Ухвала від 26.09.2019 по справі 300/1938/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про забезпечення позову

"26" вересня 2019 р. справа № 300/1938/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 від 23.09.2019 про забезпечення позову фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов від 04.04.2019 № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/МГ-1ФС та № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/ІП-2ФС, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична-особа підприємець ОСОБА_1 25.09.2019 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області, в якому просив суд: визнати протиправною та скасувати постанову відповідача про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/МГ-1ФС від 04.04.2019, згідно якої на позивача накладено штраф у розмірі 83460,00 грн.; визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/ІП-2ФС від 04.04.2019, згідно якої на позивача накладено штраф у розмірі 4173,00 грн.

Одночасно з позовною заявою 25.09.2019 позивач подав заяву від 23.09.2019 про забезпечення позову в порядку статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом зупинення стягнення на підставі постанов Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/МГ-1ФС від 04.04.2019 та за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/ІП-2ФС від 04.04.2019 до набрання законної сили судовим рішенням в цій адміністративній справі.

Заява від 23.09.2019 про забезпечення позову мотивована тим, що 14.06.2019 головним державним виконавцем Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Кузиком І.І. відкрито виконавче провадження № 59358349 про примусове виконання постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/МГ-1ФС від 04.04.2019 про стягнення з позивача на користь держави штрафу в розмірі 83460,00 грн. та виконавче провадження № 59358404 про примусове виконання постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/ІП-2ФС від 04.04.2019 про стягнення з позивача на користь держави штрафу в розмірі 4173,00 грн. Фізична-особа підприємець ОСОБА_1 вважає, що примусове стягнення зазначених штрафів в процесі вчинення виконавчих дій з примусового виконання оскаржуваних постанов від 04.04.2019 може зупинити його господарську діяльність та призвести до невиконання зобов'язань перед постачальниками товару за поставлений товар для функціонування магазину «Пивна Оселя» та працівниками позивача із виплати заробітної плати. Також фізична-особа підприємець ОСОБА_1 зазначив, що існує очевидна небезпека заподіяння суттєвої матеріальної шкоди правам, свободам та інтересам позивача та негативних наслідків у вигляді звернення стягнення на кошти та майно, накладення заборони розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності.

Приймаючи рішення про забезпечення позову, суд оцінює наявність обставин, що зумовлює винесення відповідної ухвали, з урахуванням доказів, що містяться в матеріалах справи.

Відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Частиною 2 цієї Статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Таким чином, статтею 150 Кодексу адміністративного судочинства України визначено вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

В розумінні наведеної норми закону, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має надати оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням наступних критеріїв: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги; ймовірності ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушення у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є у часниками даного судового процесу.

Отже, інститут забезпечення адміністративного позову дає можливість суду до прийняття рішення у справі вжити заходів щодо забезпечення позовних вимог, якщо існує небезпека неспіврозмірного заподіяння шкоди інтересам позивача, або якщо внаслідок невжиття цих заходів захист прав особи стане утрудненим або неможливим, в тому числі унеможливить у зв'язку з цим виконання рішення суду. Існування такої небезпеки повинно бути реальним і доведене належними доказами.

Суд встановив, що Управління Держпраці в Івано-Франківській області 04.04.2019 прийняло постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/МГ-1ФС, згідно якої на позивача накладено штраф у розмірі 83460,00 грн. за порушення вимог частини 1 статті 106 Кодексу законів про працю України на підставі абзацу 4 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України. Також Управління Держпраці в Івано-Франківській області 04.04.2019 прийняло постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/ІП-2ФС від 04.04.2019, згідно якої на позивача накладено штраф у розмірі 4173,00 грн. за порушення вимог частини 2 статті 65 Кодексу законів про працю України на підставі абзацу 8 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України.

Статтею 265 Кодексу законів про працю України передбачено, що посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством. Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу.

Відповідно до пункту 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 17.07.2013, не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються - органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених частиною 2 статті 265 Кодексу законів про працю України).

Частиною 6 статті 265 Кодексу законів про працю України встановлено, що виконання постанови центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, покладається на органи державної виконавчої служби.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

До заяви від 23.09.2019 про забезпечення позову фізична-особа підприємець ОСОБА_1 долучив копії постанов головного державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Кузика І.І. від 14.06.2019 про відкриття виконавчого провадження № 59358349 з примусового виконання постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/МГ-1ФС від 04.04.2019 про стягнення з позивача на користь держави штрафу в розмірі 83460,00 грн. та відкриття виконавчого провадження № 59358404 з примусового виконання постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області за № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/ІП-2ФС від 04.04.2019 про стягнення з позивача на користь держави штрафу в розмірі 4173,00 грн.

Відкриття виконавчих проваджень за № 59358349 та № 59358404 підтверджується відомостями з автоматизованої системи виконавчого провадження.

З огляду на вищевикладені обставини, суд вважає, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити виконання рішення суду в цій адміністративній справі, а також може призвести до негативних фінансових наслідків для фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 у вигляді стягнення не лише суми штрафних санкцій, які є спірними, а й стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, а також у вигляді арешту його майна, розрахункових рахунків.

Положеннями частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку заяву фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 від 23.09.2019 про забезпечення позову задовольнити та зупинити стягнення на підставі постанов Управління Держпраці в Івано-Франківській області № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/МГ-1ФС від 04.04.2019 та № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/ІП-2ФС від 04.04.2019 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 300/1938/19.

Керуючись ст.ст. 150, 151, 152, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 від 23.09.2019 про забезпечення позову фізичної-особи підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанов від 04.04.2019 № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/МГ-1ФС та № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/ІП-2ФС задовольнити.

2. Зупинити стягнення на підставі постанов Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/МГ-1ФС від 04.04.2019 та № ІФ611/1674/АВ/П/ПТ/ІП-2ФС від 04.04.2019 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 300/1938/19.

3. Копію цієї ухвали негайно надіслати фізичній-особі підприємцю Чугайді Віталію Вікторовичу, Управлінню Держпраці в Івано-Франківській області та Івано-Франківському міському відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.

Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Заявник: фізична-особа підприємець ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Управління Держпраці в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 39784625, вулиця Незалежності, 67, місто Івано-Франківськ,76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.