ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
27 вересня 2019 року № 826/12301/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клименчук Н.М. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 )
доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053 код ЄДРПОУ 42098368)
про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 недоотриманої пенсії, яка входить до складу спадщини, в меншому розмірі в сумі 25 472,85 грн.;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити частину недоотриманої пенсії яка входить до складу спадщини, в розмірі 10 793,85 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що є спадкоємцем майна, що складається з недоотриманої пенсії в розмірі 36266,70 грн., що належала померлій матері. Відповідачем безпідставно не здійснено виплату у повному обсязі суми недоотриманої пенсії у розмірі 10 793,85 гривень. Посилаючись на норми статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положення статті 1227 Цивільного кодексу України, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києві від 08.08.2018 відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позивачем 08.10.2018 через канцелярію Окружного адміністративного суду подано клопотання про заміну неналежного відповідача.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києві від 04.02.2019 здійснено заміну первісного відповідача Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Вказаною ухвалою зобов'язано відповідача протягом п'ятнадцяти днів надати суду відзив на позовну заяву.
В установлений законом строк, відповідачем відзив на адміністративний позов не надано.
Відповідно до частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно із частиною 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 19.08.2016, виданого Броварським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, мати позивача померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 77 років, про що 19.08.2016 складено відповідний актовий запис № 724.
На підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 22.01.2018 вбачається, що позивач відповідно до статті 1261 Цивільного Кодексу України є спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщина, на яку він отримав свідоцтво складається з недоотриманої пенсії у розмірі 36 266,70 грн., яка належала померлій на підставі повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві №4408/04 від 23.02.2017. Вартість майна становить -
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, 16.03.2018 в порядку одержання суми недоотриманої пенсії, що входить до складу спадщини позивачем отримано кошти у розмірі 25 472,85 грн., тобто в сумі, меншій від тієї, яка зазначена у свідоцтві про право на спадщину, яка визначена на підставі повідомлення №4408/04 від 23.02.2017 Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві. Ці обставини не заперечуються сторонами та не є спірними у даній справі.
Не погодившись з виплаченою сумою ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою для роз'яснення питання виплати недоотриманої пенсії померлої ОСОБА_2 , однак Пенсійний орган, посилаючись на норми статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування вказує, що позивач має право на недоотриману пенсію у сплаченому розмірі, оскільки з усіма необхідними документам позивач звернулися тільки 24.01.2018, тобто Пенсійний фонд зобов'язаний виплатити недоотриману пенсію за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, що входить до складу спадщини.
Таким чином, спірним питанням даної справи є правомірність відмови відповідачем у виплаті суми недоотриманої пенсії, яка входить до складу спадщини.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Як передбачено Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України № 384/2011 від 06.04.2011, Пенсійний фонд України (його територіальні органи) входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Одними з основних завдань Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску; керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Відповідно до покладених завдань і функцій, саме Пенсійний фонд України є суб'єктом владних повноважень у сфері правовідносин щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, а спори, що виникають між учасниками цих відносин, є публічно-правовими, тому згідно з вимогами частини 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України їх вирішення належить до юрисдикції адміністративних судів.
В силу положень частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи (а тому і органи та посадові особи пенсійного фонду України, як органи виконавчої влади, до яких відноситься і Відповідач) зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно з статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії.
Відповідно до частини першої статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сума пенсії, яка належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині 2 статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи ні, положеннями частини другої вказаної статті передбачено, що члени сім'ї, зазначені в частині 1 цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно із частиною третьою статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Так, Цивільним кодексом України регулюються правовідносини у сфері спадкування.
Відповідно до частини першої статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Положеннями Цивільного кодексу України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із частиною першою статті 1227 Цивільного кодексу України, суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Законом України «Про пенсійне забезпечення», а саме статтею 91 визначено, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/2003 від 30.01.2003).
Відповідно до положень статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Аналізуючи зазначені положення законодавства суд вважає, що у даних спірних правовідносинах застосуванню підлягає саме стаття 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як така, що регулює правовідносини, які виникли після смерті пенсіонера та після визнання певної суми недоотриманої пенсії спадщиною.
Натомість стаття 46 зазначеного Закону подібних вказівок не містить та, на думку суду, призначена для реалізації саме особою, яка безпосередньо отримує пенсію. Також положення зазначеної статті застосовуються лише у випадку встановлення власної вини пенсіонера, що полягає у недоотриманні пенсії. Втім наявність або відсутність вини не може бути інкримінованою лише за судженням установи пенсійного фонду.
Водночас суд зауважує, що належним способом захисту порушених прав позивача суд вважає зобов'язання відповідача виплатити позивачу залишок недоотриманої пенсії, яка залишилась після смерті його матері і увійшла до складу спадщини за законом, з урахуванням фактично виплачених сум.
Таким чином, враховуючи положення статті 52 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які підлягають застосуванню в контексті цієї справи, суд вважає за належне визнати протиправними дії відповідача щодо не виплати позивачу недоотриманої пенсії, яка входить до складу спадщини та зобов'язати відповідача виплатити позивачу недоотриману суму пенсії у розмірі 10 793,85 грн., яка входить до складу спадщини.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані позивачем докази суд дійшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог повністю.
З урахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Керуючись статтям 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 134, 139, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.
2.Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053 код ЄДРПОУ 42098368) щодо невиплати ОСОБА_1 недоотриманої пенсії у розмірі 10 793,85 (десять тисяч сімсот дев'яносто три гривні вісімдесят п'ять копійок).
3.Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053 код ЄДРПОУ 42098368) виплатити на користь ОСОБА_1 недоотриману суму пенсію, яка увійшла до складу спадщини у розмірі 10 793,85 (десять тисяч сімсот дев'яносто три гривні вісімдесят п'ять копійок).
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Клименчук