Постанова від 27.09.2019 по справі 580/1538/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/1538/19 Суддя (судді) першої інстанції: Л.В. Трофімова

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Бєлової Л.В., Лічевецького І.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.07.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо не складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2015 року № 988 та постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», починаючи з 31.08.2017 року, а також не направлення нової довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії - протиправною;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача із повною реальною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00 грн; підвищення посадового окладу (0%) - 0,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби (30 %) - 1350,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0%) - 0,00 грн; надбавка за почесне звання «Почесний» чи «Народний» (0%) - 0,00 грн; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (0%) - 0,00 грн; інші надбавки, що мають постійний характер та визначені постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 (0%) - 0,00 грн; премія (61,7%) - 3609,45 грн; усього - 9459,45 грн.

Позовна заява обґрунтована тим, що Ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області надано до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 25.10.2017 року № 11627 та від 23.03.2018 року №2303009484, до яких протиправно не включено всі види грошового забезпечення, що нараховувались позивачу під час проходження служби та зазначила премії, у розмірі меншому ніж фактично отримував позивач. На думку позивача, Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області не врахувавши, що позивач набув право на пенсію, а відповідно і на перерахунок пенсії 31.08.2017 року, а середній розмір премії у серпні 2017 року за посадою старшого інспектора відділу поліції становив 61,7 %, створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на гідний соціальний захист.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10 липня 2019 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

При цьому суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, не включивши до довідки від 23.03.2018 року № 2303009484 премію у розмірі 61,7% (від усіх нарахувань) діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановами Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, від 13.02.2008 року №45, від 21.02.2018 року №103 добросовісно і розсудливо, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи, з урахуванням усіх обставин. Крім того, суд звернув увагу на закріплене у частині 3, 4 статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45.

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог в повному обсязі. Апелянт зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення судом неповно досліджені всі надані докази по справі та не надано належної оцінки всім обставинам по справі, неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права. Доводи апелянта обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно не включено до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки в розмірах, які належать до врахування при призначенні пенсії позивачу, що суперечить правам та інтересам останнього. На думку позивача, висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 у справі № 802/2196/17-а не можуть бути застосовані під час розгляду даної справи, оскільки позивач набув право на перерахунок пенсії 31.08.2017, а не з 01.01.2016, оскільки станом на 01.01.2016 позивач не мав права на пенсію.

Відповідачем було подано відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено про безпідставність та необгрунтованість викладених у ній доводів, відсутність підстав для її задоволення, та просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Згідно з п.2 ч.1 ст.311 КАС України справу розглянуто у письмовому провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач з 31.08.2017 (а.с.77) отримує пенсію з інвалідності 2 групи (довічно) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується пенсійним посвідченням від 07.11.2017 року №2849500910 (а.с.46).

Відповідно до довідки МСЕК від 01.09.2017 року серії 12 ААА № 870376 позивачу встановлено 2 групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням служби в органах внутрішніх справ з 31.08.2017 року (а.с.47).

Згідно довідки УМВС України у Черкаській області від 25.10.2017 року № 11627, виданої відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262, постанови № 988 та наказу МВС № 260 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за нормами чинними на 01.01.2016 року на ім'я позивача за прирівняною посадою поліцейського «старший інспектор відділу поліції» складові нарахування становлять: посадовий оклад - 2500,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн; надбавка за вислугу років (30 %) - 1350,00 грн; премія (2,73%) - 159,71 грн; усього - 6009,71 грн, тобто після 31.07.2017 року (а.с.40).

Відповідно до довідки УМВС України у Черкаській області від 23.03.2018 року №2303009484 про розмір грошового забезпечення у зв'язку із змінами, виданої відповідно до Закону № 2262, постанов КМУ № 988 та № 103, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ за нормами, чинними за січень 2016 на ім'я позивача за прирівняною посадою поліцейського «старший інспектор відділу поліції» складові нарахування становлять: посадовий оклад - 2500,00 грн; підвищення посадового окладу (0%) - 0,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби (30 %) - 1350,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (0%) - 0,00 грн; надбавка за почесне звання «Почесний» чи «Народний» (0%) - 0,00 грн; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (0%) - 0,00 грн; інші надбавки, що мають постійний характер та визначені постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 (0%) - 0,00 грн; премія (2,05%) - 119,93 грн; усього - 5969,93 грн (а.с.41).

25.01.2019 року позивач звернувся до відповідача з листом про виготовлення та направлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивачу із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500 грн; оклад за звання майор міліції - 2000 грн; надбавка за вислугу років 30 % - 1350 грн; премія - 61,7 % (від усіх нарахувань) усього 9459,45 грн.

У заяві зазначено, що право на пенсію, відповідно і право на перерахунок пенсії позивач набув 31.08.2017 року з призначенням пенсії з інвалідності (а.с.44).

31.01.2019 року відповідачем надано відповідь, де зазначено про відсутність підстав щодо збільшення розміру премії, включеної у довідку від 23.03.2018 року № 2303009484 про розмір грошового забезпечення у зв'язку з тим, що вказаний у довідці розмір премії 2,05 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (а.с.45) згідно Постанови № 103.

Вважаючи свої права порушеними, а вчинену бездіяльність протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

За наслідком перегляду рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку колегія суддів враховує наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на службі в органах внутрішніх справ, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону № 2262 пенсії належать перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

07.11.2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Згідно Закону № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262 доповнено частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом 2 відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються у порядку та на умовах, визначених Законом № 2262.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча би одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01.01.2016 проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постановою № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Разом із тим, з матеріалів справи вбачається, що з 01.01.2016 року Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом не приймалось, нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством не вводилось, крім складових, що зазначені у довідках від 25.10.2017 року та 23.03.2018 року.

Інших доказів у контексті вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) не надано.

З метою проведення перерахунку пенсій відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону №2262 раніше призначених пенсій особам, які мають право на їх отримання, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», що набрала чинності 24.02.2018 року (далі - Постанова № 103), якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 988.

Пунктом 3 Постанови КМУ № 103 передбачено: перерахувати з 01.01.2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988.

Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за складовими за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року з розрахунку середнього розміру премій за довідками від 25.10.2017 року № 11627 (премія 2,73%) та від 23.03.2018 року № 2303009484 (премія 2,05%).

З матеріалів справи вбачається, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 року № 3261/05/22-2018 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі повідомлено, зокрема, що підставою для перерахунку пенсії є стаття 63 Закону № 2262, Постанова КМУ № 103, Постанова КМУ № 704. Зазначено, що премія визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Листом від 12.03.2018 року № 2866/09/48-2018 «Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських» Національна поліція України повідомила, що середній розмір премії старшого інспектора відділу поліції за січень 2016 року становить 2,05% (а.с.69 - зворотній бік).

Вказаний відповідачем розмір премії 2,05% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 61,7 % немає.

Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі № 802/2196/17-а зазначено, що висновки у цій зразковій справі належить застосовувати у адміністративних справах щодо звернення до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), у межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а у задоволенні позову відмовлено повністю. Зазначена постанова набрало законної сили за результатами перегляду Великою Палатою Верховного Суду - постановою Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 року залишено без змін.

Під час вирішення зазначеної зразкової справи Велика Палата Верховного Суду прийшла таких висновків:

1) якщо у справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ, до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку №45, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

2) розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Також, згідно частини 18 статті 43 Закону №2262 у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія належить невідкладному перерахунку.

У рішенні Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини 7 статті 43, першого речення частини 1 статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Конституційний Суд України зафіксовано, що норми-принципи частини 5 статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що врахований і включений відповідачем до складу грошового забезпечення розмір премії згідно довідки від 25.10.2017 року 2,73 % і від 23.03.2018 року 2,05% є середнім розміром, що фактично виплачені за відповідний місяць за відповідною прирівняною посадою, узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 61,7%, що є середнім розміром премії, виплаченої за посадою старшого інспектора відділу поліції у серпні 2017 року без одночасного підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та без включення до відповідної форми довідки, немає.

Відсутні підстави не враховувати положення абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45, оскільки визначення Кабінетом Міністрів України розміру премії, що враховується під час перерахунку пенсій узгоджується з частиною 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з якою пенсії належать перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги звертає увагу на приписи ч. 3 ст. 291 КАС України, яким передбачено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Відтак, з урахуванням того, що дана справа є типовою, та беручи до уваги правову позицію, висловлену Верховним Судом у зразковій справі № 802/2196/17-а, де суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову.

Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне та обгрунтоване рішення про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відтак, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції викладені в рішенні, прийнятому за повного з'ясування обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Враховуючи вищевикладене та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було повно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з дотриманням норм матеріального права.

Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 липня 2019 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Текст постанови виготовлений 27.09.2019.

Головуючий-суддя:А.Ю. Кучма

Судді:Л.В. Бєлова

І.О. Лічевецький