Постанова від 26.09.2019 по справі 340/979/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2019 року м. Дніпросправа № 340/979/19

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Добродняк І.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 травня 2019 року (суддя Притула К.М.) у справі №340/979/19 за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просив:

- визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України в особі керівника Малахова Олександра Анатолійовича;

- зобов'язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року №1294, за нормами чинними на 01.01.2017 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що 20.12.2018 та 14.03.2019 він звертався до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із запитом щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ України від 07.11.2017 року №1294 за нормами чинними на 01.01.2017 року за посадою начальника Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Кіровоградській області. Відповідачем, у порушення Конституції України та чинного законодавства, надавалися довідки за нормами чинними на 01.01.2018 року без зазначення встановлених позивачеві на час виходу на пенсію відповідних надбавок та премій.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 травня 2019 року позов задоволено частково, а саме зобов'язано Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого за відповідною посадою - начальника Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Кіровоградській області.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції зробив наступні висновки. По-перше, суд вказав на наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2017р., у

зв'язку із збільшенням розміру посадових окладів військовослужбовців на підставі постанови КМУ №1294. По-друге, суд виходив з того, що таке право не могло бути реалізовано позивачем через не надання пенсійному органу довідки про складові грошового забезпечення. В-третє, суд вказав на те, що недотримання Пенсійним Фондом України послідовності дій, яка передбачена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, не може бути підставою для відмови відповідачем для надання позивачу довідки для перерахунку пенсії.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову. В якості порушень судом першої інстанції норм процесуального права відповідач посилається на те, що судом розглянуто позов, який не відповідав вимогам ст..ст.160, 161 КАС України, оскільки в ньому не було зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків - позивача, відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти. Позов також не містив належного обґрунтування протиправності дій відповідача у спірних відносинах. Щодо суті спірних відносин відповідач посилається на те, що дійсно з 01.01.2017р. були підвищенні посадові оклади військовослужбовців. На виконання вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, відповідач повідомив відповідач про вказані обставини повідомив Пенсійний Фонд України, однак останній не повідомив Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про підстави проведення перерахунку пенсій, а ГУ ПФУ в Кіровоградській у свою чергу не сформували відповідні списки та не направили їх до уповноважених органів, що унеможливило складання довідки позивачу. З цих підстав відповідач вказує на те, що ним було дотримано вимог законодавства, в частині перерахунку пенсії, а перерахунок пенсії позивача не відбувся у зв'язку із обставинами не залежними від відповідача. Вказані обставини, на думку відповідача, унеможливлюють задоволення позову шляхом зобов'язання відповідача надати позивачу довідку про складові грошового забезпечення, при цьому, враховуючи і те, що чинне законодавство, зокрема, Порядок №45, не передбачає видачу довідок для перерахунку пенсії за заявами отримувача пенсії.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.311 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з таких підстав.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як отримувач пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

28 грудня 2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294", яка набрала законної сили 1 січня 2017 р.

Зазначеною постановою Кабінет Міністрів України вніс зміни у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 щодо врегулювання питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби, збільшивши розмір посадових окладів.

20.12.2018 та 14.03.2019 позивач звертався до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із запитом щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за посадою - Начальник управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Кіровоградській області, з урахуванням нового посадового окладу та інших видів грошового забезпечення з 01.01.2017 (а.с.8,10).

Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України в листі від 15.01.2019 № 3.3/21-19/М-818 (а.с. 9) та від 26.03.2019 №3.1/195-19/М-144 проінформувало позивача про те, що на даний час не має законодавчих підстав для надання довідки для перерахунку пенсії, призначеної за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відмова у наданні довідки про складові грошового забезпечення, що перешкоджало позивачу у реалізації його права на перерахунок пенсії, стала підставою для звернення позивача із позовом до суду.

З наслідками перегляду справи, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для часткового задоволення позову з огляду на таке.

Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

07 листопада 2007 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Додатком 20 до зазначеної постанови затверджено схему посадових окладів осіб начальницького складу апарату Державної пенітенціарної служби.

28 грудня 2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294», якою затверджено, у тому числі, схему посадових окладів осіб начальницького складу апаратів управлінь (відділів) Державної пенітенціарної служби в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Київській області.

Вказана постанова набрала чинності з 1 січня 2017 року.

Постановою КМУ від 28.12.2016р. №1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007р. №1294» збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі на посаді, якій працював позивач, що у відповідності до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає останньому право на перерахунок пенсії.

Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позивач мав право на перерахунок пенсії з 01.01.2017р. у зв'язку із збільшенням посадових окладів військовослужбовців.

Встановивши право позивача на перерахунок пенсії суд першої інстанції обґрунтовано зазначив те, що за загальним правилом таке право позивача повинно було реалізовано у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1.

Так, згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (зі змінами та доповненнями, далі - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

У відповідності до п. 2 Порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Згідно з положеннями п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

З аналізу наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд першої інстанції правильно вказав на те, що Порядком встановлена наступна послідовність дій: Державна пенітенціарна служба повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже саме у такому порядку мали діяти державні органи задля реалізації права позивача на перерахунок пенсії.

Встановлені обставини у цій справі свідчать про те, що Державною пенітенціарною службою України на адресу Пенсійного фонду України було направлено лист від 12 січня 2017 року № 4/4-83-Тл/2-17, в якому зазначено про необхідність інформування підпорядкованих територіальних органів Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку пенсій, пенсіонерам Державної кримінально-виконавчої служби України, розміри посадових окладів яким були змінені відповідно до постанова КМУ від 28 грудня 2016 року № 1036..

У свою чергу, доказів повідомлення Пенсійним фондом України Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про підстави проведення перерахунку пенсій та направлення останнім до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в даному випадку як уповноваженого органу видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій позивача, відповідних списків матеріали справи не містять.

Той факт, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не було направлено списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії та яким необхідно видати довідки, підтвердив і відповідач.

В той же час, встановивши не дотримання Порядку перерахунку пенсії, суд першої інстанції правильно виходив з того, що такі обставини не можуть нівелювати право позивача на перерахунок пенсії та прийнявши до уваги те, що перерахунок пенсії може бути здійснений лише на підставі довідки про складові грошового забезпечення, обґрунтовано зобов'язав відповідача, як орган, що уповноважений видавати довідки для перерахунку пенсії, видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення.

Отже аргументи відповідача про неможливість задоволення позову, з огляду на недотримання Порядку перерахунку пенсій, є безпідставними.

Не можуть бути підставою для задоволення апеляційної скарги і доводи відповідача про невідповідність поданого позову вимогам ст.ст.160, 161 КАС України. Так вказані аргументи відповідача були предметом дослідження і судом першої інстанції, який обґрунтовано вказав на їх безпідставність, оскільки позовна заява за своєю формою та змістом відповідала вимогам КАС України.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не існує.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України - залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 травня 2019 року у справі №340/979/19 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст постанови складено 27.09.2019р.

Головуючий - суддя Я.В. Семененко

суддя Н.А. Бишевська

суддя І.Ю. Добродняк