Постанова від 24.09.2019 по справі 1340/6274/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2019 рокуЛьвів№ 857/6995/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Довгополова О.М., Пліша М.А.,

за участю секретаря судового засідання: Бедрій Х.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року, головуючий суддя - Москаль Р.М., ухвалене о 10:32 год. у м. Львові, повний текст якого складено 31.05.2019 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправною відмову виконати судові рішення та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2018 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ГУ Держгеокадастру у Львівській області, в якому просив визнати протиправною відмову розглянути заяву від 06.06.2018 року та зобов'язати відповідача розглянути заяву про державну реєстрацію земельної ділянки відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр"; встановити контроль за виконанням судового рішення в цій справі.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що ним було подано до відділу у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області повний пакет документів, підготовлений ПП "РІК" та виконано всі необхідні вимоги чинного законодавства для державної реєстрації земельної ділянки. Стверджував, що у відповідача були відсутні будь-які підстави для відмови у реєстрації земельної ділянки, передбачені статтею 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію земельної ділянки від 06.06.2018 року; зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про державну реєстрацію земельної ділянки від 06.06.2018 року реєстраційний № 17005-000801899-007-13 та за результатами розгляду цієї заяви прийняти одне із рішень, передбачених Законом України "Про державний земельний кадастр" та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України постановою від 17.10.2012 №1051; в задоволенні інших позовних вимог відмовлено; встановлено порядок та спосіб виконання цього рішення суду; встановлено судовий контроль за виконанням цього рішення суду.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ГУ Держгеокадастру у Львівській області оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що належним відповідачем у справі є державний кадастровий реєстратор відділу у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області, оскільки розгляд поданої позивачем заяви не віднесено до повноважень відповідача у цій справі.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав подану апеляційну скаргу, вважає оскаржене рішення суду незаконним та повністю підтримав доводи, зазначені у апеляційній скарзі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 06.06.2018 ОСОБА_1 через Центр надання адміністративних послуг звернувся до відділу у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області із заявою (реєст. № 17005-000801899-007-13), в якій просив здійснити державну реєстрацію земельної ділянки 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Винничківської сільської ради з видачею витягу з державного земельного кадастру. До заяви додав: заяву про державну реєстрацію земельної ділянки за формою, встановленою Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженою Постановою КМ України від 17.10.20102 № 1051; оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою; електронний документ, що містить відомості про результати робіт із землеустрою, які підлягають внесенню до Державного земельного кадастру, відповідно до вимог Закону України "Про Державний земельний кадастр"; копію документа, що посвідчує особу (а.с. 46).

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 відділ у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області за підписом заступника начальника відділу Попадюк С.В . надав заявнику відповідь листом № 31-13-0.29-760-/113-18 від 20.06.2018 року, в якому повідомив заявника про те, що поданий проект землеустрою не відповідає Закону України "Про Державний земельний кадастр". В листі, зокрема, зазначив, що в проекті відсутні: - матеріали про погодження меж із сусідніми власниками (користувачами) наведеними в описі меж кадастрового плану земельної ділянки; - акт приймання-передачі межових знаків на зберігання; - довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами угіддями; - висновок про погодження проекту відповідно до частини п'ятої статті 186-1 ЗК України. В листі також з посиланням на положення Порядку ведення Державного земельного кадастру інформовано заявника, що документи, що є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру не повинні містити підчищення чи дописки, закреслені слова чи виправлення, орфографічні та арифметичні помилки (а.с. 47).

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач проявив бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про реєстрацію земельної ділянки.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Закон України "Про Державний земельний кадастр" встановлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру (далі - Закон).

Відповідно до статті 9 Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до статті 24 Закону державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється, зокрема, за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи.

Частиною 4 статті 24 Закону встановлено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

- заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;

- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

- документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Згідно із частиною 5 статті 24 Закону державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: - перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; - за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки, як визначено у частині шостій статті 24 Закону № 3613-VI, є: - розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; - подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; - невідповідність поданих документів вимогам законодавства; - знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 69 Порядку внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою згідно з додатком 12 замовника документації із землеустрою та оцінки земель або її розробника від імені замовника, якщо це передбачено договором на виконання відповідних робіт (далі - заявник).

Заява разом з документацією із землеустрою або оцінки земель, електронним документом та іншими документами, зазначеними у пунктах 91 - 137 цього Порядку, подається заявником Державному кадастровому реєстраторові особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Пунктом 70 Порядку передбачено, що державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє:

1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру;

3) розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень;

4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

У разі звернення за внесенням відповідних відомостей (змін до них) неналежної особи (особи, яка не може бути заявником відповідно до цього Порядку), подання заявником не повного пакета документів та/або розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора Державний кадастровий реєстратор відмовляє такій особі, заявникові у прийнятті заяви безпосередньо у момент її подання або у день надходження рекомендованим листом зазначених документів за формою згідно з додатком 13 із зазначенням рекомендацій щодо усунення причин, що є підставою для такої відмови, зокрема найменування та місцезнаходження органу, до повноважень якого належить внесення відомостей (змін до них) про об'єкт Державного земельного кадастру.

У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її відповідно до пункту 71 цього Порядку.

Заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру обліковуються шляхом їх реєстрації у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати їх реєстрації та створенням їх електронних копій за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру (п. 71 Порядку).

Відповідно до п.п. 73, 74 Порядку Державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру:

1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: - відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; - електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку;

2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91-137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.

Державний кадастровий реєстратор не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення.

Державний кадастровий реєстратор протягом строку, встановленого пунктом 73 цього Порядку, перевіряє електронний документ на відповідність:

1) даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів);

2) вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1;

3) даним документації із землеустрою та оцінки земель.

У разі невідповідності електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, Державний кадастровий реєстратор:

1) складає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру протокол проведення перевірки електронного документа за формою згідно з додатком 16;

2) повертає заявникові документацію із землеустрою та оцінки земель без позначки, зазначеної у пункті 75 цього Порядку, разом з електронним документом, протоколом його перевірки та іншими документами для виправлення зазначених у протоколі проведення перевірки електронного документа помилок та подання документів разом з цим протоколом для проведення повторної перевірки (п. 77 Порядку).

Так, матеріалами справи підтверджено, що за наслідками розгляду заяви позивача про державну реєстрацію земельної ділянки жодного рішення державним реєстратором прийнято не було, за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2018 року відділ у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області надав відповідь листом.

Фактично відповідачем не прийнято жодного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.06.2018 року в порядку, визначеному Законом та Порядком, що свідчить про протиправну бездіяльність щодо належного розгляду такої заяви, через що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими.

Крім цього, колегія суддів вважає безпідставними покликання апелянта про те, що ГУ Держгеокадастру у Львівській області є неналежним відповідачем у даній справі, оскільки як встановлено колегією суддів в судовому засіданні відділ у Пустомитівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області не є юридичною особою, а являється структурним підрозділом ГУ Держгеокадастру у Львівській області, відтак не може бути відповідачем за даним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 травня 2019 року у справі №1340/6274/18 - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її проголошення, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 243 КАС України - з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді О. М. Довгополов

М. А. Пліш

Повний текст постанови складено 27.09.2019 року.