Справа № 445/1837/19
26 вересня 2019 року суддя Золочівського районного суду Львівської області Пилип'як П.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Золочівського районного суду Львівської області надійшли протоколи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
ОСОБА_1 02.09.2019 року не з'явився на реєстрацію до органу національної поліції, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого йому постановою Золочівського районного суду Львівської області.
Крім того, ОСОБА_1 06.09.2019 року, о 23 год. 00 хв був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого йому постановою Золочівського районного суду Львівської області.
Крім того, ОСОБА_1 08.09.2019 року, о 23 год. 00 хв був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого йому постановою Золочівського районного суду Львівської області.
Крім того, ОСОБА_1 16.09.2019 року не з'явився на реєстрацію до органу національної поліції, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого йому постановою Золочівського районного суду Львівської області.
Крім того, ОСОБА_1 24.09.2019 року, о 23 год. 00 хв був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду, встановленого йому постановою Золочівського районного суду Львівської області.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав, підтвердив обставини, викладені у протоколах.
Згідно ст.36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень, адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Зважаючи на той факт, що в провадженні судді знаходиться п'ять протоколів про адміністративні правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , вважаю що розгляд справи в одному провадженні буде доцільним.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд, відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи по суті.
Постанова судді згідно ст. 283 КУпАП має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Статтею 187 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд.
Ч. 2 ст. 187 КУпАП встановлено відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Вина ОСОБА_1 підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме, протоколами про адміністративне правопорушення серії АА № 801920 від 25.09.2019 року, серії АА № 801919 від 25.09.2019 року, серії АА НОМЕР_1 від 25.09.2019 року, серії АА НОМЕР_2 від 25.09.2019 року, серії АА НОМЕР_3 від 25.09.2019 року, поясненнями ОСОБА_2 , реєстраційним листом на гр. ОСОБА_1 , постановою Золчоівського районного суду Львівської області від 11 червня 2019 року про встановлення адміністративного нагляду, постановою Золочівського районного суду Львівської області від 20 серпня 2019 року (якою ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП).
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставина, що пом'якшує відповідальність правопорушника є його щире розкаяння.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, всі обставини справи в їх сукупності, бере до уваги особу правопорушника, та застосовує до нього адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої статтею 187 КУпАП, що буде достатнім для виконання завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення та здійснення виховного впливу на правопорушника.
На підставі ст. 40-1 КУпАП, з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст.34,35,36,40-1,187,245,280,283 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 187 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 (сто сімдесят) гривень.
У разі несплати добровільно штрафу протягом 15 днів з дня вручення копії постанови, при примусовому виконанні постанови суду згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф підлягає стягненню у подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Золочівський районний суд Львівської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя:П. В. Пилип'як