Ухвала від 26.09.2019 по справі 160/9316/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 вересня 2019 року Справа 160/9316/19

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Прудник Сергій Володимирович, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради, в якій просив суд:

- зобов'язати Кабінет Міністрів України терміново розглянути на своєму засіданні питання щодо забезпечення ОСОБА_1 особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, та зобов'язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію забезпечити особисте немайнове право ОСОБА_1 на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України шляxом надання ОСОБА_1 матеріальної допомоги у розмірі 10 тис. грн. для можливості погашення заборгованості за газ у розмірі 2866,90 грн. та отримання субсидії за літній та зимовий періоди, а також для розрaxyнкiв з кредиторами, придбанням ліків та продуктів;

- зобов'язати Кабінет Міністрів України здійснити контроль, на підставі статті 28 Закону України «Про звернення громадян», щодо забезпечення ОСОБА_1 особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляxом надання ОСОБА_1 . Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією матеріальної допомоги у розмірі 10 тис. грн. для можливості погашення заборгованості за газ у розмірі 2866,90 грн. та отримання субсидії за літній та зимовий періоди, а також для розрaxyнкiв з кредиторами, придбанням ліків та продуктів;

- зобов'язати Кабінет Міністрів України терміново розглянути на своєму засіданні питання щодо забезпечення ОСОБА_1 особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, та зобов'язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію забезпечити ОСОБА_1 особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України шляxом виділення коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;

- зобов'язати Кабінет Міністрів України здійснити контроль, на підставі статті 28 Закону України «Про звернення громадян», щодо забезпечення ОСОБА_1 особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляхом виділення ОСОБА_1 . Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм;

- зобов'язати Кабінет Міністрів України терміново розглянути на своєму засіданні питання щодо забезпечення ОСОБА_1 особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, та зобов'язати Дніпропетровську обласну раду та Дніпропетровську обласну державну адміністрацію забезпечити ОСОБА_1 особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України шляхом фінансування у 2019 році проекту «Енергетична установка Благути», на об'єкті за адресою: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_1 , за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість росповсюдити технологію Благути «Екотерм» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;

- зобов'язати Кабінет Міністрів України здійснити контроль, на підставі статті 28 Закону України «Про звернення громадян», щодо забезпечення ОСОБА_1 особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляхом виділення ОСОБА_1 . Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «Енергетична установка Благути», на об'єкті за адресою: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_1 . за рахунок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість росповсюдити технологію Благути «Екотерм» та виключити необхідність витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкідливих речовин у повітря, що зменшить ризики захворюваності людей та покращить добробут за рахунок зниження вартості товарів і послуг;

- зобов'язати Дніпропетровську обласну раду відкликати листи Дніпропетровської обласної ради від 30.08.2019 за №№ ОСОБА_2 -34, Бл-35 як такі, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення мого особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України та забезпечити моє особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляxом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради звернення Благути ОСОБА_3 щодо виділення йому Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до вcтaновлениx Кабінетом Міністрів України норм;

- зобов'язати Дніпропетровську обласну раду відкликати листи Дніпропетровської обласної ради від 30.08.2019 за №№ ОСОБА_2 -34, Бл-35 як такі, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення ОСОБА_1 особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України та забезпечити ОСОБА_1 особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляxом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради звернення Благути ОСОБА_3 щодо виділення йому Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «Енергетична установка Благути», на об'єкті за адресою: АДРЕСА_2 , за рaxyнок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість росповсюдити теxнологiю Благути «Екотерм» та виключити необxiднicть витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкiдливиx речовин у повітря, що зменшить ризики зaxворювaноcтi людей та покращить добробут за рaxyнок зниження вартості товарів і послуг;

- зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію відкликати листи Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 15.05.2019 Виx. № 23 751/0/139-19 від 18.09.2019 Виx. № 3-5757/0/261-19 як такі, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення ОСОБА_1 особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України та забезпечити ОСОБА_1 особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляxом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради звернення Благути ОСОБА_3 щодо виділення йому Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: реалізація проекту «Енергетична установка Благути», на об'єкті за адресою: АДРЕСА_2 , за рaxyнок коштів місцевого бюджету чи залучення інвесторів, що в свою чергу забезпечить можливість росповсюдити теxнологiю Благути «Екотерм» та виключити необxiднicть витрачати бюджетні кошти на субсидії та на оплату енергоносіїв для утримання бюджетної сфери, а також запобігатиме викидання шкiдливиx речовин у повітря, що зменшить ризики зaxворювaноcтi людей та покращить добробут за рaxyнок зниження вартості товарів і послуг;

- зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію відкликати листи Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 15.05.2019 Вих. № 23 751/0/139-19 від 18.09.2019 Вих. № 3-5757/0/261-19 як такі, що порушують статтю 40, 19 Конституції України, статтю 19 Закону України «Про звернення громадян», та спрямовані на порушення ОСОБА_1 особистого немайнового права на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особистого немайнового права на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України та забезпечити ОСОБА_1 особисте немайнове право на життя, згідно статті 281 Цивільного кодексу України, та особисте немайнове право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, згідно статті 293 Цивільного кодексу України, шляхом подання на розгляд сесії Дніпропетровської обласної ради його звернення щодо виділення ОСОБА_1 . Дніпропетровською обласною радою та Дніпропетровською обласною державною адміністрацією коштів у 2019 році для фінансування робіт, а саме: розробка проекту утеплення стін та покрівлі будинку громадянина України ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , придбання матеріалів, заміни вікон, дверей, перепроектування та переобладнання опалювальної системи будинку, заміни котла та іншого, що забезпечить можливість зниження витрат газу та електричної енергії до встановлених Кабінетом Міністрів України норм.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України з огляду на таке.

Згідно із частиною другою статті 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Суд зазначає, що разом із позовною заявою ОСОБА_1 подано заяву про забезпечення позову, яка як і позов сформована в системі "Електронний суд".

За результатами розгляду заяви про забезпечення позову, ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.09.2019 року останню повернуто заявнику без розгляду.

Надіслана позивачем позовна заява скріплена електронним цифровим підписом.

Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Абзацом 2 частини восьмої статті 18 КАС України встановлено, що особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.

Згідно із частинами сьомою та восьмою статті 44 КАС України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.

Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника) (частина десята статті 44 КАС України ).

Натомість, у другому реченні підпункту 15.16 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

В газеті Голос України (№ 42 (7048) від 01.03.2019) опубліковано повідомлення Державної судової адміністрації України, згідно якого відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 28.02.2019 № 624/0/15-19 та враховуючи результати обговорення з судами, іншими органами та установами системи правосуддя питання необхідності відтермінування початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), Державна судова адміністрація України повідомила про відкликання оголошення, опублікованого в газеті Голос України (№ 229 (6984) від 01.12.2018).

З огляду на викладене, на сьогоднішній день Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система роботу не розпочала.

При цьому, відповідно до підпункту 15.1 підпункту 15 пункту 1 VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.

Аналогічна правова позиція з наведеної норми висловлена у постанові Верховного Суду від 22.08.2019 по справі №160/2172/19.

Судом встановлено, що у позовній заяві позивачем зазначено, що документ сформований в системі "Електронний суд" 25.09.2019. Проте, приймаючи до уваги, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система станом на день постановлення цієї ухвали ще не запроваджена, суд позбавлений можливості приймати електронні документи учасників справи у системі "Електронний суд".

Отже, враховуючи, що позовна заява сформована позивачем в системі "Електронний суд", тобто подана не у паперовій формі, позивач з метою звернення до суду має подати до суду паперову позовну заяву із власноручним підписом.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 05.10.2018 у справі №815/6914/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 76941148), від 14.02.2019 у справі №804/6858/16 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 79846016), в ухвалі Верховного Суду від 21.05.2019 у справі №1840/2566/18 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР 81889934).

Також, у відповідності до частини 2 статті 43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними.

Позовну заяву подано від імені ОСОБА_1 , проте, документів на підтвердження його адміністративної процесуальної дієздатності (копії паспорту та копії реєстраційного номеру облікової картки платника податків), до матеріалів позовної заяви не долучено.

Отже, на підтвердження своєї адміністративної процесуальної дієздатності позивач повинен надати до суду копію паспорту громадянина України та копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків.

Крім цього, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

За приписами ч. 2, ч. 4 ч. 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.

Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

При цьому, згідно з пунктом 5.27 Національного стандарту України "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 № 55, копія документа засвідчується відміткою, що складається зі слів "Згідно з оригіналом", назвою посади, особистим підписом особи, яка засвідчує копію, її ініціалами та прізвищем, датою засвідчення копії, що проставляється у лівому нижньому куті документа.

Суд зауважує, що додані до позовної заяви письмові копії мають бути засвідчені позивачем у спосіб, передбачений статтею 9 КАС України.

Також, за приписами ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Зокрема, відповідно до приписів п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру, який подано фізичною особою встановлено ставку судового збору 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» встановлено з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 1921,00 грн.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач у вищевказаній позовній заяві фактично заявляє 3 вимоги немайнового характеру, у зв'язку з чим позивач зобов'язаний був сплатити судовий збір в розмірі 2305,20 грн.

Відтак, позивачу слід сплатити та надати до суду доказ сплати судового збору із заявлених ним немайнових вимог, у розмірі 2305,20 грн., сплаченого на реквізити: одержувач - УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ 37989253, розрахунковий рахунок 34316206084014, МФО 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101.

Згідно з ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим КАС України, а тому вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

На підставі наведеного та керуючись ст. 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Дніпропетровської обласної ради про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Позивачу надати строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п'яти) робочих днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду:

- позовної заяви із копіями для вручення відповідачам у паперовому вигляді;

- належним чином засвідчених копій документів, що додані до позовної заяви для суду та для відповідачів;

- засвідчені належним чином копії паспорту та копії реєстраційного номеру облікової картки платника податків як для суду так і для вручення відповідачам;

- наданням до суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 2305,20 грн. сплаченого на реквізити: одержувач - УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код за ЄДРПОУ 37989253, розрахунковий рахунок 34316206084014, МФО 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101.

Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію ухвали про залишення позовної заяви з руху невідкладно надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя С. В. Прудник