19 вересня 2019 року м.Житомир справа № 240/8891/19
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
секретар судового засідання Недашківська Н.В. ,
за участю: представників позивача - Трикиші В.О., Ляшенко Н.А.,
представників відповідача - Невмержицького С.І., Павленка О.Ю. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Словечанської сільської ради до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення №9 від 21.05.2019,
встановив:
Словечанське сільська рада звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення. В обґрунтування позову позивач зазначає, що 21.05.2019 Овруцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було винесено рішення №9 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким було застосовано до Великочернігівської сільської ради штраф у сумі 2033,86 грн. та нарахована пеня у сумі 89036,68 грн. Позивач вказує, що відповідач не мав правових підстав для винесення спірного рішення, оскільки воно винесено на підставі п.2 ч.9 ст.106 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а вказана норма втратила чинність з 01.01.2011.
Ухвалою від 22.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 27.08.2019.
27.08.2019 відповідачем подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування відзиву відповідач вказує на правомірність дій відповідача при винесенні спірного рішення, посилаючись на абз.5 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким передбачено право органів Пенсійного фонду застосовувати штрафні санкції за несвоєчасно сплачену заборгованість, яка утворилася до 01.01.2011. Просить у позові відмовити.
В судовому засіданні оголошено перерву до 11.09.2019
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали. Просили задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову та просили відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріли справи, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що 21.05.2019 Овруцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було винесено рішення №9 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким було застосовано до Словечанської сільської ради за період з 10.12.2010 по 08.04.2019 штраф у сумі 2815,22 грн. та нарахована пеня у сумі 8221,46 грн.
Позивач вважає таке рішення протиправним, тому звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірному рішенню, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1 ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( у редакції, яка діяла до 01.01.2011) страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у п.п.1, 10, 15 ст.11 цього Закону.
Страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь.
Згідно з ч.6 ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом є для страхувальників, зазначених у п.п.1, 2, 4 ст.14 цього Закону, - календарний місяць.
Відповідно до п.9.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.
Згідно п.9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Пунктом 9.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України визначено, що суми штрафів, передбачених п.п. 9.3 та п.п.9.4 цієї Інструкції, підлягають сплаті страхувальником чи банком, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення, або можуть бути оскаржені у цей самий строк до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення.
Відповідно до п.10.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції (у редакції чинній до 01.01.2011), зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) наведена вище норма виключена.
Водночас, абз.5 п. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом 6 п.7 Прикінцевих та Перехідних положень цього Закону передбачено, за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування збережено повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій.
Вказана норма передбачає вчинення органами Пенсійного фонду стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.
Аналіз наведених норма права дає підстави для висновку, що після набрання чинності Законом №2464-VI за органами ПФУ збережено повноваження щодо застосування фінансових санкцій за несплату заборгованості по страхових внесках, яка виникла до 01.01.2011.
Як вбачається з матерів справи спірним рішенням до позивача застосована штрафна санкція та нарахована пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків в сумі 28152, 18 грн., що підтверджується розрахунком фінансової санкції та пені (а.с.57).
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.07.2011 у справі № 0670/4711/11 стягнуто з Словечанської сільської ради на користь Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування за період з 20.07.2009 по 01.04.2011 р. в загальній сумі 69141,24 грн., у тому числі 28152, 18 грн., яка утворилася станом на 20.12.2010 (а.с. 49, 56).
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 13.07.2016 у справі №0670/4711/11 відстрочено виконання постанови суду від 05.07.2011 до 31.05.2019. (а.с.47)
Згідно платіжного доручення №122 від 05.04.2019 Словечанською сільською радою заборгованість зі сплати страхових внесків сплачена 08.04.2019 у сумі 69141,24 грн. (а.с.48).
Таким чином, оскільки позивачем було порушено строки сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка утворилася станом на 01.01.2011, тому відповідачем правомірно прийнято рішення від 21.05.2018 №9 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 12.05.2015 у справі №21-370а15.
Щодо посилань позивача на ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 13.07.2016 у справі №0670/4711/11, якою відстрочено виконання постанови суду від 05.07.2011, суд зазначає, що розстрочення чи відстрочення боргу є лише формою розрахунків платника з відповідним фондом шляхом зміни строків платежу, яка може застосовуватись, в тому числі, і у процедурі примусового стягнення боргу. Рішення суду про розстрочення чи відстрочення сплати боргу є лише процесуальним рішенням, що визначає спосіб виконання судового рішення про його стягнення шляхом розстрочення чи відстрочення сплати та не звільняє платника страхових внесків від відповідальності у вигляді штрафних санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків, а такі штрафні санкції та пеня фактично і є платою за таке відстрочення (розстрочення).
Таким чином, суд відмічає, що постановлення судом рішення про відстрочення виконання постанови суду про сплату заборгованості зі сплати страхових внесків не змінює статус такої заборгованості - несплачена сума узгодженого (самостійно задекларованого) грошового зобов'язання, та не спростовує того факту, що боржник вчинив правопорушення у вигляді несплати такого і таке правопорушення триває до часу погашення боргу в добровільному чи примусовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами 1. та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність свого рішення, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Керуючись статтями 9,77,90,242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні позову Словечанської сільської ради (вул.Поліська, с.Словечне, Житомирська область, 11122, ко ЄДРПОУ 04343398) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Гетьмана Виговського, 12, м.Овруч, Житомирська область, 11100, код ЄДРПОУ 40380946) про визнання протиправним та скасування рішення №9 від 21.05.2019, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Капинос
Повне судове рішення складене 26 вересня 2019 року