Рішення від 27.09.2019 по справі 640/5622/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 вересня 2019 року № 640/5622/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клименчук Н.М., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного товариства з обмеженою відповідальністю «ТАСК-БРОКЕР» про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач, Комісія) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «ТАСК-БРОКЕР» (далі - відповідач, ТОВ «ТАСК-БРОКЕР») про стягнення з відповідача до Державного бюджету України штрафу в сумі 170000,00 грн., згідно із постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.12.2018 №723-ДП-Т.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за результатами перевірки діяльності відповідача встановлено, що ним вчинено умисні дії, що мають ознаки маніпулювання на фондовому ринку, у зв'язку із чим було видано постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.12.2018 №723-ДП-Т. У зв'язку із несплатою штрафу на виконання вказаної постанови, позивачем подано позов до суду про стягнення суми штрафу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.04.2019 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, у якому вказано на те, що постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 27.12.2018 №723-ДП-Т, на підставі якої заявлено позовні вимоги про стягнення штрафу, оскаржена у судовому порядку. У зв'язку із цим відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Комісією подано відповідь на відзив, у якому наведено обґрунтування правомірності оскарженої відповідачем у судовому порядку постанови від 27.12.2018 №723-ДП-Т.

Відповідачем подано заперечення, у якому зазначено про необґрунтованість відповіді на відзив.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.07.2019 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про закриття провадження у справі.

Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружним адміністративним судом міста Києва, встановлено наступне.

Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову №723-ДП-Т від 27.12.2018 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою застосовано у відношенні ТОВ «Таск-Брокер» санкцію у вигляді штрафу у розмірі 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 000,00 грн. за умисні дії, що мають ознаки маніпулювання на фондовому ринку.

Оскільки у встановлений строк та на час звернення до суду вказана сума штрафу відповідачем не сплачена, керуючись положеннями статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», відповідно до якої у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Оцінивши за правилами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружним адміністративним судом міста Києва зроблено висновок, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96-ВР.

Згідно з абзацу 2 статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно із частиною 1 статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку належить накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, за умисні дії, що мають ознаки маніпулювання на фондовому ринку, визначені цим Законом у розмірі від десяти до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або в розмірі до ста п'ятдесяти відсотків прибутку (надходжень), одержаних в результаті цих дій.

Судом встановлено, що позивачем прийнято постанову №723-ДП-Т від 27.12.2018 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, якою застосовано у відношенні ТОВ «Таск-Брокер» санкцію у вигляді штрафу у розмірі 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 000,00 грн. за умисні дії, що мають ознаки маніпулювання на фондовому ринку.

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Разом з тим, судом встановлено, що ТОВ «Таск-Брокер» оскаржено постанову №723-ДП-Т від 27.12.2018 у судовому порядку.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.05.2019 №640/2021/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2019 позов ТОВ «Таск-Брокер» задоволено повністю, визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №723-ДП-Т від 27.12.2018.

Згідно із частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи те, що постанову №723-ДП-Т від 27.12.2018, на підставі якої позивачем заявлено позов про стягнення суми штрафу, скасовано рішенням суду, яке набрало законної сили, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись положеннями статей 77-78, 143, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до приватного товариства з обмеженою відповідальністю «ТАСК-БРОКЕР» про стягнення коштів відмовити повністю.

Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Н.М. Клименчук