 3, № 6. Такими діями відповідач порушив вимоги Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Відтак позивач із посиланням на норми статей 4, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" просив застосувати до ТзОВ "Укр-Петроль" заходи реагування шляхом часткової зупинки діяльності , а саме: заборони (зупинки) здійснення викидів в атмосферне повітря АЗС № 1, АЗС № 5 до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; заборони (зупинки) здійснення забору підземної води на господарсько-побутові потреби АЗС № 3, АЗС № 1, АЗС № 6 до моменту отримання дозволу на спецводокористування.

У відзиві на позов № 277 від 26 липня 2019 року (арк. спр. 57-61) відповідач його вимог не визнав. Вказав, що застосування заходів реагування є тимчасовим заходом, який застосовується безпосередньо до суб'єкта господарювання, що здійснює господарську діяльність на відповідному об'єкті та направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. ТзОВ "Укр-Петроль" у травні 2019 року припинило експлуатацію перевірених АЗС, що підтверджено відповідними договорами, актами. Тому, застосування заявлених заходів реагування суперечить вимогам чинного законодавства та фактично не може бути виконане. Водночас, відповідач зазначив, що виявлені порушення не становлять загрози життю і здоров'ю людей у процесі здійснення його господарської діяльності.

Керуючись наведеним, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 15 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справні, розгляд якої постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (арк. спр. 1). Окрім того, ухвалою суду від 27 вересня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про заміну неналежного відповідача (арк. спр. 113-114). Також, ухвалою суду від 27 вересня 2019 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду (арк. спр. 115-116).

Суд, перевіривши доводи позивача та відповідача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

Відповідно до наказу Державної екологічної інспекції Поліського округу від 17 січня 2019 року №4-П «Про здійснення заходів державного нагляду (контролю)», повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 61/2/03.1-08/18 від 22 грудня 2018 року, направлення на проведення перевірки № 20/2 від 17 січня 219 року, фахівцями Інспекції з охорони навколишнього природного середовища проведено перевірку з питань дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» вимог законодавства у сфері охорони природного навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (арк. спр. 7-9). За результатами вказаної перевірки складено акт № 76 від 04 лютого 2019 року (арк. спр. 10-25). На підставі акту установлено, що основним видом діяльності підприємства є торгівля нафтопродуктами; перевірка проводилась на об'єктах:

1) АЗС № 1 (вул. Зелена, 4-А, с. В.Житин, Рівненська область);

2) АЗС № 4 (вул. Млинівська, 30-Б, м. Рівне);

3) АЗС № 3 (вул. Варшавська, 2-Г, м. Сарни, Рівненська область);

4) АЗС № 6 (вул. 17-го Вересня, 39, с. Панталія, Дубенський район, Рівненська область);

5) АЗС № 5 (вул. Січових Стрільців, 50, м. Рівне).

Відповідно до розділу VI акта № 76 від 04 лютого 2019 року перевіркою було виявлено, зокрема, що відповідач здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на АЗС № 1, АЗС № 5 без відповідного дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням частини першої статті 10, статті 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря"; відповідач здійснює самовільне водокористування на АЗС № 3, АЗС № 1, АЗС № 6, а саме - забір підземної води на господарсько-побутові потреби, без дозволу на спецводокористування, що є порушенням статей 44, 48 Водного кодексу України (арк. спр. 13, зворот).

У зв'язку із виявленими порушення, позивач виніс припис № 76 від 04 лютого 2019 року (арк. спр. 24-25), яким приписав товариству, зокрема отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел на АЗС № 1, АЗС № 5 до 01 квітня 2019 року; отримати дозвіл на спецводокоритсування на АЗС № 3, АЗС № 1, АЗС № 6 до 01 квітня 2019 року (пункти 2, 4 припису).

Директора ТзОВ «Укр-Петроль» притягнуто до адміністративної відповідальності за виявлені порушення природоохоронного законодавства у вигляді штрафу у сумі 272 грн, який він сплатив 22 лютого 2019 року (арк. спр. 26-31).

На підставі наказу Державної екологічної інспекції Поліського округу «Про здійснення заходів державного нагляду (контролю)» № 17-П від 02квітня 2019 року, направлення № 113/2 від 02 квітня 2019 року фахівцями Інспекції проведено позаплановий захід державного контролю ТзОВ «Укр-Петроль» щодо дотримання останнім вимог законодавства у сфері охорони природного навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якого складено акт № 306 від 12 квітня 2019 року (арк. спр. 34-45). Вказаним актом зафіксовано, що ТзОВ «Укр-Петроль» не виконало, зокрема пункти 2, 4 припису № 76 від 04 лютого 2019 року (не отримало дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел на АЗС № 1, та АЗС № 5; не отримало дозвіл на спецводокористування на АЗС № 3, АЗС № 1, АЗС № 6).

За результатами позапланового заходу державного контролю Інспекція винесла припис № 306 від 12 квітня 2019 року, яким повторно зобов'язала Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел на АЗС № 1, АЗС № 5 до 01 червня 2019 року; отримати дозвіл на спецводокоритсування на АЗС № 3, АЗС № 1, АЗС № 6 до 01 червня 2019 року (пункти 2, 4 припису № 306) (арк. спр. 46-47).

Директора ТзОВ «Укр-Петроль» притягнуто до адміністративної відповідальності за виявлені порушення природоохоронного законодавства у вигляді штрафу у сумі 680 грн, який він сплатив 02 травня 2019 року (арк. спр. 48-50).

Окрім того суд установив, що перевірені АЗС не перебувають у власності ТзОВ «Укр-Петроль», а свою господарську діяльність (торгівлю нафтопродуктами) на вказаних об'єктах товариство здійснювало на підставі договорів оренди, укладених із власниками: Приватним підприємством «Укр-Петроль», Дочірнім підприємством «Укр-Петроль Плюс».

Так, відповідно до договору оренди № 01/2018/АЗС від 01 січня 2018 року та додатку до нього, укладеного між Приватним підприємством «Укр-Петроль» (орендодавцем) та ТзОВ «Укр-Петроль» (орендарем), та на його виконання орендодавець передав, а орендар прийняв у тимчасове платне користування споруди та обладнання, зокрема АЗС № 1, АЗС № 5, АЗС № 6 (арк. спр. 62-69).

Водночас, на підставі додаткової угоди від 21 травня 2019 року до договору оренди № 01/2018/АЗС від 01 січня 2018 року за спільною згодою сторони припинили строк оренди вказаних об'єктів. Пунктом 2 додаткової угоди встановили, що майно вважається переданим після підписання відповідного акта приймання-передачі (арк. спр. 70). Акти приймання-передачі до договору оренди від 01 січня 2018 року сторони склали та підписали 21 травня (на АЗС № 6), 28 травня 2019 року (на АЗС № 5), 31 травня 2019 року (на АЗС № 1) (арк. спр. 71-73).

Відповідно до договору оренди № 01/01/18 від 01 січня 2018 року та додатку до нього, укладеного між Дочірнім підприємством «Укр-Петроль Плюс» (орендодавцем) та ТзОВ «Укр-Петроль» (орендарем), та на його виконання орендодавець передав, а орендар прийняв у тимчасове платне користування споруди та обладнання, зокрема АЗС № 3 (арк. спр. 74-76).

Однак, на підставі додаткової угоди від 24 червня 2019 року до договору оренди № 01/01/18 від 01 січня 2018 року за спільною згодою сторони припинили строк оренди вказаного об'єкта. Пунктом 2 додаткової угоди встановили, що майно вважається переданим після підписання відповідного акта приймання-передачі (арк. спр. 77). Акт приймання-передачі до договору оренди від 01 січня 2018 року сторони склали та підписали 24 червня 2019 року (арк. спр. 78).

Тобто із терміну розірвання орендних правовідносин та повернення майна, що перебувало у користуванні орендаря, відповідач не проводить свою господарську діяльність на АЗС № 6, АЗС № 5, АЗС № 1, АЗС № 3, тобто не здійснює експлуатацію перевірених об'єктів.

Державна екологічна інспекція Поліського округу 09 липня 2019 року звернулась із даним позовом до суду та просить застосувати заходи реагування до ТзОВ «Укр-Петроль» шляхом часткової зупинки діяльності, а саме: заборони (зупинки) здійснення викидів в атмосферне повітря АЗС № 1, АЗС № 5 до моменту отримання відповідачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; заборони (зупинки) здійснення забору підземної води на господарсько-побутові потреби на АЗС № 3, АЗС № 1, АЗС № 6 до моменту отримання відповідачем дозволу на спецводокористування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V)

Як встановлено статтею 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною четвертою статті 4 Закону № 877-V передбачено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Відповідно до статті 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25 червня 1991 року № 1264-XII (далі - Закон № 1264-XII) завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Згідно з частиною першою статті 35 Закону № 1264-XII державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

За змістом пункту "а" частини першої статті 20-2 Закону № 1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема: про екологічну та радіаційну безпеку; про охорону та раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами; щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

Із наведеного вбачається, що контроль за охороною навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів покладено на Державну екологічну інспекцію України та її територіальні органи. З цією метою вони в межах своїх повноважень та у визначеному законодавством порядку проводять перевірки, з-поміж іншого, суб'єктів господарювання на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2017 року № 275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно із Положенням про Державну екологічну інспекцію Поліського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 257 від 27 листопада 2018 року, Державна екологічна інспекція в Поліського округу є міжрегіональним територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі - Держекоінспекція) та їй підпорядковується.

Як визначено пунктом 6 Положення до функцій Державної екологічної інспекції Поліського округу віднесено звернення до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Таким чином, Державна екологічна інспекція України та її міжрегіональні територіальні органи, зокрема Державна екологічна інспекція Поліського округу є повноважним органом щодо реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Як визначено статтями 10, 11, 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

За поданням обласних, Київської, Севастопольської міських державних адміністрацій, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища і центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.

Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Відповідно до статей 44, 48, 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані: 1) економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; 2) використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; 3) дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; 4) використовувати ефективні сучасні технічні засоби і технології для утримання своєї території в належному стані, а також здійснювати заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з неї; 5) не допускати порушення прав, наданих іншим водокористувачам, а також заподіяння шкоди господарським об'єктам та об'єктам навколишнього природного середовища; 6) утримувати в належному стані зони санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, прибережні захисні смуги, смуги відведення, берегові смуги водних шляхів, очисні та інші водогосподарські споруди та технічні пристрої; 7) здійснювати засобами вимірювальної техніки, у тому числі автоматизованими, облік забору та використання вод, контроль за якістю і кількістю скинутих у водні об'єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об'єктів у контрольних створах, а також подавати відповідним органам звіти в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законодавчими актами; 8) здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод; 9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу; 10) безперешкодно допускати на свої об'єкти державних інспекторів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а також громадських інспекторів з охорони довкілля, які здійснюють перевірку додержання вимог водного законодавства, і надавати їм безоплатно необхідну інформацію; 11) своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства; 12) своєчасно інформувати центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування про виникнення аварійних забруднень; 13) здійснювати невідкладні роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварій, які можуть спричинити погіршення якості води, та надавати необхідні технічні засоби для ліквідації аварій на об'єктах інших водокористувачів у порядку, встановленому законодавством; 14) виконувати інші обов'язки щодо використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів згідно з законодавством.

Спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Дозвіл на спеціальне водокористування видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Відповідно частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З аналізу вищенаведених норм законодавства випливає, що заходи реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств застосовується до конкретного суб'єкта господарювання, який фактично здійснює підприємницьку діяльність на об'єкті.

Як установлено судом на підставі доказів, що містяться у справі, із терміну розірвання орендних правовідносин та повернення майна, що перебувало у користуванні орендаря, відповідач не проводить свою господарську діяльність на АЗС № 6, АЗС № 5, АЗС № 1, АЗС № 3 із травня-червня 2019 року.

На переконання суду, позовні вимоги, заявлені Інспекцією до ТзОВ «Укр-Петроль» (застосування заходів реагування шляхом часткової зупинки діяльності, а саме: заборони (зупинки) здійснення викидів в атмосферне повітря на АЗС № 1, АЗС № 5 до моменту отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; заборони (зупинки) здійснення забору підземної води на господарсько-побутові потреби на АЗС № 3, АЗС № 1, АЗС № 6 до моменту отримання дозволу на спец водокористування), не можуть бути фактично виконані товариством, оскільки останнє не здійснює експлуатацію перевірених об'єктів із травня-червня 2019 року.

Таким чином, враховуючи, що заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) можуть бути застосовані лише до суб'єкта господарювання, який фактично здійснює господарську діяльність на об'єкті перевірки, враховуючи, що орендар ТзОВ "Укр-Петроль" передало спірні АЗС орендодавцю - іншому підприємству у зв'язку із закінченням договору оренди, виявлені під час проведення перевірки порушення законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, тому суд дійшов висновку, що підстави для задоволення адміністративного позову Державної екологічної інспекції Поліського округу відсутні.

Відповідно до статті 139 КАС України, питання про розподіл судових витрат у даній справі судом не здійснюється.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції Поліського округу (10014, Житомирська область, місто Житомир, вулиця Леха Качинського, 12-А, ідентифікаційний код юридичної особи 42163803) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Петроль" (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Георгія Гонгадзе, 5, ідентифікаційний код юридичної особи 39610216) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повний текст судового рішення складено 27 вересня 2019 року.