27 вересня 2019 р. м. Харків Справа № 520/4483/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Гуцала М.І.,
Суддів: Бенедик А.П. , Донець Л.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Харківського обласного військового комісаріату та Міністерства оборони України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019, головуючий суддя І інстанції: Супрун Ю.О. (повний текст складено 10.06.2019) по справі № 520/4483/19
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Міністерства оборони України у недотриманні прав позивача на належний соціальний захист, пов'язаний з правом ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби на отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530;
- визнано протиправним та скасовано рішення Міністерства оборони України в частині відмови ОСОБА_1 в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності 2-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, оформлене протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.03.2019 року №37, п.15;
- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби (додаток 13 до Положення, затвердженого наказом МО України № 530) та належним чином оформлений пакет документів, наданий ним разом з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю від 21.06.2018 року у відповідності до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530;
- зобов'язано Міністерство оборони України після отримання відповідного висновку ІНФОРМАЦІЯ_1 вирішити питання щодо можливості призначення, нарахування та здійснення виплат одноразової грошової допомоги (додаток 13 до Положення, затвердженого наказом МОУ № 530) через ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби у розмірі 90-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності у відповідності до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530, з урахуванням висновків суду;
- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач, Харківський обласний військовий комісаріат, звернувся до суду з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нове судове рішення про відмову у їх задоволенні.
В обгрунтування апеляційної скарги зазначає, що на час встановлення позивачу інвалідності вперше (2003 рік) не існувало норми щодо виплати одноразової грошової допомоги, а тому відсутні підстави для виплати одноразової грошової допомоги по встановленню позивачу ІІІ групи інвалідності. Повторно ІІ групу інвалідності було встановлено позивачу у 2017 році, тобто групу інвалідності змінено понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності.
Відповідач - Міністерство оборони України - також не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, звернувся до суду з апеляційною скаргою, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.
В обгрунтування апеляційної скарги зазначає, що позивачу встановлено ІІ групу інвалідності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності, а тому виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється. Вказує про передчасність позовної вимоги стосовно зобов'язання Харківського обласного військового комісаріату направити до розпорядника бюджетних коштів висновок та документи стосовно призначення одноразової грошової допомоги.
Позивачем до суду надано відзив на апеляційну скаргу Міністерства оборони України, в якому просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
В обгрунтування відзиву зазначає, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, зазначена у довідці МСЕК, а не з моменту звільнення з військової служби. Друга група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби, встановлена позивачу вперше з 13.03.2017, а тому позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги.
Також відмічає, що Харківський обласний військовий комісаріат, незважаючи на наявність передбаченого положеннями Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975, обов'язку направлення протягом 15 днів з дня реєстрації всіх документів до головного розпорядника бюджетних коштів висновку із документами стосовно призначення одноразової грошової допомоги, раніше вже відмовляв позивачу у такому направленні.
Згідно положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвал Другого апеляційного адміністративного суду про призначення справи до розгляду, справа була розглянута колегією суддів в порядку письмового провадження. З врахуванням вимог ч. 5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення є дата складання його повного тексту. Повний текст постанови суд апеляційної інстанції складає з дотриманням строків, визначених ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши доповідь обставин справи, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення вимог поданих відповідачами апеляційних скарг з огляду на наступне.
В ході судового розгляду було встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , підполковник у відставці, пенсіонер Міністерства оборони України.
Згідно витягу із наказу Головнокомандуючого Сухопутних військ Збройних Сил України від 20.11.2002 року № 326 позивача звільнено з військової служби в запас за станом здоров'я з правом носіння військової форми.
Згідно витягу із наказу начальника Харківського гвардійського ордена Червоної Зірки інституту танкових військ ім. Верховної Ради України при Національному технічному університеті “Харківський політехнічних інститут” (по особовому складу) від 10.12.2002 №344 у зв'язку зі звільненням позивача виключено зі списків особового складу інституту та всіх видів забезпечення з направленням на військовий облік до Київського РВК м. Харкова.
17.10.2002 військово-лікарська комісія В/ч НОМЕР_1 провела огляд позивача та склала свідоцтво про хворобу № 267/5955, згідно якого виявлені на час огляду захворювання позивача, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.
З 27.01.2003 ОСОБА_1 встановлено 3-ю групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, що підтверджується витягом до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія ХАР-01 № 013108 від 27.01.2003.
13.03.2017 ОСОБА_1 вперше встановлено 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, що підтверджено випискою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12ААА № 480023 від 13.03.2017.
З 01.04.2019 ОСОБА_1 повторно встановлено 2 групу інвалідності безтерміново внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, що підтверджено довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12ААА № 967813 від 16.01.2019.
21.06.2018 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2-ої групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, та надав документи згідно п. 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення №530) та п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 (далі - Порядок №975), в тому числі і свідоцтво про хворобу ВЛК № 267/5955 від 17.10.2002 та довідки МСЕК.
Листом Харківського обласного військового комісаріату №1955/ВСЗ від 06.07.2018 позивачу повідомлено, що йому було вперше встановлено інвалідність 27.01.2003, одноразова грошова допомога введена в дію з 01.01.2007, а тому право на отримання одноразової допомоги мають тільки військовослужбовці, яким встановлено інвалідність після 01.01.2007. Щодо виплати даної допомоги в зв'язку з встановленням 2-ої інвалідності по погіршенню стану здоров'я з 13.03.2017 на підставі довідки МСЕК серії 12ААА № 480023 від 13.03.2017 зазначено, що згідно ч. 4 ст. 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 по справі № 2040/6228/18, яке 15.11.2018 набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не поданні у 15-тиденний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби (додаток 13 до Положення, затвердженого наказом МОУ № 530) та належним чином оформлений пакет документів, наданий ним через з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю від 21.06.2018 року у відповідності до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530;
- зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю - ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом 2-ої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби (додаток 13 до Положення, затвердженого наказом МОУ № 530) та належним чином оформлений пакет документів, наданий ним разом з заявою про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю від 21.06.2018 року у відповідності до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. № 975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530.
27.11.2018 ІНФОРМАЦІЯ_4 на виконання зазначеного рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 по справі № 2040/6228/18 складено та подано до Департаменту фінансів Міністерства оборони України висновок стосовно призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , який визнаний інвалідом 2-ої групи захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби (додаток 13 до Положення, затвердженого наказом МО України № 530) та належним чином оформлений пакет документів.
Рішенням засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим пунктом 15 протоколу №37 від 22.03.2019, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, оскільки на момент встановлення інвалідності позивачу в 2003 році не існувало правової норми щодо виплати одноразової грошової допомоги. Зміна групи інвалідності позивача відбулась понад дворічний термін після встановлення первинної групи інвалідності.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.04.2019 №1057/ВСЗ дане рішення Комісії Міністерства оборони України було направлене позивачу.
Частково задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, що настала після звільнення з військової служби внаслідок захворювання, пов'язаного з її проходженням, починається саме з моменту настання підстав для отримання цієї допомоги, тобто з дати встановлення відповідної групи інвалідності МСЕК, а не з моменту звільнення з військової служби. За призначенням одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності позивач до відповідачів не звертався, доказів виплати одноразової грошової допомоги позивачу до суду не надано. Другу групу інвалідності позивачу вперше встановлено у 2017 році, а тому з врахуванням такої обставини відповідач зобов'язаний повторно розглянути заяву позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю.
При цьому суд першої інстанції виходив з того, що саме до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття рішення про призначення або відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, а Харківський обласний військовий комісаріат має обов'язок у 15-ти денний строк з дня реєстрації документів направити до Міністерства оборони України висновок з поданими документами для прийняття вказаного рішення. Міністерству оборони України законом надано дискреційні повноваження щодо прийняття рішень про призначення одноразової грошової допомоги, або про відмову в призначення такої грошової допомоги.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Предметом спору у цій справі є вимога щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги позивачу як інваліду саме ІІ групи.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Положеннями ст. 41 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Закон України № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до статті 1 Закон № 2011-ХІІ соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі ст.1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дія цього закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закон № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок №975).
Даний Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).
Відповідно до п.3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, зокрема, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Таким чином, моментом виникнення права є дата встановлення інвалідності позивачу ІІ групи, а тому застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло на момент первинного встановлення позивачу ІІ групи інвалідності, тобто 13.03.2017.
Системний аналіз наведених правових норм (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає підстави зробити висновок, що у разі встановлення військовослужбовцю (в тому числі і військовослужбовцю строкової служби) більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у нього виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується йому з урахуванням виплаченої раніше суми обов'язкового особистого державного страхування або одноразової грошової допомоги.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-563а14, постановах Верховного Суду від 28 лютого 2018 року у справі № 806/694/16, від 15 березня 2018 року у справі № 816/4195/15, від 20 березня 2018 року у справі № 295/3091/17, від 21 червня 2018 року у справі № 751/4367/17, від 21 серпня 2018 року у справі № 295/14297/16-а, від 13 грудня 2018 року у справі № 623/1711/17, від 05 квітня 2019 року у справі №820/4143/18.
Колегія суддів наголошує, що позиція апелянтів стосовно того, що право особи виникає лише з дати, що зазначена у довідці МСЕК, виданої при первинному огляді, є помилковою та суперечить пунктам 3 і 11 Порядку № 975, оскільки, як вбачається з вищевказаних норм права, законодавець не пов'язує право лише з довідкою МСЕК, виданою особі при первинному огляді, і не позбавляє особу реалізувати своє права на підставі довідки МСЕК, виданої при повторному огляді.
Як вбачається з довідок МСЕК, то інвалідність встановлюється на певний строк або безстроково, в довідках МСЕК чітко зазначено, що інвалідність встановлюється (вказується строк), а не підтверджується.
Вищевикладена правова позиція та обставини повністю узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною по справах з приводу призначення одноразової грошової допомоги, з посиланням на ст. 46 Конституції України та висновки Конституційного Суду України про додаткові гарантії соціальної захищеності такої категорії громадян, як позивач, які потребують, як під час проходження військової служби, так і після її закінчення, що зумовлено насамперед тим, що служба у Збройних Силах, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002).
Зокрема, відповідні висновки Верховного Суду викладені в постанові від 28.08.2018 по справі №645/3875/16-а, які, згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, обов'язкові до врахування при врегулюванні спірних правовідносин.
Колегія суддів враховує, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2018 по справі № 2040/6228/18, яке 15.11.2018 набрало законної сили, встановлено наявність у позивача права на отримання допомоги, незважаючи зміну групи інвалідності, проведеної понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.
Доводи відповідача про те, що право на отримання спірної одноразового грошової допомоги виплачується тільки військовослужбовцям, звільненим з військової служби після 01.01.2007 року, визнаються необгрунтованими, зважаючи на наявність у ОСОБА_1 права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, Порядку № 975 та Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року № 530.
Щодо зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно направити документи позивача стосовно призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 10 і 11 цього Порядку.
Пунктом 13 Порядку № 975 встановлено, що розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що передумовою отримання одноразової грошової допомоги, яка виплачується Міністерством оборони України, є звернення до уповноваженого органу, в даному випадку - військкомату, із відповідною заявою та іншими необхідними документами, які в установлений строк розглядаються цим органом, після чого складається висновок за результатами розгляду заяви про призначення та виплати одноразової грошової допомоги виплати одноразової грошової допомоги, який направляється розпоряднику бюджетних коштів для прийняття відповідного рішення (про призначення чи про відмову в призначенні такої допомоги).
При цьому, на військовий комісаріат покладено обов'язок направити до Міністерства оборони України висновок та документи для прийняття рішення про призначення або про відмову у призначені одноразової грошової допомоги, а до компетенції Міністерства оборони України віднесено прийняття відповідного рішення.
Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду 01 серпня 2018 року у справі № 750/5060/17, від 22 серпня 2018 року у справі № 802/1966/17-а, від 20.05.2019 у справі №697/566/17.
Також слід враховувати, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.
Беручи до уваги вищевказане, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 ..
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на результати розгляду апеляційного перегляду оскарженого судового рішення та вимоги ст. 139 КАС України, у справі відсутні підстави для здійснення нового розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційні скарги ІНФОРМАЦІЯ_1 та Міністерства оборони України залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 по справі № 520/4483/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)М.І. Гуцал
Судді(підпис) (підпис) А.П. Бенедик Л.О. Донець
Повний текст постанови складено 27.09.2019.