про закриття підготовчого провадження та призначення
судового засідання для розгляду справи по суті
24 вересня 2019 року справа № 320/2435/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Європетроліум" до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправними та скасування вимоги та рішення про опис майна в податкову заставу,
за участю:
- представники позивача: Стрільчук Я.П., Гуназа Ю.Є.,
- представник відповідача: Думанський О.Л.,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Європетроліум" з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною та скасувати податкову вимогу від 26.03.2019 №61466-54;
- визнати протиправним та скасувати рішення про опис майна в податкову заставу від 26.03.2019 №248.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання на 25.06.2019.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.06.2019 за клопотанням представника позивача підготовче судове засідання відкладено на 18.07.2019.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.07.2019 за клопотанням представника позивача підготовче судове засідання відкладено на 24.09.2019.
У підготовче судове засідання, призначене на 24.09.2019, з'явились представники сторін.
Присутній у підготовчому судовому засіданні 24.09.2019 представник відповідача заявив клопотання про заміну відповідача у справі, а саме, про заміну Головного управління ДФС у Київській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області у зв'язку з реорганізацією.
Розглянувши клопотання про заміну відповідача на правонаступника, заслухавши думку позивача, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 затверджено положення про Державну податкову службу України та Державну митну службу України.
21.08.2019 Кабінетом Міністрів України прийняте розпорядження №682-р "Питання Державної податкової служби", згідно з яким погоджено з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (Офіційний вісник України, 2019 р., №26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
28.08.2019 Державною податковою службою України прийнято наказ №36 "Про початок діяльності Державної податкової служби України", згідно з яким розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 12.07.2019 №14 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС", затверджено положення, зокрема про Головне управління ДПС у Київській області.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 30.07.2019 внесений запис в Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію Головного управління ДПС у Київській області як юридичної особи на підставі постанови КМУ від 19.06.2019 №537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби”.
Частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Головне управління ДПС у Київській області є правонаступником Головного управління ДФС у Київській області, а отже має певне коло прав та обов'язків останньої.
Відповідно до частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
У зв'язку з цим, суд вважає, що клопотання про заміну відповідача на правонаступника слід задовольнити та замінити відповідача - Головне управління ДФС у Київській області на правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області.
У підготовчому судовому засіданні 24.09.2019 суд поставив на обговорення питання про закриття підготовчого провадження у справі та початок розгляду справи по суті одразу після закінчення підготовчого судового засідання.
Присутні у підготовчому засіданні 24.09.2019 представники позивача та відповідача не заперечували проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті та надали згоду на початок розгляду справи по суті у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.
Також присутні у підготовчому судовому засіданні 24.09.2019 представники позивача та відповідача не заперечували проти розгляду справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини 7 статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України якщо під час підготовчого судового засідання вирішені питання, зазначені у частині другій статті 180 цього Кодексу, за письмовою згодою всіх учасників справи розгляд справи по суті може бути розпочатий у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.
Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 183 Кодексу адміністративного судочинства України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідно до ч.3 чт.194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Отже суд вважає за необхідне закрити підготовче провадження та розпочати розгляд справи №320/2435/19 по суті у той самий день після закінчення підготовчого судового засідання.
Після доповідей учасників справи по суті позовних вимог та заперечень проти позову суд постановив здійснювати подальший розгляд справи у порядку письмового провадження.
Керуючись статтями 52, 181, 183, 194, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Замінити відповідача у справі - Головне управління ДФС у Київській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код 43141377, місцезнаходження: 03151, м.Київ, вул. Народного ополчення, буд. 5А).
2. Закрити підготовче провадження та перейти до розгляду справи №320/2435/19 по суті після закриття підготовчого судового засідання.
3. Здійснювати подальший розгляд справи №320/2435/19 у порядку письмового провадження.
4. Копію ухвали надіслати (видати) учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Кушнова А.О.