про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі
без проведення судового засідання
23 вересня 2019 року м. Київ № 320/3853/19
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населенення Яготинської районної державної адміністрації про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області, у якому позивач просить суд:
- визнати незаконним рішення Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області, викладене у листі від 06.06.2019 №03.03/1782, щодо відмови у визначенні за ОСОБА_1 статусу інваліда війни;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області надати ОСОБА_1 статус інваліда війни як особі, залученій до складу формувань Цивільної оборони, яка стала інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, видати ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни встановленого зразка та нагрудний знак.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.07.2019 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу 10-денний термін з дня отримання копії ухвали суду, протягом якого позивачу необхідно було усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати уточнену позовну заяву (два примірники), з урахуванням вказаних судом зауважень; надати належним чином засвідчені копії таких документів: довідки МСЕК сер.КИО-І №148085 від 03.09.2001; маршрутного листа Пирятинського монтажного управління відкритого акціонерного товариства “Південтеплоенергомонаж” від 07.10.1993 №01-547; експертного висновку б/д №783, виданого Київською регіональною міжвідомчою експертною радою по встановленню причинного зв'язку хвороби та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру; трудової книжки; листа Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області від 06.06.2019 №03.03/1782; листа Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 31.05.2019 №01.1-14/619; паспорту громадянина України - ОСОБА_1 .
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії на 10 календарних днів з дня вручення копії даної ухвали суду, протягом якого позивачу необхідно: надати уточнену позовну заяву для направлення відповідачеві; надати належним чином засвідчену копію листа Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 31.05.2019 №01.1-14/619.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.08.2019 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області про визнання незаконним рішення та зобов'язання вчинити певні дії на 10 календарних днів з дня вручення копії даної ухвали суду, протягом якого позивачу необхідно: надати уточнену позовну заяву для направлення відповідачеві; надати належним чином засвідчену копію листа Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи від 31.05.2019 №01.1-14/619.
10.09.2019 на адресу суду від позивача надійшла заява, до якої додані позовна заява з додатками.
Дослідивши вказані матеріали, суд дійшов висновку про те, що позивач усунув недоліки позовної заяви у повному обсязі.
Спір виник із публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа буде розглядатися одноособово суддею Дудіним С.О. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
2. Витребувати від позивача докази на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів, а саме:
- довідку підприємства, під час роботи на якому позивача було направлено для участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про наявність невоєнізованих формувань по лінії Цивільної оборони та направлення (відрядження) позивача до районів проведення таких робіт саме по лінії Цивільної оборони;
- копію трудової книжки.
3. Витребувати від відповідача:
- копію Положення про Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області;
- копію заяви позивача щодо присвоєння статусу інваліда війни та копії доданими до неї документів;
- копію відповіді, оформленої листом від 06.09.2019 №03.03/1782;
- нормативні роз'яснення, листи, якими керувався відповідач при наданні позивачу відповіді;
- нормативно обґрунтовані письмові пояснення щодо необхідності надання розпорядчого документу по лінії Цивільної оборони щодо залучення підприємств, установ до складу формувань Цивільної оборони, а також розпорядчого документу по підприємству, установі про залучення осіб до складу вказаного формування.
4. Витребувати від Дочірнього підприємства "Прип'ятське монтажне управління ВАТ "Південтеплоенергомонаж" (08292, Київська обл., м. Буча, вул. Чкалова, буд.21):
- документи на підтвердження того, що Дочірнє підприємство "Прип'ятське монтажне управління ВАТ "Південтеплоенергомонаж" є правонаступником Прип'ятського монтажного управління тресту "Південтеплоенергомонтаж";
- письмові пояснення про те, чи були створені у Прип'ятському монтажному управлінні тресту "Південтеплоенергомонтаж" невоєнізовані формування по лінії Цивільної оборони у період з 1986 по 1992 роки (з відповідним документальним підтвердженням);
- документи на підтвердження направлення (відрядження) позивача від підприємства для участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованих формувань по лінії Цивільної оборони.
5. Витребувати від Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації (вул. Вишгородська, 21, м. Київ, 04074) докази:
- наявні у Департаменті документи на підтвердження залучення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі евоєнізованих формувань по лінії Цивільної оборони Прип'ятського монтажного управління тресту "Південтеплоенергомонтаж";
- чинні на момент аварії на Чорнобильській АЕС нормативно-правові акти з питань Цивільної оборони.
6. Повідомити учасникам справи, що відповідно до положень статті 94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
7. Роз'яснити учасникам судового процесу, що відповідно до положень статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України за неподання без поважних причин доказів, витребуваних судом, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом, зокрема, штраф або тимчасове вилучення доказів для дослідження судом.
У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.
8. Роз'яснити учасникам судового процесу, що відповідно до положень статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.
9. Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
10. Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.
11. Запропонувати відповідачу подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
12. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.
13. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам) та Дочірньому підприємству "Прип'ятське монтажне управління ВАТ "Південтеплоенергомонаж".
Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення судом правил підсудності до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Дудін С.О.